Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Srce in živčni sistem

Srce in živčni sistem

Spoštovani,

Na vas se obračam, ker enostavno nevem na koga drugega se še lahko. Moje težave so sledeče: Zbolevam za anksiozno motnjo, psihologinja pa mi je rekla da imam tudi srčno nevrozo, ki v bistvu ne pomeni nič. Zadnje čase se veliko sekiram ker preveč razmišljam o povezavi srca z mojim živčnim sistemom in umom. Zato imam za vas sledeče vprašanje: Ali je možno, da če premišljujem preveč o nenadni zaustavitvi srca, da dejansko preko živčnega sistema do le tega tudi pride? Se pravi zaradi tesnobe, ki je vezana na srce dejansko lahko povzročim srčni zastoj? Star sem 23 let.

Hvala za odgovor. Lp

Verjetno vam je znano, da se tudi pri povsem zdravih srcih lahko poveča srčna frekvenca ali se pojavijo neredni utripi ob duševnih obremenitvah (nenaden strah, zelo vesela novica, itd.). Take spremembe imenujemo “srčna nevroza”. Taka stanja bolnike zelo motijo in so lahko vzrok za bojazen, da bo srce odpovedalo. Skrb je odveč. Bolnikom pomagamo na več načinov: da zmanjšajo telesne in duševne obremenitve, da se posvetijo zdravemu načinu življenja, da se izognejo čezmernim zadolžitvam, da se posvetijo rednemu gibanju (vsaj pet krat na teden polurni sprehodi, delno s pospešeno hojo), itd. Zelo pomagajo tudi različna pomirjevala (na pr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji ali tablete, ki jih predpišejo izbrani zdravniki). Zelo odsvetujemo kajenje in dovolimo uživanje kave in vina v omejenih količinah. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Verjetno vam je znano, da se tudi pri povsem zdravih srcih lahko poveča srčna frekvenca ali se pojavijo neredni utripi ob duševnih obremenitvah (nenaden strah, zelo vesela novica, itd.). Take spremembe imenujemo “srčna nevroza”. Taka stanja bolnike zelo motijo in so lahko vzrok za bojazen, da bo srce odpovedalo. Skrb je odveč. Bolnikom pomagamo na več načinov: da zmanjšajo telesne in duševne obremenitve, da se posvetijo zdravemu načinu življenja, da se izognejo čezmernim zadolžitvam, da se posvetijo rednemu gibanju (vsaj pet krat na teden polurni sprehodi, delno s pospešeno hojo), itd. Zelo pomagajo tudi različna pomirjevala (na pr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji ali tablete, ki jih predpišejo izbrani zdravniki). Zelo odsvetujemo kajenje in dovolimo uživanje kave in vina v omejenih količinah. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si
nova
Uredništvo priporoča

Hvala za odgovor,
Ob tej priložnosti bi vprašal še eno vprašanje. Med spanjem imam velikokrat more oz. se mi zgodi da v sanjah hitro pride do nečesa da me zelo prestraši in to se potem pokaže tako, da se zbudim in se mi močno dvigne krvni tlak. Pulz je normalen, včeraj ponoči 60 utripov/min, problem pa je ta da ko se mi dvigne krvni tlak zaradi nenadnega presenečenja oz. nekega strahu v sanjah potem ta tlak močno čutim kot bolečino predvsem v prsnem košu ob vsakem udarcu srca. To preneha po približno 20 sekundah in potem lahko naprej zaspim. bolečina se dejansko čuti le ob udarcu srca. Zanima me ali je to normalno ali je to lahko nevarno?

Hvala za odgovor,
Lp Denis

Bodite brez skrbi. Srce lahko burno odgovori tako na telesno kot na duševno obremenitev. Morda bi se stanje zboljšalo če bi nekaj krat pred spanjem vzeli pomirjevalo. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close