Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija PSVT in sinusna tahikardija

PSVT in sinusna tahikardija

Spoštovani doktor,
prosim za nasvet.
V zadnjih treh letih se soočam z napadi Paroksizmalne supraventrikularne tahikardije, pojavljajo se povprečno enkrat na 3 mesece, napad (pulz 188 – 200 udarcev na minuto) traja tudi nekaj ur. Počutje ni prijetno, a brez tiščanja v prsih in brez potenja tresenja itd… kot opisujejo nekateri. Pred meseci sem bila ob napadu PSVT sprejeta na urgenco. Takrat je trajalo najdalj a se je po nekaj urah samodejno umirilo. Vsi klasični ukrepi za umirjanje niso pomagali (zadrževanje diha, počepi, pritisk na žilo,…).
Stara sem 47 let. Približno eno leto sem jemala Micardis za dve do tri leta mejno povečan krvni tlak, ki pa je ob naporu (obremenilni test) izjemno narasel.… a sem z zdravim načinom življenja zaenkrat uravnala krvni tlak na normalo in tovrstnih zdravil trenutno ne potrebujem. Mi je pa kardiolog zaenkrat predpisal Concor Cor 2,5 mg, za umirjanje aritmije.
Zaradi PSVT sem bila napotena na Holter EKG. Čez nekaj mesecev pridem na vrsto še na UZ srca.
Prosila bi za razlago izvida Holter EKG, saj sem bila napotena z diagnozo PSVT, rezultat pa je pokazal sinusno tahikardijo. Do kardiologa bom prišla predvidoma čez cca 4 mesece. Skrbi me ali je ConcorCor ustrezna terapija, glede na dve različni tahikardiji? Naj ga jemljem? Kaj še pomenijo ugotovitve holter ekg-ja? Kaj svetujete za v naprej?

Izvid Holter EKG: »Osnovni ritem je sinusni z razponom frekvence od 50/min (ob 04:56) do max. 150/min, povprečna frekvenca je 78/min, preko dneva je povprečna frekvenca 84/min, ponoči pa 69/min.
Prekatna ektopična aktivnost je zmerno povečana, zabeleženo skupno 393 VES dveh oblik, največ do 51 VES na uro, nismo beležili parov VES ali vezanih VES, ni bilo epizod ventrikularne tahikardije.
Nadprekatna ektopična aktivnost ni bila zabeležena. Beležimo 49 epizod tahikardije z najvišjo frekvenco do 150/min, vse z jasnih P valom in gre za sinusno tahikardijo. Nismo pa beležili epizod supraventrikularne tahikardije, tudi ne paroksizmov atrijske fibrilacije.
Pomembnih bradikardij ni bilo, AV prevodnih motenj ali pavz nismo beležili. QTC znaša do 447 ms. Brez dinamike ST veznice.”

Iskrena HVALA za odgovor.

V času 24-urnega snemanja EKG ni bilo napada SVPT, je pa bila sinusna tahikardija. Pri eni ali drugi obliki zdravniki predpisujejo zdravila iz skupine “betablokatorje

Tako proti PSVT kot pri sinusni tahikardiji so najbolj učinkovita zdravila iz skupine “betablokatorjev” (na pr. ConCor).

v

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close