Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Tablete za nižanje tlaka

Tablete za nižanje tlaka

Pozdrav.
Star sem 37 let in imam povišan krvni tlak že kakšnih 17 let. Imel se razne preiskave pa nič posebnega od tega, vse normalno. Tlak sem imel približno 150-160/90-95, zato sem dobil tablete. Najprej sem imel Coryol 25mg potem sem jih nekaj časa nehal jemati ker ni bilo neke razlike. Čez nekaj časa sem spet začel s Coryol. Kake dve leti pa imam tudi probleme z glavoboli pri katerih mi pomaga samo Imigran sprint. V teh dveh letih sem tudi zamenjal tablete za tlak in sicer najprej Nebilet in sedaj že več kot leto Tenzopril 30mg. S Tenzoprilom imam tlak nekje 140/85. Pred leti so na preiskavah rekli da se mi tlak ponoči ko spim ne zniža dovoj. Zanima me ali je bolje da jemljem Tenzopril zjutraj ali zvečer? Ali je bolje da ga ne, ker je možno da povzroča glavobole? Imam pa tudi na komolcih in kolenih neke lise ki zgledajo kot luskavica kar pa mislim da je tudi stranski učinek Tenzoprila? Imam občutek kot da bi tablete za nižanje tlaka delale več škode kot koristi?

Verjetno boste imeli več koristi od zdravila Tenzopril, če ga boste vzeli v večernih urah. Vsekakor pa morate preveriti če delovanje zdravila traja dovolj dolgo, da imate preko dneva zadovoljivo nizke vrednosti krvnega tlaka. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za odgovor.
Zanimalo bi me še to ali je tlak 150/90 res toliko previsok da moram jemati Tenzopril?

Lp.

nova
Uredništvo priporoča

Po sedanjih pravilih je pri odraslih potrebno znižati krvni tlak, če so vrednosti nad 140/90 mm Hg. Odprto je vprašanje kako znižati tlak. Zelo podpiramo željo bolnikov, da ga znižajo brez jemanja zdravil in za ta namen zelo podpiramo zdrav način življenja, kar pa je dosti krat težko izpolniti. Priporočam, da si nekaj krat pravilno izmerite tlak (v sedečem položaju, v mirnem okolju, z manšeto v višini srca, itd. Opravite 3 meritve v presledkih 2 – 3 minut, ki jih sproti napišete V večini primerov so prve vrednosti precej višje. V takih primerih jih lahko zanemarimo in upoštevamo podatke druge in tretje meritve. Lahko mi še pišete. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdrav.
Zanimalo bi me še to ali je možno da imam močne glavobole zaradi Tenzoprila? Ti glavoboli se ponavljajo enkrat do dvakrat na teden, običajno čez vikend. Takrat vzamem Imigran sprint 50 in mogoče še analgin. To se mi pojavlja kake tri leta.
Lp.

Glede na vsebino dopisa jemljete dnevno Tensopril, glavoboli pa niso vsakdanji. Zato dvomim,da je Tenzopril vzrok za njihov nastanek. Ni pa zadržkov, da za nekaj dni zamenjate Tenzopril za drugo zdravilo, ki niža krvni tlak, pa ni iz kemijske skupine v kateri je Tensopril.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdrav.
Trenutno jemljem Elyrno in imam tlak nekje 136/80. Dosti tudi kolesarim in po kolesarjenju tlak pade se nize tudi 126/75.
Zanima me ali bi s tabletami lahko prekinil ali je to nevarno za srce in bo tlak se bolj narasel?

Mi lahko podate kakšno mnenje na tale izvid?
Hvala

Verjetno vam je znano, da velika večina zdravil, ki jih jeljemo, učinkuje 24 – 48 ur. Zato priporočamo bolnikom z visokim krvnim tlakom, da jemljejo predpisana zdravila po navodilih izbranega zdravnika.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Ali je možno da nastane angina pektoris zaradi dolgotrajnega uživanja tablet za nižanje tlaka?

Pozdrav. Zanima me tudi ali je možno da zaradi tablet Elyrno pride do angine pektoris in ali jih lahko jemljem vsak drugi dan. Imam sicer skoraj stalno bolečino na levi strani prsi, roke in ramena. Enkrat boli več, enkrat malo manj.

Današnja zdravila za nižanje tlaka so preizkušena preden dobijo dovoljenje, da jih predpišemo bolnikom. Mislim, da imate blago obliko hipertenzije in, da lahko jemljete poljubno zdravilo v najnjižjem odmerku. Ni zadržkov, da poizkusite jemati zdravilo vsaki drugi dan, vendar se prepričajte z opravljenimi meritvami (meritve 2 – 3 krat na dan). Mislim, da navedene bolečine niso posledica slabše prekrvitve srca (angina pektoris) zaradi delovanja zdravila (Elyrno). Tekst izvida opravljenega pregleda krvi (?) je nečitljiv.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close