Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija pljučna embolija

pljučna embolija

Pozdravljeni!
Približno mesec in pol že jemljem kontracepcijske tablete Yaz in pred približno 3 dnevi sem opazila težave z dihanjem – zdi se mi kot da moja pljuča ne morejo dobiti dovolj kiska, ko poskušam globoko vdihniti pa včasih sploh ne morem. Danes sem opazila tudi rahlo špikanje v predelu srca, a predvidevam da je bil to bolj psihološki učinek, saj sem brala da se pri pljučni emboliji lahko pojavi tudi to. Že nekaj časa sem pri hoji v hrib, po stopnicah… hitro zasopla, a do sedaj sem to povezovala bolj s pomanjkanjem kondicije kot z resno boleznijo. Če se težave do ponedeljka ne bodo umirile bom obiskala zdravnika, zanima pa me če je smisleno oditi k njemu v dežurno ambulanto že danes ali jutri. Po eni strani me grozno skrbi, da gre za kaj resnega kot je pljučna embolija po drugi pa se mi brezveze hoditi v dežurno ambulanto samo zato ker na čase težko vdihnem. Težave se pojavljajo predvsem čez dan, v mirovanju, če jih odmislim, se zamotim so manj opazne, čez noč pa težav nimam. Stara sem 18, ITM 24, s športom se aktivno ne ukvarjam – vsakodnevna hoja vsaj pol ure do eno uro, včasih ples in vaje za moč. Kolikšna je možnost, da bi resnično zbolela za pljučno embolijo? So zato lahko krive tabletke, čeprav jih jemljem šele mesec in pol? Koliko časa sploh traja da krvni strdek nastane?
Hvala in lp

Opravičujem se za prepozen odgovor. Predstavljam si, da ste bili zelo zaskrbljeni in, da ste šli do vašega zdravnika po odgovor. Mislim, da je izključil pljučno embolijo in, da vas je pomiril. V dopisu namreč navedeni znaki bolj kažejo na anksiozno stanje kot na organsko bolezen. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,
vljudno vas prosim za pomoč oz. nasvet. Stara sem 45 let, nekadilka, ne pijem alkohola, nikoli nisem jemala KT in imam rahlo prekomerno težo. Redno se gibljem, in sicer daljša hoja v hrib.
V soboto (pred 5 dnevi) sem prvič opazila hitro zadihanost pri hoji po stopnicah. Težko sem dihala, tiščalo me je v prsih, prisotna je bila tudi zelo blaga bolečina v prsih. To je trajalo še približno 20 minut, ko sem že mirovala, nato pa se je umirilo. Od takrat je zadihanost vsak dan večja. Ko pridem po stopnicah v pisarno, traja ta napad tudi do ene ure – težko dihanje, pritisk in bolečine v prsih. V mirovanju čez dan posebnih težav nimam.
Pred 14 dnevi mi je pri hoji zdrsnilo z meter visoke skale in pri tem sem si (verjetno) nategnila mišico v mečih. Ko sem nogo želela zravnati ali dvigniti prste me je v mečih in sprednji strani goleni močno zabolelo. Te bolečine so zdaj večino ponehale in me le še občasno boli v mečih (bolečina je ostra, pekoča in lokalizirana na točno določeno točko). Noga ni bila otečena, ne vroča.
Naj še povem, da sem prav tako zadnje 3 tedne precej pod stresom zato ne vem ali gre oteženo dihanje, hitro zadihanost in tiščanje v prsih pripisati stresu ali pa je morda kaj resnega (pljučna embolija). Težave z dihanjem sem namreč imela že pred 5 leti zaradi anksioznosti in depresije (takrat sem jemala antidepresive) zato tudi odlašam z obiskom pri zdravniku, ker menim, da bo itak rekel, da so vse zgolj “živci”. Seveda me je grozno strah in sem pri vsaki zadihanosti in težkem dihanju že vsa panična. Zaradi strahu sem včeraj samoplačniško opravila tudi UZ spodnjih okončin vendar je izvid oblikovan, kot da sem bila na pregledu zaradi krčnih žil (ki jih seveda nimam – le gastroknemične vene medialno so nekoliko razširjene, piše pa še, da so vene prehodne). Bi zdravnik na ultrazvoku opazil strdek v veni?
Če si ne bi poškodovala noge, zadihanosti in težkemu dihanju sploh ne bi pripisovala posebne pozornosti, ker bi vedela, da gre zgolj za stres, zaradi poškodbe pa nisem več prepričana (še posebej ko sem prebrala, da ni nujno, da opazimo simptome GVT in lahko pride do PE brez znakov GVT).

Hvala za vaš čas in odgovor ter lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Navedeni znaki (sedanja kratka zadihanost že pri blagih obremenitvah kažejo na več možnosti, na nezadostno treniranost, na prisotnost še neodkrite motnje srčnega ritma in končno tudi na možnost manjše pljučne embolije. Bolj mislim na prvo. Lahko mi še pišete.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close