Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Težave s srčnim utripom

Težave s srčnim utripom

Spoštovani,

stara sem 36 let, nekoliko močnejše postave, očitnejših fizičnih bolezni do sedaj nisem nikoli imela. Zadnjih 10 let pri sebi opažam (to je tudi potrjeno z večkratnimi EKGji in UZ srca pred nekaj leti) zelo pogoste VES, ki pa mi podnevi ne povzročajo večjih težav. Problemi so se pojavili v zadnjem letu dni, in sicer v tem, da si ponoči nikakor ne morem privoščiti ležanja na boku, saj mi srce dobesedno ponori, prisotne so VES tudi v salvah (po 5 zapored brez predaha) in vsak tak utrip čutim pod rebri, kar je zelo moteče. Zadnje čase pa tudi podnevi opažam, da mi pulz na zapestju občasno kar “izgine”, kakor sem uspela dognati, mi verjetno žila “pobegne” v globino ali pa se jakost pulza spreminja od močnega udarca do skoraj netipnega pulza. Tudi frekvenca srca se spreminja, od pohitrene (120) do tiste optimalne (70-75). Občasno ob takem “nihajočem” ritmu postanem vsa telečja, s tem, da mi krvni pritisk ne povzroča težav (povprečna vrednost 120-140 / 75-90, odvisno od obremenitve, fizične in psihične). Nazadnje so mi na EKGju opazili sinusno aritmijo, nenormalno obliko QRST spojnice, pogoste VES in možnost, da bi bilo lahko nekaj narobe s prednjo steno miokarda (delovna diagnoza v avtomatskem zapisu z EKGja, vendar me zdravnik ni napotil nikamor). Opažam tudi, da me ponoči večkrat muči dispneja, zbudim se iz sna, ker ne morem normalno globoko vdihniti. Stanje se takoj popravi, če se usedem pokonci in se malce razgibam. Ščitnico so mi že pregledovali, nič posebnega ni bilo, vse v mejah normale. Ali gre pri meni za nevrovegetativni sindrom srca? Distonija najbrž ni, ker imam tlak stabilen, celo v primeru kake omotice oz. telečjih nog imam tlak povsem normalen. Težave se mi pojavijo med mirovanjem, med aktivnostjo nikoli, moram pa povedati, da nimam ravno neke blazno dobre kondicije (sedeč način življenja, sedeče delo). Sem pa ravnokar prebolela nek težji infekt na dihalih (oslovskemu kašlju podobno obolenje, ampak bolezen sem dala skozi že kot otrok), ki se je vlekel en mesec (opaznejše težave so se pričele ravno v tem obdobju), pljučnice ali bronhitisa ni bilo. Naj se ponovno zglasim na UZ srca? Edino, kar so mi do sedaj diagnosticirali, je mejna vrednost LDL in nekoliko povišani trigliceridi (minimalno). Se trudim s čim bolj zdravo prehrano, v načrtu imam tudi dodobra shujšati. Moj ata je pred pol leta umrl zaradi zastoja srca, imel je srcno popuščanje zaradi dolgoletnega visokega tlaka, sicer pa vse ostale parametre dobre. Mama je zdrava in zelo čila za svoja leta (79 let, z atom sta isti letnik).

Hvala za vaše mnenje in nasvete!

Hvala za zaupanje. Glede na vsebino dopisa se nagibam k mnenju, da težave niso posledica organske bolezni srca, pač pa da gre za stresno stanje z motenim delovanjem srca. Upam, da ne kadite. Zelo priporočam zdrav način življenja (zdrava prehrana, normalna telesna teža, polurni sprehodi, delno s pospešeno hojo 5 – 6 krat na teden, izogibanje stresnim situacijam, itd. Po potrebi blaga pomirjevala na pr. tablete Persen, ki so prosti prodaji).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za zaupanje. Glede na vsebino dopisa se nagibam k mnenju, da težave niso posledica organske bolezni srca, pač pa da gre za stresno stanje z motenim delovanjem srca. Upam, da ne kadite. Zelo priporočam zdrav način življenja (zdrava prehrana, normalna telesna teža, polurni sprehodi, delno s pospešeno hojo 5 – 6 krat na teden, izogibanje stresnim situacijam, itd. Po potrebi blaga pomirjevala na pr. tablete Persen, ki so prosti prodaji).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close