Najdi forum

Lipidogram

Dr. Cibic, lepo pozdravljeni!

dobil sem izvide krvnih maščob, ki sem si jih dal preveriti pred pregledom pri kardiologu zaradi nerednega bitja srca, tahikardij, nihanja krvnega tlaka, palpitacij pri spremembi položaja in težav pri večjih naporih v obliki dušenja in zmanjšane zmogljivosti. Izvidi pa pravijo sledeče:

S-Holesterol 3.81 (4.0-5.7) L
S-Trigliceridi 1.0 (0.6-1.7)
S-HDL-holesterol 2.29 (0.9-1.67) H
S-LDL-holesterol 1.7 (<4.9)

Je z vrednostmi vse ok? Na podlagi zelo visokega HDL in nizkega skupnega ter LDL holesterola sklepam da so verjetno celo dobrodošle? Je pogosto, da ima nekdo HDL holesterol višji od LDL-a? Star sem pa 28 let in trenutno ne jemljem nobenih zdravil.

Hvala lepa in lep pozdrav!

dr. Cibic, lepo pozdravljeni!

se je morda Vaš odgovor pomotoma izbrisal?

Teoretsko je možno, da je višji HDL kot LDL. Nisem pa do sedaj imel takega primera. Morda bi bila koristna kontrola čez nekaj tednov.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si
nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!

že maja lani, ko so mi prvič pregledali krvne maščobe, sem imel visok HDL. Sicer sem pa takrat imel sledeče rezultate:

S-Holesterol 4.2
S-Trigliceridi 1.9
S-HDL 1.8
S-LDL 2.1

Zaradi drugih zdravstvenih težav sem tedaj spremenil način prehranjevanja ter začel bolje paziti na telo, čeprav sem se že takrat nagibal k zdravi prehrani. Pred 2 mesecema pa sem začel uživati samo še polnovredno hrano rastlinskega izvora (zelenjavo, sadje, polnozrnata žita, oreščki, semena) z minimalno oz. nič olj, v upanju, da bi to moje “srčne” težave omililo ali celo odpravilo.

Poskušam slediti najnovejšim smernicam v skrbi za svoje zdravje in srce, a mislite, da sem na podlagi svojih krvnih izvidov na pravi poti? Krvni pritisk pa imam običajno 110/70.

Lep pozdrav!

Izvidi so v normalnih mejah.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close