Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Občutek pritiska v glavi in nenehno merjenje srčnega utripa

Občutek pritiska v glavi in nenehno merjenje srčnega utripa

Pozdravljeni,

že dlje časa se veliko preveč ukvarjam sam sabo in z mojim srčnim utripom. Vse skupaj se je začelo z merjenjem srčnega utripa ko sem nekega večera opazil da se mi pojavljajo ekstra sistole! Od takrat sem si vse pogosteje meril utrip in preverjal samega sebe! Odšel sem tudi do kardiologa kjer so mi opravili cikloergometrijo, 24 urni EKG, in UZ srca vse je bilo BP, čaka me še 24 urni RR. Kardiolog pa mi je tudi povedal da imamo vsi ekstra sistole vendar jih vsi ne čutimo so pa neprijetne. Jaz pa še vedno ne morem mimo merjenja utripa mislim da že vse skupaj bolj meji na psihične težave predvsem zato ker se mi je zdaj v zadnjem času pojavila še težava z spanjem in sicer zvečer še nekako zaspim ko pa se ponoči recimo zbudim ob 3h pa nikakor ne morem zaspati in občutek imam kot da mi gre pritsk iz prsi proti glavi potem pogoltnem slino in je dobro vendar se zadeva ponovi preden ko se spet umirim!

Sem pa se v zadnjem času začel ukvarjati s tekom in tudi shujšal 10kg moram pa še kakšen kilogram!

Kakšno je vaše mnenje če bi lahko bilo izvor teh stvari psihične narave?

Za odgovor vam bom res hvaležen!

Hvala in lep pozdrav

Kakor vam je že povedal kardiolog motnje srčnega ritma (na pr. ekstrasistole) nastajajo pri vseh ljudeh, tako pri bolnih kot pri zdravih srcih, pri nekaterih ljudeh zelo poredkoma, pri drugih pa lahko zelo pogostoma. Neodvisno od vzroka, če so moteče, jih zdravimo z različnimi zdravili (antiaritmiki). Če ugotovimo, da je srce zdravo in, da so ekstrasistole povezane z duševnimi obremenitvami, s spremembami vremena, itd. bolnikom svetujemo zdrav način življenja (nekajenje, omejeno uživanje alkohola, izogibanje stresom, polurne sprehode z živahno hojo 5 – 6 krat n teden, itd.) in mu predpišemo blaga pomirjevala (anksiolitike, na pr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji.). Mislim, da imate zdravo srce in, da so vaše sedanje težave posledica prehude zaskrbljenosti glede zdravja srca. Priporočam “pot pod noge” in jemanje Persena. Pričakujem, da se vam bo stanje popravilo v kratkem če boiste dosleden. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

zanima me še ena zadeva. Občasno si merim krvni tlak! rezultati pa so taki ko sem napet in imam tudi potne roke je pritisk tam med 140-150/85-95! Če pa se sprostim je nižji! In me zdaj zanima če bi imel krvni tlak več let povišan tam med 140-150 ali bi se to videlo na UZ srca kot odebeljene stene srca? Ali je to premalo povišan krvni tlak da bi se to opazilo! Kajti izvid UZ srca je bil primeren za to starost!

Za odgovor se Vam že vnaprej zahvaljujem in vas lepo pozdravljam!

Lep pozdrav

Navedene vrednosti krvnega tlaka so malo nad najvišjo še normalno vrednost, zato lahko pričakujemo adekvaten povečan levi prekat (viden tui na UZ) po več letih.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

Zanima me še nekaj zelo težko se sprostim ob merjenju krvnega tlaka tako da so po navadi prve tri meritve kar visoke potem pa se znižajo (npr. prva 160/95 potem 150/90 in tako nižje do 130-135/ 80-85). Zdaj pa me zanima če nekaj delam po stanovanju pač vsakdanje stvari in se uležem da si bom zmeril pritisk in recimo da sem kar sproščen ali je normalno da je če si takoj pričnem meriti prva meritev npr. 150/90 potem pa druga že 140/85 in potem nekje med 130-135 / 80-85. Katera je namreč najbolj realna. Ker da se usedem in se umirjam da si zmerim pritisk po 5min sem samo še bolj živčen zdi se da se umirim šele po 2-3 meritvah. Ali je tlak takoj po delu 150/90 previsok? Opravil sem namreč 24h EKG, 24h RR, UZ srca vse krvne teste in vse je bilo OK razen 24h RR je bil na meji s tem da so bile meritve čez dan ko sem delal tudi med 140-155?

Prosim za čimprejšnji odgovor in hvala za vaš trud in čas

LP Andrej

Ni malo bolnikov pri katerih dobimo pri prvi meritvi tlaka precej višje vrednosti kot pri drugi ali tretji, kar po navadij upoštevamo pri predpisovanju medikamentnega zdravljenja.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

Hvala za odgovor ampak po vseh pregledih pravijo da zaenkart ne potrbujem zdravljenja z zdravili…ali vi mislite da po teh meritvah da bi potreboval zdravljenje z zdravili?

