Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Težave s srcem ali psiha?

Težave s srcem ali psiha?

Pozdravljeni!

Obračam se na Vas ker sem popolnoma izgubil zaupanje v osebno zdravnico.

Star sem 21 let, visok 190cm ter težak cca. 81kg. V življenju nisem pokadil niti enega cigareta ali zaužil kakšne droge, alkohola pa tudi zaužijem tako malo, da to sploh ni omembe vredno, edina napaka je pa res ta da sem premalo časa posvetil gibanju saj sem večino najstniških let preživel za računalnikom, razne napore(tek ipd.) pa zelo težko prenašam že odkar pomnim). Kar se tiče srčnih težav v družini je imel dedek aritimijo, ena babica ima angino pektoris(71let), druga pa glede na zadihanost, kašljanje ter zatečene noge srčno popuščanje(85 let). Kaj drugega ni razen tega, da so pokojnemu očetu pri obdukciji po smrtni nesreči z motorjem odkrili to da je za svojo velikost ter težo imel zelo majhno srce.

Preskakovanje srca oz. ekstrasistole čutim že nekje od 18ga leta. Vendar se je to do februarja letos pojavljalo tako poredko(vsačih tudi po par mesecev nič), da se s tem niti nisem obremenjeval oz. sem na to vmes kar pozabil. Stanje pa se je poslabšalo v začetku februarja letos, ko mi je preskočilo srce pri tem pa me je v predelu srca tudi močno zabolelo, skoraj tako kot bi me nekdo zabodel. Takoj po tem dogodku sem opazil tudi večjo zadihanost oz. oteženo dihanje, sploh pri hoji po stopnicah do našega stanovanja. Še isti zvečer sem doživel tudi napad panike (predvsem zato, ker sem bil v velikem strahu da je nekaj narobe s srcem oz. da sem doživel celo manjši srčni napad). Po tem dogodku rsem redno dobival “napade” hitrega srčnega ritma”, vseskozi pa me spremljajo tudi bolečine in tiščanje v levem predelu prsi. Od tistega pripetljaja naprej so se tudi bolj pogosto začele pojavljati ekstrasistole ter riganje in spahovanje. Ker sem dva tedna po tem preživel v strahu da je narobe kaj s srcem, sem se naročil pri osebni zdravnici. Po enem tednu sem prišel na vrsto. Že tam je osebna zdravnica odkrila povišan pulz( za takrat nevem koliko točno je bil, vendar ga imam zdaj redno okoli 100udarcev/minuto), ter rahlo povišan pritisk. Vse to je pripisala stresu ter me odpravila s tem da naj se več gibljem(do takrat se res nisem veliko gibal, priznam). Naročila me je tudi na EKG katerega sem opravil naslednji dan in naj bil bil vredu. To me je pomirilo in naslednja 2 tedna sem bil vredu, razen tega da sem po tem ko sem prehodil stopnice ali na hitro vstal iz postelje opazil močan utrip v grlu. Vse je bilo vredu dokler mi spet ni preskočilo srce ko smo bili s prijatelji na pijači. Ob tem preskoku sem spet začutil bolečino, čeprav ne tako močno, pa seveda me je ponovno oblila nervoza ter strah da je s srcem nekaj narobe. Po tistem pa ponovno težko dihanje(skoraj rahlo dušenje) in rahla omotičnost. Ker mi je zdravnica priporočila gibanje sem takoj po tem šel na moj standarden sprehod z živahno hojo in hojo v klanec cca. 250m . Pri samem vzponu vse vredu brez večjih problemov razen tega da sem tako kot ponavadu na vrhu klanca, ko se ustavim, čutil hitro ter močno bitje srca v grlu. Že pri vračanju s sprehoda sem čutil močno tiščanje v levem predelu prsi, kot bi mi rebra vpeli v primež in stiskali. Seveda je bila ta dan spet dovoilj, da sem nazaj spet dobil tisti strah da je nekaj narobe s srcem, sploh misel da imam kašno obliko srčnega popuščanja se mi je najbolj motala po glavi. Naslednji teden sem spet preživel z različnimi bolečinami in tiščanjem v prsnem košu. Poleg tega pa tako kot sem že napisal, spahovanje, riganje ter pogosto uriniranje Ker sem verjel zdravnici da je vse to od stresa sem začel piti Bachove kapljice, vsaj zato da se znebim nervoze ter strahu. Ker se stanje ni nič poboljšalo in ker sem pri mertivi doma imael pulz 127udarcev/minuto ter tlak 144/??, sem se ponovno naročil na pregled pri zdravnici, ki me je poslala na odvzem krvi za pregled ščitnice in še nek hemoglobin ali nekaj takega. Spet me je zdravnica prepričevala da je vse normalno, da nimam razloga da bi bilo srce problematično in da se vse te stvari od močnega utripanja v grlu, do preskakovanja dogajajo vsem, s čemer se ne strinjam. Da bi odpravil strah sem se tudi samoplačniško prijavil na ultra zvok srca. Oboji izvidi so vredu, na ultrazvoku je opazil samo manjše spuščanje mitralne zaklopke ne pa prolaps. Zdravnici to zadostovalo, da je rekla da gre pri meni očitno za anksioznostne motnje in čisto nič drugega. Ko sem ji rekel, da me je enkrat zjutraj na delovnem mestu obšla tudi slabost ter vroč/pekoč občutek v levem delu prsi ter rami, ter de me je popoldne močno bolelo za prsnico, me je samo čudno gledala. Odpravila me je s tem, da mi je napisala napotnico za obremenitveni test(za katerega datum še čakam). Glede na to, da so taki občutki pogosti tudi pri anksioznosti, sem zato sam sklepal da gre potem za to. Nato se je stanje spet zbolljšalo dokler me niso prejšnji teden zelo pogoste ekstrasistole/palpitacije z navali nervoze, spet pahnile v ta strah da je s srcem nekaj narobe. Najbolj me bega to, da se mi ekstrasistole začnejo ponovno in pogosto pojavljati ravno ko sem najbolj sproščen in ko že padem v svoj normalen življenjski ritem.

