Najdi forum

Izvid EKG

Pozdravljeni,

prosim za pomoč…

Ene pol leta nazaj, sem začela čutiti stiske pri srcu. Kot da bi mi nekaj prijelo srce, stisnilo in takrat zaboli. Pol spusti in bije dalje. Ob stisku čutim slabost in vrtoglavico. Bolečina gre pa do komolca leve roke, čez pazduho. Bila sem pri kardiologu, dobila holter, kjer pa so ugotovili, da je v času, kjer sem v dnevnik zapisala te dogodke, prišlo do nespecifične spremembe v T valovih. In da naj ob ponovni bolečini v prsih, gre v najbližji zdravstveni dom posnet EKG. Drugače imam tudi desno levi in levo desni šant in začetno fazo diastolne dizfunkcije, kar pa naj bi ne bilo nič hudega.

Mi lahko prosim razložite, kaj pomeni ta sprememba?

Najlepša hvala! Pozdrav.

Ob opisanih težavah verjetno se ponavljajo posamezni prezgodnji utripi (ekstrasistole), ki jih pa ni bilo v času poizkusa po Holterju. Možno je, da so motnje posledica krčev žil. Koliko ste stari? Morda imate povišane vrednosti holesterola? ste pretežki? se premalo gibate? kadite? živite v stresni situaciji? Izbrani zdravnik vam je priporočil ponovno snemanje EKG zato , da bi potrdili ali izključili prizadetost srca in zato ker so v zadnjem posnetku vidne amo majhne spremembe, ki so tehnične narave. Lahko mi še pišete.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Ob opisanih težavah verjetno se ponavljajo posamezni prezgodnji utripi (ekstrasistole), ki jih pa ni bilo v času poizkusa po Holterju. Možno je, da so motnje posledica krčev žil. Koliko ste stari? Morda imate povišane vrednosti holesterola? ste pretežki? se premalo gibate? kadite? živite v stresni situaciji? Izbrani zdravnik vam je priporočil ponovno snemanje EKG zato , da bi potrdili ali izključili prizadetost srca in zato ker so v zadnjem posnetku vidne amo majhne spremembe, ki so tehnične narave. Lahko mi še pišete.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si
nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

hvala za odgovor.

Stara sem 42 let. Ne kadim. prej sem redno trenirala in ravno med rednimi treningi se je začela bolečina v prsih, ki je prosevala v roko. Imam pogoste VES in SVES, ko redno treniram. Ko malo izprežem, se pomirijo. Imam težave s ščitnico tudi (hipo).

Drugače ne pijem alkohola, pazim na težo (ITM imam zdaj 26- vem da ni optimalno, ampak ob sedečem delu in strahom pred treningi ter nedelujočo ščitnico, je težo držati v optimali zelo težko). Nimam povišanega holesterola. Vse krvne preiskave so OK. Za redčenje krvi (zaradi šanta) jemljem cardiopirin (mikroembolusov sem pred uvedbo cardiopirina imela 157 na enoto). Za ščitnico jem eltroxin 150um.

Srce so mi prvič pregledali po lažji možganski kapi, takrat so našli ta šant. Zdaj so se ob treningih pojavile te bolečine, ki se vedno večkrat pojavijo tudi neodvisno od treninga. Torej v službi, med vožnjo, pred spanjem itd.

Ker me je prvič, ko so me peljali na urgenco zaradi srca, to prijelo, ko sem bila sama, me je zdaj strah, da bi se kaj zgodilo, ko ni koga ob meni. Takrat sem imela nereden utrip, najnižja frekvenca je bila v budnem stanju 43. Seveda ob dokaj močni bolečini v prsih (stiskanju), vrtoglavici in težkem dihanju.

Navodila za trening pa sem dobila samo, da ne smem dvigovati pulza nad 150 (prej sem delala po 8 intervalov na 180+ pulza) in da moram pazit, da je moj povprečen pulz nekje okoli 130. In da naj opustim uteži, ker ne smem delat Valsalve.

Na obremenitvenem testu, sem točno nakazala SVES ali VES, glede na stisk v prsih.

Ker ne bi rada, da bi se zdaj moje življenje ustavilo, bi pač rada vedela, s čim se kosam, kaj moram naredit, da lahko situacijo izboljšam in seveda kako naj postopam, da moja dva mala otroka ne ostaneta brez matere… ampak nimam ničesar oprijemljivega…

Hvala za pomoč…

Lep pozdrav, N.

Hvala za zaupanje. Zaradi stanja po majhni kapi so vam zdravniki že odsvetovali hujše telesne obremenitve. Pri rehabilitaciji po zapletih v srcu ali v možganih dajamo prednost polurnim sprehodom, delno s pospešeno hojo, 5 – 6 krat na teden. Predstavljam si, da take obremenitve niso za vas, čezmerne. V primeru, da bi se pojavili prezgodni utripi (ekstrasistole) ni vam treba biti v skrbeh. Verjetno bodo zadostovali anksiolitiki (Lexaurin ali podobno), da bodo zavrli bolečine in nastajanje ekstrasistol. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor poslan

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close