Najdi forum

Pozdravljeni.
Moje težave so: omotničnost, vrtoglavice, tiščanje v prsih, slabosti, krvni pritisk zelo niha in glavobo ter bolečina v zatilju. Bila sem na CTA TORAKALNE AORTE. Prosim, če mi razložit izvid Torakalna aorta ima primerno steno in je dobro prehodna. Aorta meri v ascendentnem delu 4mm ,v arkusnem do 18mm in v descenadantnem pa 28mm.
Malo sem preplašena, ker niso namenili nobene pozornosti mojim izvidom, glede na to , da sem baje blizu mejnih pet cm. Slišala sem tudi za premer, ko je počila aorta že pri 5,2 cm.
Rezultat, mojih raziskav je naslednji:
Aorta ima v premeru 1,5 do 2 cm. Za anevrizmo se šteje pojav, ko se aorta razširi vsaj na 3 cm. Po ocenah strokovnjakov večja nevarnost, da se žila rzpoči, nastane šele, ko se razširi na 5 cm. Ob povečanem premeru je nevarnost raztrganja trikrat večja pri ženskah, operacija pa je morda potrebna prej kot sicerr tudi zaradi hitre rasti anivrizme.
Prosim za vaše mnenje.
Lep pozdrav

Spoštovana,
dimenzije, ki ste jih navedli so malce čudne.? Verjetno gre za napako..? Aorta meri v ascendentnem delu 4 mm (?) verjetno 40 mm oz. 4 cm..?, v arkusnem delu 18 mm (??), descendenta aorta pa 28 mm, kar je še normalno.
Dimenzije ascendentne aort do max. 37 mm so še vedno normalne dimenzije , odvisno je tudi of starosti osebe. Če je največji premer vase aorte 4 cm oz. 40 mm, to še vedno ni razlog za paniko. Za anevrizmo se šteje povečanje premera žile za več kot 50%..

LP

Odgovor poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si
nova
Uredništvo priporoča

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close