LP Andrej

Upoštevajte zdrav način življenja (zdrava in uravnotežena manj slana hrana, kontrola telesne teže, normalna raven sladkorja in holesterola v krvi, nekajenje, obvladanje stresnih vplivov, zadostno gibanje, omejeno uživanje alkohola, zadostni nočni počitki, itd.), morda še ob podpori blagih pomirjeval. Doba opazovanja 2 – 3 mesece. Lahko mi še pišete. Srečno

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

Zdaj sem si za nekaj časa prenehal meriti krvni tlak ker sem potem samo bolj živčen!? Zdaj pa me zanima ker se mi je začelo dogajati da ko grem tečt tečem cca. 45min tudi v hrib in po ravnini. Ko preneham in sem doma mi srce po teku kar nekaj časa hitro bije med tem pa mi občasno približno 5x srce zabije močno da če dam roko na prsi ga močno čutim potem pa spet normalno da ga čutim na prsih bolj malo. Zdaj pa nevem ali je to tudi v povezavi z tlakom? Zdi pa se mi da je to bolj psihične narave saj ves čas mislim na svoj utrip kako hiter je in kako močan je?

Hvala za odgovor

LP

Gotovo ni vam bilo težko ugotoviti, da se pri vsaki telesni (in duševni) obremenitvi srčna frekvenca pospeši. Med obremenitvijo in tudi po končani obremenitvi lahko nastopijo, tudI prI zdravih srcIh, prezgodnji utripi, ki jih čutimo kot močne udarce. Pri zdravih srcih swepoveča pretočni volumen krvi, kar lahko čutimo kot močne udarce srca. Mislim, da imate zdravo srce in preobčutljivost na dogajanje v srcu. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

najprej se vam zahvaljujem za vse vaše razlage! Ali se ti močni utripi lahko pojavljajo tudi če nisem telesno aktiven (mislim na to da tiste dni ko ne grem na primer tečt). Ali lahko rečemo da je takrat ko je utrip močnejši oziroma ga bolje čutimo na prsih tudi krvni tlak višji ali to nima veze? Ali sem se pravilno odločil da si nekaj časa ne merim krvnega tlaka ker me to obremenjuje?

Hvala in lp Andrej

Ni zadržkov, da se odločite vsak teden za samo enkratno kontrolo tlaka, morda ob sobotah ali nedeljah zjutraj, ko se vam ne mudi na delo. Upoštevajte navodila za pravilno merjenje tlaka: v mirnem prostoru, primerno oblečen, sede, z neprekrižanimi nogami, z manšeto merilca v višini srca, opravite 3 zaporedne meritve v presledkih 2- 3 minut . Pri zdravljenju tlaka upoštevajte višino tlaka po tretji meritvi ali ob upoštevanju polovice vrednosti pri seštevku druge in tretje meritve.
Utripi, ki jih čutite so prezgodnji utripi (ekstrasistole), ki, v večini primerov nastopajo posamezno. Lahko pa gre za kratke napade hitrega bitja srca ali za napade povišanega krvnega tlaka. Natančen odgovor bi dobili s 24-urnim merjenjem delovanja srca (Poizkus po Holterju). Lahko mi še pišete.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

24h RR in EKG sem že imel in je bilo ok oziroma tlak je bil na meji! Ampak takrat nisem imel teh občutkov pri srcu! Danes si nisem mogel nič in sem si spet meril tlak ker sem bil na začetku spet napet kakšen bo rezultat so bile meritve naslednje:
1. 175/98 5. 156/79 9. 142/85
2. 163/94 6. 150/80 10. 143/78
3. 157/88 7. 145/81 11. 142/81
4. 155/88 8. 149/78

Kaj pravite na te meritve??? Ali so ti napadi visokega krvnega tlaka ki ste napisali zgoraj nevarni oziroma lahko nastanejo psihično jih izovem sam? Kaj mi še predlagate da se pomirim glede vsega ker ves čas v meni obstaja strah da se mi bo kaj zgodilo glede srca!?

Hvala za vaš trud in lp

Upam, da vas je razveselil rezultat opravljenih meritev. Mislim, da niste “bolnik hipertonik” pač pa človek pri katerem je prisoten “simptom bele halje” tudi kadar niste na pregledu pri zdravniku. Iz najinih dopisov sem premalo izvedel o vzrokih, ki so botrovali nastanku sedanjega stanja (čezmerne duševne ali telesne obremenitve, preveč stresnih okoliščin, nezadostni nočni počitki, kajenje, čezmerno pitje alkohola, brezposelnost, neskladje v družini, itd.). Pričakujem, da se bo stanje kmalu popravilo ob zdravem načinu življenja. Ne zanemarite koristi polurnih sprehodov, deloma lahko s pospešeno hojo. Skušajte ugotoviti sprožilce sedanjega stanja. Ni zadržkov za jemanje blagih pomirjeval (na pr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji). Mislim, da vam še ni treba jemati zdravil za nižanje tlaka. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni
Zanima me glede meritev. Zapestni mi je.pokazal 170/ 85 klasicni na rocno oumpanje pa 139/ 79. Kateri kaze pravilno? Malo te zmede

Hvala

Pozdravljeni
Zanima me glede meritev. Zapestni mi je.pokazal 170/ 85 klasicni na rocno oumpanje pa 139/ 79. Kateri kaze pravilno? Malo te zmede

Hvala

Pozdravljen
Zanima me glede merilcev tlaka. Zapestni mi je pokazal 17p/ 83, klasicni ki ga sam napumpas pa 139/ 29. Kateri je bolj tocen.
Hvala

Kateri merilec pritiska je.bolj toce; klasicni ki ga sam pumpas ali zapestni? Ko merim je velika razlika.
Hvala

Pozdravljen
Zanima me razlika med zapestnim in klasicnim merilcem ki ga sam napumpas. Zapesti mi je pokazal 17p/ 83 klasicni pa 149/ 79. Kako je lahko taksna razlika? Me mogoce zmoti tisti glas ko zapestni sam pumpa.
Hvala

New Report

Close