Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija CIKLOERGOMETRIJA

CIKLOERGOMETRIJA

Spoštovani,

Prosim vas za razlago izvida :
Ekg ; sinusni ritem s fr. 67/min., normalna srčna os.
Cikloergometrija;
Ekg ob obremenitvi ; porast srčne frekvence do 142/min.
Gospa je zmogla stopenjsko obremenitev 7,3 MET (124 W, 142/min, 155/89 mmHg), ko smo test prekinili zaradi dosežene maksimalne predvidene obremenitve. Stenokardij ni navajala, 1 VES, ishemičnih sprememb ni bilo. Gospa je zmogla 104% maksimalne obremenitve ob 87% maksimalne srčne frekvence.
Mnenje; Test govori za primerno aerobno zmogljivost. Ob redni aerobni telesni aktivnosti naj srčni utrip ne preseže 120/min.

Naj povem da sem stara 57 let in imam ugotovljen prolaps mitralne zaklopke. Meni ta test ni predstavljal nekega napora, se nisem niti spotila in zadihala, saj zmorem večje napore. Kaj to pomeni? Da sem jaz fizično pripravljena, moje srce pa ne? Ne vem koliko je ta test realen, saj imam vedno malo treme ko pridem k zdravnikom, tudi pritisk imam običajno nizek, pri zdravniku pa normalen. Doma imam v mirovanju pulz od 55 do 60, Ali bi bilo dobro, da si ob športnih dejavnostih (rada plavam, kolesarim in hodim) merim srčni utrip in se res držim tega, da mi ne preseže 120/min.? Saj bi mi tudi zdravnik znal to razložiti, vendar sem ga pozabila vprašat.

Hvala lepa in lep pozdrav, Vanja

Napisali ste, da imate majhno prirojeno srčno (napako (prolaps mitralne zalopke). Ni zadržkov za redne rekreativne športne dejavnosti pri katerih lahko pričakujete, da bo srčna frekvenca vedno manj naraščala ob obremnitvah.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si


Se pravi da mi gre lahko srčni utrip čez 120/min. ?, ali se moram paziti da ne?

Hvala za odgovore in lep pozdrav, Vanja

nova
Uredništvo priporoča

Glede na rezultat obremenitvenega poizkusa je meja fiziološke obremenitve za vaše srce pri frekvenci 120 utripov v minuti. Višje frekvence ne koristijo in če so zelo visoke kar škodujejo.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close