Najdi forum

Izvid UZ

Pozdravljeni,

prosila bi vas za razlago. Berem na netu, pa me je vedno bolj strah, kaj se dogaja.

H kardiologu sem prila napotena pod nujno, ko sem imela nereden srčni utrip, s tme, da je bil najnižji utrip 43 u/min, ob pritisku 150/93.

Naknadno so mi delali UZ. Pod opis, mi je kardiolog napisal:
Vse srčne votline so normalne velikosti, debelina sten levega prekata je primerna. Prekat se krči dobro, segmentnih motenj ni, tkivni doppler je skladen z le fiziološko začetno diastolično disfunkcijo. Interatrijski septum je v predelu fose ovalis stanjšan, vendar jasnega defekta morfološko ne vidim, iz subkostalne projekcije tudi ni morebitnega jasnega patološkega pretoka. Mitralna zaklopka je morfološko v redu, prisoten signal blage proto in telesistolične regurgitacije. ortna zaklopka je trolistna, morfološko in funkcijsko v redu. Na trikuspidalni in pulmonalni zaklopki ni posebnosti, znakov pljučne hipertenzije ni. Perikardialne špranje ni. CVP je normalen.

Prosila bi vas za mnenje, in predvem za razlago kaj naj z tem začetno diastolično disfunkcijo in kaj pomeni tisti signal proto in telesistolične reg…

Ne bi rada delala panike. Sem še mlada in bi rada živela polno. Treniram, ampak zaradi slabosti med treningi, bolečin okoli srca in nenormalne zadihanosti, ne upam nič več počet, da ne poslabšam stanja. Na treningih si merim utrip, ki mi med treningom pade tudi na 40 u/min in se potem spet dvigne. Poraste mi pa nenavadno hitro.

Mi lahko prosim vsaj okvirno svetujete.

Hvala za pomoč,

M.

Opravičujem se za nekoliko pozen odgovor. Strah je odveč. “Začetna diastolična disfunkcija” je blaga sprememba, ki je v večini primerov prisotna pri ljudeh z nekoliko višjim tlakom, kar izgleda tudi pri vas. Napisali ste, da ste bili poslani na nujen pregled zaradi nerednega bitja srca. Verjetno je šlo za prezgodnje utripe, ki nastopajo pri zdravih in bolnih srcih.
Ugotovljene blage spremembe so še v fizioloških mejah in so brez potrebe zaskrbljujoče. Vtis imam, da je v ospredju čezmerna anksioznost. Zato pričakujem, da se vam bo počutje polagoma popravilo ob ustreznem zdravljenju (zdrav način življenja – zdrava uravnotežena prehrana, nekajenje , zadostni nočni počitki, izogibanje stresnim obremenitvam, zmerno uživanje kave in alkohola, redno gibanje (polurni sprehodi, delno s pospešeno hojo, 5 – 6 krat na teden, vsaj mesec dni), blago pomirjevalo (na pr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji. Lahko mi še pišete. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si
nova
Uredništvo priporoča

Odgovor poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close