Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija razlika v krvnem tlaku med jutrom in večerom

razlika v krvnem tlaku med jutrom in večerom

Spoštovani,

sem 40-letnica z normalno telesno težo in če odštejem obdobja težav z anskioznostjo in blagimi depresijami, kar zdrava. Že odkar pomnim, imam bolj nizek krvni tlak oz. nizek do normalen. Ko si ga zjutraj merim sama, se giblje med cca 90/55 in 100/70 (Omronov digitalni merilec). Pri zdravnikih je običajno višji, 110/70 do 120/80, najbrž zaradi settinga, a še vedno – normalen.

Zaskrbljena pa sem zaradi pritiska zvečer. Ta zrase tudi preko 140/85 (sinoči ‘rekord’ – 145/87), in to kljub več urnemu mirovanju in več ur po zadnjem obroku. Naj povem, da moj pulz ne glede na pritisk ostaja normalen oz. zelo nizek ves čas. Še ob najvišjem pritisku je ta še vedno največ malo čez 60. Včasih ko grem spat, pade tudi na 50 ali celo kak udarec manj.

Ravno športnica nisem, sem pa zmerno in redno telesno aktivna. Jem dokaj uravnoteženo prehrano, holesterol je bil na zadnjem sistematskem pregledu novembra lani ok (trigliceridi pod 1, HDL nad 2). Res pa je, da malo kadim, a samo zvečer (5-6 smotk tobaka). Naj omenim, da sem včeraj izmerila pritisk tudi pred prvo cigareto in je bil prav tako že visok – 138/84, kljub temu, da sem počutila okej. Pa tudi ‘rekordne’ meritve pred spanjem so bile že pol ure po zadnji cigareti in po tem, ko sem nekaj minut izvajala globoko dihanje s trebušno prepono.

Trenutnutno sicer sem v enem od tistih obdobjih, ko psihično počutje šepa. Večer je pogosto čas, ko me običajno že vnaprej skrbi, kako bom spala, velikokrat premišljujem o stvareh, ki me skrbijo, zaradi tega pa tudi bolj slabo spim. Pred kratkim sem začela jemati aurorix, s katerim sem v preteklosti že imela dobre izkušnje (zdaj bo dva tedna od začetka), saj mi naravne tehnike ne pomagajo več (npr. dihanje z diafragmo, progresivno mišično sproščanje …). Če si namerim visok pritisk, postanem samo še bolj živčna in napeta in me začne grabiti panika. Ne vem pa kaj povzroča kaj – anksioznost visok prtisk, ali obratno. Strah me je, da bo rasel še naprej in da me bo v spanju kap.

Pred dvema letoma sem imela pregled pri kardiologu, imam prolaps mitralne zaklopke, a je zdravnik rekel, da ni nevaren in da je vse, česar naj se izogibam, dvigovanje oz. potiskanje težkih bremen.

Kaj menite, da se mi dogaja in ali je visok pritisk pred spanjem zelo nevaren?

Hvala vam!

Hvala za zaupanje. Škoda, da vas skrbijo večerne “visoke” vrednosti krvnega tlaka (145/87) pri katerih se sicer dobro počutite.
Po mednarodno sprejetih definicijah so vrednosti krvnega tlaka pri mirujočem odraslem človeku še normalne do vrednosti 140/90 mm Hg . Glede na vsebino dopisa menim, da ste blag “hipotonik” (RR okrog 100/70 mm Hg) pri katerem, ob “settingu” zgornji krvni tlak ne poraste na vrednosti preko 150 mm Hg. Ker kadite malo , upam, da vam ne bo težko povsem opustiti kajenja, ki ga posebno priporočamo ljudem, ki imajo, sicer majhno, srčno napako (prolaps mitralne zaklopke).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za zaupanje. Škoda, da vas skrbijo večerne “visoke” vrednosti krvnega tlaka (145/87) pri katerih se sicer dobro počutite.
Po mednarodno sprejetih definicijah so vrednosti krvnega tlaka pri mirujočem odraslem človeku še normalne do vrednosti 140/90 mm Hg . Glede na vsebino dopisa menim, da ste blag “hipotonik” (RR okrog 100/70 mm Hg) pri katerem, ob “settingu” zgornji krvni tlak ne poraste na vrednosti preko 150 mm Hg. Ker kadite malo , upam, da vam ne bo težko povsem opustiti kajenja, ki ga posebno priporočamo ljudem, ki imajo, sicer majhno, srčno napako (prolaps mitralne zaklopke).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si
nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

hvala vam za pozoren odgovor.

Prijazen pozdrav! 🙂

New Report

Close