Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Nizek srčni utrip

Nizek srčni utrip

Spoštovani,

pišem Vam, ker me že kar nekaj let mučijo težave. In sicer pred 5 leti sem prišel iz sprehoda, vse lepo in prav ko mi je začelo srce močno utripati in do dandanes ni minilo. Občutim vsak utrip srca, vem, da se sliši maloverjetno, pa vendarle mi to počasi najeda življenje. Ko je pred vrati izpit, kakršna koli resna situacija,.. mi v prsih srce dobesedno poka. Enkrat se celo spomnim, da me je za sekundo stisnilo v prsih in nosem mogel vdihniti zraka. Vse to je privedlo do paničnih napadov, diagnoze anksioznosti, obisk psihiatra in terapije z Zoloftom. Srce mi kljub Zoloftu ni prenehalo biti “normalno”. Opravil sem že minimalno 10 EKG-jev, od katerih ni niti eden pokazal na okvaro srca, razen eden, ko sem zbolel, imel vročino in me je začelo po vratu, v prsih preletavati, čudna bolečina, ki je ne znam opisati. Zdravnica je po pregledu EKG-ja rekla, da najverjetneje ni nič hudega in da včasih “bakterije vdrejo” tudi na srce. Kakšno leto temu nisem več posvečal velike pozornosti, sedaj pa spet. Večkrat me trga v zobu; v vratu, spodnji čeljusti in prsnem košu imam spet tisto bolečino, ki se pojavi neglede na obremenitev in traja nekaj sekund (Gre za neko nenavadno špikajočo in pekočo bolečino, ubistvu je ne znam opisati, me pa vsakič spreleti srh). Večkrat me boli leva roka, hrope mi v prsih, čutim pritisk v obrazu, piskanje in šumenje sploh v levem ušesu, močno bitje srca, zadnje čase pa še bradikardijo s približno 50-57 udarci. Je to res lahko vse skupaj ponovno anksioznost ali je res s srcem kaj narobe? Naj omenim še, da na preiskavah za ščitnico sem bil, prav tako na UZ srca. Vse je bilo v mejah normale. Na UZ srca so ugotovili le, da je vokumsko nekoliko večji anteriorni listič, ki se v sistoli nekoliko izraziteje boči proti levemu predvoru. Prisotna je tudi povsem minimalna telesistolična regurgitacija in da je ob tahikardiji nekoliko pospešen pretok z V max 1.9 m/sec. Kaj to pomeni?

Star sem 20 let, 75 kg, 189 cm, krvni tlak mi precej niha, drugače je nekje v povpračju 115/60. S športom se ne ukvarjam, nikoli se niti nisem, razen sprehodov, kadim, alkohola ne uživam.

Za Vaš odgovor se Vam že v naprej zahvaljujem in Vas lepo pozdravljam.

Domen

Hvala za zaupanje. Rad sem dva krat prebral vaš razmeroma dolg opis težav. Glede na navedene simptome in na izvide dosedanjih pregledov ne morem nikakor posumiti na organsko bolezen srčne mišice ali srčnih žil, pač pa na hudo prizadeto delovanje (vegetativnega) živčevja okrog srca in prsnega koša. V dopisu ste navedli, da ste jemali tablete Zoloft po navodilu psihiatra, ki niso vam bistveno pomagale. Niste pa navedli ali ste jemali tablete, ki jih osebni zdravniki predpisujejo pri anksioznosti (Lexaurin, Helex, itd). Tako bolezen kot je vaša, zdravniki imenujejo nevrovegetativna distonija. Razen navedenih zdravil zelo priporočajo zdrav način življenja, nekajenje in polurne sprehode, delno s pospešeno hojo, 5 – 6 krat na teden, izogibanje stresnim situacijam, izdatne nočne počitke, itd. Mogoče se bo pokazalo, da imate komaj nakazano prirojeno srčno napako, ki je pogostoma “kriva” za neredne utripe srca. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani,

najlepša hvala za Vaš odgovor. Glede zdravil za anksioznost nisem jemal ničesar, razen Helexa po potrebi, če bi se zgodil panični napad. Drugače terapija po Zoloftu je bila glede mojega “psihičnega” mišljenja zelo dobra, razen močno bitje srca se ni umirila. Glede evrovegetativne distonije. Kaj je to? Je to lahko nevarno? Na internetu žal ne najdem kakšnih bolj točnih podatkov. Zanima me še kako pa se ugotovijo te prirojene srčne napake? Resnično se opravičujem, ker Vas obremenjujem tu, preko interneta, ampak do se daj, me skoraj vsak zdravnik, bodisi moja nekdanja zdravnica, zdravniki na urgenci,… niso smatrali reano, češ da sem premlad.

Še enkrat se Vam lepo zahvaljujem in Vas lepo pozdravljam.

Domen

nova
Uredništvo priporoča

Nevrovegetativna distonija je bolezen zaradi dolgotrajnih škodljivih vplivov na duševno stanje. Slika bolezni je dokaj pisana zaradi prizadetosti funkcije vegetativnega živčevja. V mnogih primerih ima bolnik moteno funkcijo srca (napadi hitrega bitja, prezgodnji utripi, zbadanje pri srcu), bolečine v prsnem košu, veliko nihanje krvnega tlaka, bolečine v želodcu, občutek slabe prekrvitve okončin, glavobole, vrtoglavice, pri ženskah moten menstruacijski ciklus, itd. Diagnozo potrdimo “per exclusionem” (po domače: mnogo težav in pri tem vsi izvidi normalni). Bolnikom svetujemo zdrav način življenja, izogibanje stresnim situacijam, nekajenje, sistematsko gibanje (po možnosti polurni sprehodi, delno s pospešeno hojo 5 – 6 krat na teden) in po potrebi predpišemo blaga pomirjevala (na pr. Persen tablete, ki so v prosti prodaji ali anksiolitike, ki jih predpišejo zdravniki).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close