Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Zdravljenje sinusne tahikardije

Zdravljenje sinusne tahikardije

Pozdravljeni!

Težave s srcem so se mi začele pred dobrimi 4 leti, in sicer z napadi hitrega bitja srca. Takrat sem opravila UZ srca, ki je pokazal telesistolen prolaps dela zadnjega lista mitralne zaklopke.
Ker so se napadi začeli vrstiti vedno bolj pogosto (tudi po 5x na teden, večinoma ponoči), sem opravila holter monitoring. Postavljena je bila diagnoza sinusna tahikardija. Dobila sem napotke za zdravo življenje, s čim manj stresa. Pričela sem obiskovati jogo, tečaj čuječnosti, vsaj trikrat tedensko hitro hodim v narave cca 1 uro. Moje težave pa vztrajajo, zato sem imela cikloergometrijo, prosim za razlago izivida.
Ne registriramo EKG sprememb, ki bi ustrezale kriterijem za ishemicno reakcijo. Praga stenokardije ne dosežemo. Sinusna tahikardija v mirovanju, ena VES med obremenitvijo, brez drugih motenj srcnega ritma. Preiskovanka zmogla 105 w, dvojni produkt 27.3×10/3, poraba kisika 34.6 ml/min/kg, kar 8%nad pričakovano.
D-dimer 231, krvni sladkor 6,5.
Koncno mnenje: ob obremenitvi minimalna telesna zmogljivost, motenj ritma ne registriramo, razen sinusno tahikardijo v mirovanju, normalen porast srcne frekvence in krvnega tlaka med obremenitvjo.
Zdravnik mi je svetoval concor 1,25 mg. Zanima me, ali je se kaksna druga moznost, saj ne bi rada posegala po zdravilih. Sicer imam nizek pritisk (90/60), utrip v mirovanju med 85 do 97. Pred tremi tedni mi je ponoci utrip narasel celo na 154. Zadnjih 14 dni jemljem persen ki mi zelo pomaga, napadi so se umirili, sem pa opazila, da ni srce za hip preneha biti in nato spet bije. Takrat mi tudi vzame sapo. To se mi je zgodilo dvakrat v zadnjem tednu (med hitro hojo in na zahtevnem sestanku). Sprašujem se, če ne bi bila zame primernejša terapija s strani psihiatr,a, saj pogosto čutim tesnobo in anksioznost.
Stara sem 40 let. Obremenjenost s srcimi tezavami je velika, saj je stara mama umrla zaradi srcnega infarkta, teta je pri 20. umrla zaradi srcnega popuscanja, mami ima prav tako srcno popuscanje, atrijsko fibrilacijo in angino pektoris.

Prosim za vase mnenje in pomoc. V enem od odgovorov ste omenjali tudi moznost posveta na vasem drustvu. V katerih primerih je to mozno?

Hvala in lp

Opravičujem se za pozen odgovor. Z dosedanjimi pregledi so pri vas ugotovili le blag prolaps mitralne zaklopke in nekoliko zmanjšano telesno zmogljivost. Verjetno ste že kdaj brali ali slišali da pri bolnikih (predvsem bolnicah), pri katerih ugotovimo prolaps mitralne zaklopke, bolj pogostoma nastopajo motnje srčnega ritma ob čezmernih dnevnih ali telesnih obremenitvah, ob spremembah vremena, zaradi obolenja ščitnice, itd. Takim bolnikom zelo priporočamo zdrav način življenja (kamor spadajo tudi polurni sprehodi, delno s pospešeno hojo, 5 – 6 krat na teden, izogibanje stresnim situacijam, zadostni nočni počitki, itd.). Od medikamentov priporočamo najprej blaga pomirjevala (na pr. tablete Persen). Po potrebi priporočamo zdravila proti anksioznosti (ki so na zdravniški recept) in eventuelno še posvet pri psihiatru. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor ni potreben.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close