Zato se obračam na vas, da še vi podate svoje mnenje. Moji problemi so: pogosto uriniranje, suh kašelj, oteženo dihanje, spahovanje, riganje, visok srčni utrip, ter pogoste ekstrasistole(v mirovanju, pri hoji, pri hitri spremembi ritma, recimo ko stojim potem pa nahitro zaštartam v hitro hojo ali pa ko vstanem iz postelje ali avtomobila…) z navali nervoze. Po hoji po stopnicah ali pri hitrem vstajanju iz kavča ali postelje čutim močan utrip ter rahlo dušenje, dokler normalno ne zadiham. Zbujanje ponoči, konstanten strah in nervozo, da je nekaj narobe s srcem lahko pripišemo anksioznosti, čeprav se delno s tem ne strinjam saj je ves moj strah na podlagi “težav” s srcem ter me tudi te neprijetnosti pripeljejo do tega. Vedno ko izginejo ekstrasistole ter druge težave s srcem za “dlje” časa izgineta tudi strah in nervoza oz. anksioznost ter tudi nespečnost.

Se kako da znebiti teh ekstrasistol ali vsaj zmanjšati njihovo pogostost? Pričel sem piti magnezij, spijem samo še 1 kavo na dan, veliko več se gibljem kot včasih, v zadnjih dveh mesecih sem tudi shujšal za 8-9kg, čeprav prednsem zaradi stresa. Pojem tudi veliko manj sladkarij kot včasih, veliko več jem sadje, pijem pa čez dan samo še vodo.

Kaj je razlika med palpitacijami in ekstrasistolami? Na napotnici za cikloergometrijo so namreč omenjene palpitacije.

Kako je z napori pri ekstrasistolah? Namreč po teku 300m in hitri spremembi ritma ko sem se ustavil so se mi pojavile sktrasistole ki so trajale 5-10 sekund, vmes sem jih poizkušal odpraviti s kašljem tako kot poanavadi.

Upam da nisem bil predolg in si boste vzeli čas in prebrali moj spis, saj sem nekomu moral zaupati vse te težave. Osebni zdravnici preprosto ne zaupam več, saj sem pri zadnjem obisku dobil občutek, da me ima za hipohondra in da si vse skupaj samo namišljam in ji tratim čas. Od začetka februarja se je moje življenje močno spremenilo, ekstrasistole ter druge težave s srcem me silijo v anksizonost, prav ta pa kolikor sem bral lahko tudi povzroča razne palpitacije in ekstrasistole tako da se vrtim v začaranem krogu.

Že vnaprej se zahvaljujem za odgovor.

LP, jure

Resnično neobičajno dolgo pismo. Vprašanje je kaj je bilo primarno – ekstrasistole, ki nastopajo tudi pri zdravem srcu ali ekstrasistole in napadi pospešenega bitja srca zaradi anksioznosti. Neodvisno od tega, je pristop terapije zelo podoben. Zelo pomemben je zdrav način življenja (zdrava uravnotežena prehrana, skrb za pravilno telesno težo, nekajenje, omejeno uživanje kave in alkohola, zadostni nočni počitki, izogibanje stresnim situacijam, polurni sprehodi, delno s pospešeno hojo, 5 – 6 krat na teden, redno jemanje anksiolitikov). Pri bolnikih, pri katerih je v ospredju hitro bitje srca lahko dajamo 2 – 3 tedne tablete Procorolan. Glede na raznolikost delovanja anksiolitikov in antidepresivov je indiciran tudi posvet pri nevropsihiatru, ki naj bolj obvlada to področje. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za hiter odgovor.

Sepravi lahko druge težave kot so stiskanje in bolečine v prsnem košu, zadihanost oz. oteženo dihanje, spahovanje itd. pripišemo stresu ne pa kakršnemu koli srčnemu obolenju?

Pri zadnjem merjenju utripa srca pri zdravnici je bila frekvenca 100udracev/minuto, za kar je zdravnica rekla da to ni nič posebnega in mi ni predpisala nobenih zdravil. Verjetno je to pripisala nesproščenosti oz. nervozi katero vedno čutim pri merjenju pulza in tlaka. Bi bile vrednosti bolj realne če bi pred merjenjem vzel npr. Persen ali to nič ne vpliva?

Antidepresivom ali drugim tabletom za zdravljenje anksizonosti, sem se izognil oz. se jih izogibam, saj verjamem v to da si človek lahko te zadeve “poštima” sam v glavi. Tudi zdravnica mi je svetovala naj stres in to kar me muči, pozkušam rešiti sam pri sebi.

LP, Jure

nova
Uredništvo priporoča

Jure, kako so vaše težave sedaj? Zanima tudi mene, ker imam velikokrat enake simptome, kot ste jih ( upam) jih imate tudi vi.

New Report

Close