Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija zaporedne ekstrasistole in hud strah

zaporedne ekstrasistole in hud strah

Spoštovani dr. Cibič,

enkrat sem vam že pisala v zvezi z ekstrasistolami, tokrat pa je situacija nekoliko drugačna. Naj vam najprej predstavim širše ozadje mojih težav. Stara sem 33 let, drugič noseča. Z ekstrasistolami se sicer soočam zadnjih pet let, pojavile so se kakšno leto po pojavu paničnih napadov in tesnobe. Kljub vsemu je šlo za preskoke, ki jih ni bilo zelo veliko. V prvi nosečnosti (2013) sem opravila pregled s holterjem, ki je zaznal komaj 15 PVC in nekaj PAC. So obdobja, ko je preskokov več, in taka, ko jih je manj, ultrazvok pa je vedno pokazal, da na srcu ni posebnosti. Prvič je bil na ultrazvoku nakazan prolaps mitralke, ki ga zadnja dva ultrazvoka (zadnji letos) sploh nista zabeležila.

V tej nosečnosti (sem v četrtem mesecu) je ekstrasistol občutno več, najbolj pa me je prestrašila zadnja pojavnost: namreč ta teden sem zbolela za gripo ali virozo in drugi dan se je začel dobesedno naval srčnih preskokov. To pomeni, da mi je srce preskakovalo na vsak drugi ali tretji utrip, tudi ponoči, saj sem preskoke čutila čim sem se zbudila. Zaradi strahu sem šla v dežurno ambulanto, kjer so mi posneli EKG. Kratki interval ekg-ja ekstrasistol sicer ni ujel, a me je zdravnica, ker ji ekg ni bil všeč poslala na IPP. Zaradi hudega strahu sem na IPP prišla povsem hiperventilirana, tako da so bili vsi ekg-ji, ki so jih posneli, po njihovem komentarju grozni (baje sicer značilni za hiperventilacijo), ultrazvok pa bp. Po dveh dneh se je naval ekstrasistol sicer umiril, sem pa danes doživela nekaj zame prav tako grozečega, in sicer večsekundno plapolanje srca, v smislu, da sem čutila preskok, ki mu je – ne da bi se vzpostavil ritem – sledil nov preskok in temu nov in nov (ne vem, ali je šlo za res dolgo sosledje ekstrasistol). Tako kar nekaj sekund, brez pravega ritma, kar je bilo zame zastrašujoče.

Sprašujem vas, ali je to kljub temu, da na ultrazvoku ni posebnosti, lahko življenjsko ogrožujoče, kaj sploh lahko storim? Trenutno me strah popolnoma hromi, tako zelo, da se bojim celo zaspati.

Kaj bi po vaše lahko bil vzrok za tako številne ekstrasistole tekom dveh dni in napad zaporednih preskokov?

Hvala za potrpljenje ob branju mojega opisa in za vaš odgovor.

S spoštovanjem,
barokistka

Strah je odveč. Težko vam bodo zdravniki natančno odgovorili na vprašanje zakaj se vračajo obdobja ko je več ekstrasistol (vremenski, hormonski vplivi, stresna stanja, itd.). Priporočam zdrav način življenja (izogibanje stresom, kajenju (tudi pasivnemu), alkoholu, morda tudi kavi, polurni sprehodi pet – šest krat na teden). Lahko vzamete po potrebi pomirjevalo (tablete Persen, ki so v prosti prodaji). Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni. Tudi jaz imam vec ekstrasistol in obcutka tesboba, in sicer po porodu. Imela.sem kake stiri mesece po porodu holter, ekg, uz in vse je.bilo ok. Veckrat tudi opazam, da imam.rahlo.omotico zunaj.na.hladu in tudi.neprijeten obcutek v prsnem kosu. A so lahko to.psihicne napetosti? Scitnica? Neprespanost.in.iztrosenost? Prosim za mnenje in kak pregled se naj opravim, da izključim.zile. kaj ce gre pri meni za arteriosklerozo? Stara sem 39, oče.ima.

New Report

Close