Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Stanje po koronarografiji

Stanje po koronarografiji

Pozdravljeni!

*Prosila bi, če mi lahko na preprost način razložite izvid, ki je bil napisan po koronarografiji (zanima me katere žile so bile dejansko zamašene):

Deblo je ostialno ožje do 30 %. LCX je primerna. LAD je proksimalno zožena za 70 – 90 %, tudi bifurkacija z D2. Distalno je tortuozna. Zgodnja D1 (intermediarna veja) je difuzno bolna in zožena do 50 %. RCA je primerna. Angioplastika LAD: Vodilni je XB3,5, neselektiven. Postavim dve vodilni žici – v D2 in distalno LAD, ne povsem enostavno zaradi robnih sprememb in tortuoze. Predilatacija LAD in ustja D2. Nato DE stent težko do ustja D1 in prek odcepišča D2, 3,0X16, ki ga s težavo podilatiram z DE balonom 3,5. Podilatacija ustja D2 skozi strate. Na koncu dober rezultat z normalnim distalnim pretokom v D2 in LAD.

*Kaj pomeni, da je bil po koronarografiji odkrit šum, ki so ga z doppler UZ izključili?

*Poleg zdravil sorvasta, lorista, aspirin, je bilo po koronarografiji predpisano še zdravilo efient za 1 leto. Prebrala sem, da je potrebno biti pozoren pri jemanju tega zdravila z drugimi zdravili?Mogoče veste s katerimi natančno (prebrala sem za Nalgesin, Naprosyn). Potreben je tudi previdnost pri pitju zelišč?Ali se to nanaša na razne čaje iz kopriv, gloka,…

*Po dvodnevnem jemanju zdravila Efient so se pojavile težave pri dihanju (večkrat je potrebno vdihniti in loviti kratko sapo). Ali je lahko to stranski učinek pri jemanju zdravila?

*Je potrebno še kateri stvari posvečati posebno pozornost.

Najlepša vam hvala za vse odgovore že vnaprej.

Pri slikanju srčnih žil ločimo deso in levo arterijo. Najbolj pomembna je LAD (leva descendentna), s svojimi številnimi vejami). LAD je na več mestih zožena (70 – 90%). Pri preiskavi je preiskovalec vložil veliko truda, da je na več mestih premagal zožitve in dosegel normalen pretok.
Razlika v izvidu koronarografije in “Dopplerja” ne preseneča.
Po sodobnih navodilih so proizvajalci zdravil dolžni navesti v prospektih promoviranih zdravil tudi najbolj redke in najbolj blage stranske učinke promoviranega zdravila. Tako je tudi v primeru Efienta (prasugrela).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Imam še eno vprašanje…

Že en teden po koronarografiji se očetu pojavljajo težave z dihanjem ob določenih trenutkih (kratka sapa, lovljenje sape, zajemanje sape).

Kaj je lahko temu vzrok?

Hvala.

nova
Uredništvo priporoča

Težko bi posumil na možnost, da so sedanje težave vašega očeta neposredna posledica koronarografije. Morda gre za nekoliko bolj izražene znake popuščanja srca. Priporočam osvet pri osebnem zdravniku.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close