Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Bolečine v srcu

Bolečine v srcu

Pozdravljeni,

že skoraj en mesec čutim bolečine v srcu, tako po občutku pa bi rekel da nekje bolj pri vrhu srca. Lani sem bil pri kardiologu, ki je opravil UV, ki naj bi pokazal, da s srcem ni nič narobe. Na obremenilnem testu je ob višji obremenitvah prišlo večkrat do nenadnega padca krvnega pritiska zaradi česar je zdravnik znižal obremenitev. Za tem sem bil poslan na pulmologijo, kjer razen alegrij niso odkrili ničesar drugega. Rečeno mi je bilo, da je to normalno pri mlajših osebah, da je to lahko posledica stresa, itd.

Naj povem še, da se mi že nekje od 16 leta (trenutno štejem 21) pojavlja nenaden utrip srca, sicer redko pa vendar. Ta pojav mi kardiolog nikoli ni pojasnil vendar po brskanju po internetnu menim, da gre za supraventrikularno tahikardijo. Ujemajo se vsi simptomi. Srce mi nenadoma začne utripat, največji izmerjen utrip je bil 227 na minuto, v tistem trenutku se “izgubim” za sekundo tj. za hip se mi vrti v glavi, oteženo dihanje oziroma bolečine v prsih pri globljem vdihu. Ko se srce vrne v normalno stanje pa to zgleda tako, da utrip pade na “0” oziroma zelo nizko, popolnoma se umiri, nato pa par sekund narašča do normalenga utripa ~75,80.

Lansko leto po zimi (ko so bile temperature pod 0) bi me že po nekaj minutah zunaj močno začelo boleti v srcu, takoj ob prihodu v tople prostore pa bi bolečina izginila.

Ali ima smisla, da gre ponovno k zdravniku? Razen zgoraj omenjenih stvari nikoli nisem izvedel zakaj prihaja do tega pojava, zakaj me občasno boli srce (včasih celo po cel mesec skupaj, nato 2,3 mesece nič, pa zopet…). Trenutno je bolečina močnejša kod kadar koli prej.

Lp

Izgleda, da imate zdravo srce, ki ob “stresnih” situacijah (sprememba razpoloženja ali vremena, kajenje, čezmerno pitje kave ali alkohola, prehladi, itd.) reagira z napadi hitrega bitja. Mnogo krat se stanje popravi z jemanjem pomirjeval (tablete Persen, ki so v prosti prodaji, ali zdravila na recept (na pr. Helex, Lexaurin). Zelo učinkovito je redno gibanje (na pr. polurni sprehodi, delno s pospešeno hojo, 5 – 6 krat na teden, neodvisno od vremena).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Izgleda, da imate zdravo srce, ki ob “stresnih” situacijah (sprememba razpoloženja ali vremena, kajenje, čezmerno pitje kave ali alkohola, prehladi, itd.) reagira z napadi hitrega bitja. Mnogo krat se stanje popravi z jemanjem pomirjeval (tablete Persen, ki so v prosti prodaji, ali zdravila na recept (na pr. Helex, Lexaurin). Zelo učinkovito je redno gibanje (na pr. polurni sprehodi, delno s pospešeno hojo, 5 – 6 krat na teden, neodvisno od vremena).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si
nova
Uredništvo priporoča

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Ne kadim, alkohol pijem zelo redko, gibljem se tudi redno. Nenadni utrip srce se ponavadi pojavi ob kakšen “tršem” pristanku na tla. Recimo skok iz tretje stopnice, tek po asfaltu, ipd. Nikoli pa se to ne zgodi ob npr. kolesarjenju kljub temu da je srčni utrip 2 uri neprekinjeno >180. Ob večjih klancih zna iti tudi čez 200, vendar se nikoli ne pojavi ta nenadzorovan utrip ~230, ki povzroči oteženo dihanje, bolečine v prsih. Iz tega stanja v normalno se vrnem lahko na dva načina. Prvi je, da mirujem nekaj minut, to lahko traja tudi 10,15 minut preden se srce umiri. Drugi način pa je da vdihnem in zadržim zrak v pljučih. Ponavadi se po dveh takih vdihih srce takoj umiri.

Očitno imate napade “paroksizmalne supraventrikularne tahikardije”, ki nastopajo tudi pri zdravem srcu in ste ugotovili, da jih lahko prekinete z globokim vdihom, ki ga držite čim dlje oziroma, ga lahko ponovite, če napad še traja. Če napad “trmasto” vztraja priporočamo zdravniško pomoč.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close