Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Hipertrofija LV

Hipertrofija LV

Spoštovani prim. Cibic,

sem 34-letni fant sicer dobrega zdravja, le zadnjih 10 let sem imel občasne težave z anksioznostjo in napadi panike, kar je v zadnjem času predvsem zaradi razmer v službi eskaliralo do te mere, da sem moral z začetkom avgusta na bolniško, predpisali pa so mi tudi farmakoterapijo (za najbolj akutno fazo alprazolam, ki sem ga v tem tednu že ukinil, ter SSRI antidepresiv, ki ga bom moral jemati še vsaj eno leto). V tem času sem imel ogromno tahikardij in palpitacij (tudi precej močnih – okrog 160 bpm) ter tudi občasne ekstrasistole, vendar sem s strahom pred njimi že opravil, ker vem, da so bile te težave zgolj psihičnega izvora, saj imam sicer zdravo srce. Pred 10–15 leti sem bil aktiven tekač na dolge proge (med 10 in 20 km), tedaj sem bil tudi precej bradikarden (okrog 50 bpm v mirovanju, torej je bilo srce takrat res dobro natrenirano in v odlični formi).

Pred nekaj leti sem imel nekaj posameznih PSVT-jev (zaradi enega od napadov sem moral na urgenco, saj tahikardija ni hotela prenehati, vendar na koncu adenozin I.V. ni bil potreben, saj mi je uspelo konvertirati po Valsalva manevru). V tistem času (nekako pred 6–7 leti) je bil opravljen tudi UZ srca, ki je pokazal vse v mejah normale, mislim pa, da so mi omenili, da imam blago hipertrofijo. Žal ne najdem več izvida UZ-ja, da bi vam lahko napisal več.

Žal pa je tako, da me prej omenjene “srčne težave” v zadnjem času akutne faze anksioznosti niso pustile popolnoma hladnega, čeprav vem in sem prepričan, da imam sicer čisto zdravo srce. Zato so mi konec avgusta v ZD opravili EKG, ki je bil popolnoma normalen (frekvenca je bila 61 bpm, nekje takšno pa imam v popolnem mirovanju in sproščenosti tudi sicer, oz. občasno pade tudi pod 60 bpm). Le QRS-i so bili malo širši, ampak še vedno v mejah normale (92 ms). Ker pa zaradi lastnega zanimanja vem kar nekaj o kardiologiji, sem na (sicer normalnem) EKG-ju opazil precej visoke R-valove npr. v II. odvodu in v prekordialnih odvodih V3-V6. Poleg tega je Sokolow indeks precej na meji – 3.34 mV. Ostalih diagnostičnih ali nediagnostičnih indikacij zaenkrat ni, tako da sklepam, da je morebitna hipertrofija LV še vedno precej blaga in kot taka nenevarna, prosim pa še za vaše spoštovano mnenje? Morda pa gre samo za to, da visoki QRS-i kažejo na močno, mišičasto ventrikelsko maso oz. dobro in učinkovito depolarizacijo in s tem na močno, zdravo srce.

Upam, da ne zamerite, ker sem vam malo bolj obsežno opisal svojo situacijo, vendar vem, da ima še marsikdo podobne težave, tako da bo vaš odgovor poleg mene nedvomno pomagal še komu. Lepo vas pozdravljam.

Mislim, da imate zdravo sre. Visoki zobci (vali) T , predvsem v prekordialnih odvodih kažejo bolj na vplive vegetativnega živčevja na srce kot na zvišan krvni tlak, n kjar nekoliko kaže Sokolow indeks (zgornja normalna meja pod 3,5). Škoda, da niste navedli nobene vrednosti krvnega tlaka. Priporočam zdrav način življenja in jemanje zdravil po navodilih.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Mislim, da imate zdravo sre. Visoki zobci (vali) T , predvsem v prekordialnih odvodih kažejo bolj na vplive vegetativnega živčevja na srce kot na zvišan krvni tlak, n kjar nekoliko kaže Sokolow indeks (zgornja normalna meja pod 3,5). Škoda, da niste navedli nobene vrednosti krvnega tlaka. Priporočam zdrav način življenja in jemanje zdravil po navodilih.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si
nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, hvala lepa za odgovor. Na mojem EKG-ju so visoki valovi R, ne T (valovi T so normalni). Iz tega razloga sem pomislil na hipertrofijo LV. Kar se tiče krvnega tlaka, imam normalnega oz. občasno visoko normalnega oz. kombinacijo – normalen sistolični in visoko normalen diastolični tlak, tudi zaradi tega mi je prišla na misel hipertrofija LV. Kaj mislite?

Pa še eno vprašanje: glede na to, da so mi ekstrasistole v preteklosti že sprožile PSVT, me zanima, ali lahko spontani PVC-ji sprožijo tudi precej nevarnejšo aritmijo – ventrikularno tahikardijo?

Ob normalnem delovanju elektrokardiografa (1 mV = 1 cm), vioki zobci R kažejo na povečano maso srčne mišice. Ventrikularno tahikardijo lahko sprožijo različne motnje srčnega ritma. Nisem dobil podatka, da bi jo prvenstveno sprožili PVC.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovo že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor poslan

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor poslan

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close