Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Izvid holterja – ves, sves

Izvid holterja – ves, sves

Spoštovani!

Domov sem dobila izvid holterja. Težave z občutki preskokov srca me pestijo že več let, med nosečnostjo so se težave močno poslabšale. Rodila sem aprila in od takrat je sicer precej bolje, se pa preskoki še pojavljajo, predvsem pa sem opazila zelo nizko srčno frekvenco v mirovanju.

Izvid holterja, ki me je nekoliko prestrašil, je sledeč:
Snemanje je trajalo 72 ur, ves čas snemanja ugotavljamo sinusni ritem s povprečno fr. 68/min (podnevi 76, ponoči 57/min). Maksimalna frekvenca 147/min, minimalna 41 ob 04:44 (med spanjem).
Prekatna ektopična aktivnost ni povečana. zabeleženi sta le dve monomorfni VES. Supraventrikularna ektopična aktivnost tudi ni povečana. Med snemanjem zabeleženo 155 posameznih SVES in sicer večina v dnevnem času. Paroksizmi AF in PSVT niso registrirani. V času, v katerem je gospa zapisala v dnevniku občutke preskoka ali rahlega razbijanja srca, ni zabeleženo povečano število SVES, le obdobja sinusne tahikardije z najvišjo fr. 147/min. Pavz ali AV prevodnih motenj nismo registrirali, prav tako ni pomembnejše dinamike veznice ST. QTc interval je bil v mejah normale.

Drugih komentarjev k izvidu ni. Zadnji ultrazvok srce sem imela januarja letos, med nosečnostjo, pokazal je le rahel prolaps mitralke in trikuspidalne zaklopke brez hemodinamskih sprememb.

Moja vprašanja so sledeča:
1. Število SVES se mi zdi veliko. So te zame lahko nevarne? So nevarnejše SVES ali VES?
2. Srčna frekvenca v mirovanju se mi zdi zares nizka, glede na to, da nisem človek, ki bi se ukvarjal s športom. Ali je mogoče, da bi nosečnost moje srce načela do te mere, da bi šlo za srčno popuščanje? Ali je morda prav zaradi nosečnosti, zdaj ko te več ni, srce nekoliko bolj natrenirano, in bi počasna srčna frekvenca lahko šla v sklop tega?
3. Ali je tako nizka srčna frekvenca v spanju kakorkoli lahko nevarna?
4. Je po vašem potrebna nadaljna diagnostika?

Najlepša hvala za odgovor,
barokistka

V izvidu zdravnika ni nobenega takega podatka, ki bi dopuščal sklepati na okvaro srčne mišice ali srčnih zaklopk, sicer ste napisali, da je zdravnik (morda isti kot sedanji) pri prejšnjem pregledu ugotovil blagi prolaps mitralne zaklopke. Možno je, da res imate blagi komaj opazni prolaps mitralne zaklopke ki je “kriv”, da se pri vas ponavljajo prezgodnji utripi (ekstrasistole) bolj pogostoma kot pri srcu brez te napake. Ekstrasistole pri vas nastajajo v preddvorih in v prekatih. Če so vzrok za vašo skrb jih lahko skušate zmanjšati z zdravim načinom življenja (zdrava uravnotežena prehrana, nekajenje, zadostni nočni počitki, izogibanje duševnim obremenitvam (stresnim napetostim), izdatno gibanje (na pr. polurni sprehodi 5 – 6 krat na teden). Zaskrbljenost zaradi nizke srčne frekvence v nočnem času je odveč, čez dan pa se lahko ponavljajo napadi hitrega bitja srca zaradi živčnih vplivov. Razen skrbi za zdrav način življenja lahko si priskrbite blaga pomirjevala (na pr. tablete Persen ki so prosti prodaji). Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

V izvidu zdravnika ni nobenega takega podatka, ki bi dopuščal sklepati na okvaro srčne mišice ali srčnih zaklopk, sicer ste napisali, da je zdravnik (morda isti kot sedanji) pri prejšnjem pregledu ugotovil blagi prolaps mitralne zaklopke. Možno je, da res imate blagi komaj opazni prolaps mitralne zaklopke ki je “kriv”, da se pri vas ponavljajo prezgodnji utripi (ekstrasistole) bolj pogostoma kot pri srcu brez te napake. Ekstrasistole pri vas nastajajo v preddvorih in v prekatih. Če so vzrok za vašo skrb jih lahko skušate zmanjšati z zdravim načinom življenja (zdrava uravnotežena prehrana, nekajenje, zadostni nočni počitki, izogibanje duševnim obremenitvam (stresnim napetostim), izdatno gibanje (na pr. polurni sprehodi 5 – 6 krat na teden). Zaskrbljenost zaradi nizke srčne frekvence v nočnem času je odveč, čez dan pa se lahko ponavljajo napadi hitrega bitja srca zaradi živčnih vplivov. Razen skrbi za zdrav način življenja lahko si priskrbite blaga pomirjevala (na pr. tablete Persen ki so prosti prodaji). Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si
nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni.

Sem 30 letna mlada mamica. Že 10 let opažam neredno bitje srca, zadnji dve leti pa zato redno obiskujem kardiologa. Ravnokar sem prejela izvid holterja iz katerega je razvidno, da so mi v času 22 urnega snemanja našteli 14588 fokalnih atrijskih ekstrasistol. Ta številka me je kar pretresla. Pregled pri kardiologu imam čez več kot en mesec, mene pa zelo skrbi. Je takšno število ekstrasistol alarmantno?

    Hvala za odgovor.

Spoštovana

Ekstrasistole (prezgodnji utripi) so dokaj pogost pojav. Če ni drugih bolezni srca so benigen pojav, znajo pa biti moteče. Zdi se, da sprožilci ekstrasistol  vključujejo tesnobo, dolgotrajen stres, utrujenost ali splošno slabo počutje. V redkejših primerih pa lahko ekstrasistole povzročijo druga stanja ali težave, kot so anemija, hipertiroidizem, hipotiroidizem, pomanjkanje mineralnih soli, kila ali gastroezofagealna refluksna bolezen. V vašem primeru res gre za relativno veliko število vendar še nikakor ne pomeni kaj nevarnega. Predlagal bi ultrazvok srca, da se izključi kaksna druga strukturna bolezen srca. Izogibajte se srresu, alkoholu, cigaretam, kavi, čaju..,kajti vse našteto lahko povzroči nastanek in pogostost ekstrasistol.

LP

Pozdravljeni ,a je normalno med prehladom ,virusom imeti zvisan puls?

Puls mi je med 60 in 80,86 v miru zdaj sem prehlajena nos zamasen kiham kasljam sem utrujena in mi je puls 90 ,100 v miru .Vrocino se nimam ,a je to za skrb ce je taksen puls.

Ne zmanjkuje mi sape ko hodim

Pozdravljeni

Navedeno je vse normalno. Ni razloga za skrb.

Lp

 

 

New Report

Close