Forum: Kardiologija

Bolezni srca in ožilja. Krvni tlak. Bolečine in skrb za zdravo srce.

UZ srca

Odgovori Nova tema
Default avatar lili65 18 Okt 2017 17:51

Spoštovani,
sin, star 26 let je bil na UZ srca, ker mu je zdravnica ugotovila nepravilen utrip. Fant je športnik, kolesari, hodi v hribe, telovadi, dviguje uteži. Za moje pojme je še preveč aktiven. Dobili smo izvid, ki si ga seveda ne znamo razložiti. Zato prosim vas, za mnenje. Prepisala sem samo vsebino brez meritev.

Opis:
Levi prekat je normalno velik, ni hipertrofičen, se še normalnim iztisnim deležem, brez segmentnih motenj krčenja. Normalna diastolična funkcija. Blaga pljučna hipertenzija. Levi preddvor je normalno velik, desni je blago povečan. Desni prekat je normalno velik, z normalno sistolno funkcijo in polnilnim tlakom. Aortna zaklopka je morfološko in funkcijsko normalna. Mitralna zaklopka je morfološko normalna, minimalen signal mitralne regurgitacije. Trikuspidalna zaklopka je morfološko normalna, regurgitacija blaga. Pulmonalna zakolopka je morfološko in funkcijsko normalna. Perikardialnega izliva ni videti, je pa perikar ob lateralni steni levega prekata nekoliko hiperehogenejši. Aorta ni dilatirana. Prepričljivih komunikacij med levo-desnimi srčnimi votlinami s transtorakalno preiskavo ne prikažem.

Mnenje:
normalno velik levi prekat, z normalnim iztisnim deležem (ki je sicer v spodnjem območju normalnih vrednosti).
Blaga trikuspidalna insuficienca.
Nekoliko hiperhogenejši perikard ob lateralni steni levega prekata.

Zahvaljujem se vam in lepo pozdravljam.
Lilijana

Odgovori Citiraj sporočilo Povezava Prijavi objavo
Avatar Boris Cibic 19 Okt 2017 12:22

Hvala za zaupanje. Ugotovljena sprememba (blaga trikuspidalna insuficienca) je v fizioloških mejah. Nakazana hiperehogenost perikarda kaže na možnost preteklega vnetja.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.
Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije
www.zasrce.si

Avatar Boris Cibic 23 Okt 2017 12:08

Škoda, da niste navedli pred koliko leti ste bili operirani. Verjetno ste bili operirani že pred več leti in ste ves čas brez težav. Pričakujem, da boste brez težav tudi v bodoče. V nasprotnem primeru se posvetite v kardiokirurški ambulanti (po možnosti v isti ustanovi v kateri ste bili operirani). Srečno.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si

Default avatar Matija5x 7 Nov 2017 10:28

Pozdravljeni

Se vam opravicujem za neumno vprasanje, amapak me zanima sledece. kot otrok 7 let sem prestal operacijo na odprtem srcu razlog prirojena srcna napaka subaortni VSD, sedaj je od operacije mimi 15 let in se pocutim vec kot odlicno , sem na fakulteti za sport in ce si nebi videl brazgotine sploh nebi vedel da sem bil operiran, funkcija srca je povsem normana , zaklopke brezproblmea prav tako sitolicna in diastolicna funkcija sta normlani. Zanima me kaksa je pricakovana zivljenjska doba po pravocasni in uspesno operaciji zaradi prirojene srcne napake VSD ? Druzinska anamneza je normalna brez tezav.

Lepo bi vas prosil za odgovor in vas lepo pozdravljam

Avatar Boris Cibic 7 Nov 2017 13:55

Verjetno vam je že kirurg povedal, da ne potrebujete nobenega zdravila in, da normalno živite. Glede maksimalnih dopustnih obremenitvah opravite obremenitveni preizkus.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si

Avatar Boris Cibic 7 Nov 2017 13:55

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si

Avatar Boris Cibic 7 Nov 2017 14:54

Če bolnik operiran na srcu se ne pregreši, ima lahko upa, da bo doživel starost, ki jo ima "zapisano" v genih.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si

Stran 1 od 1
Na vrh