Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija zamenjava zdravila proti strjevanju krvi

zamenjava zdravila proti strjevanju krvi

Spoštovani,
moj oče je star 84 let, jemlje zdravila proti strjevanju krvi Marevan. Zadnjih 10 dni trpi hude bolečine zaradi putike in zaradi izrabe kolena (v ramenskem sklepu in kolenu). Zdravilo proti putiki mu povzroča hude stranske učinke (zaspanost, omotičnost, zmedenost, neprisebnost), njegov splošni zdravnik pravi, da mu zaradi Marevana ne sme dati drugega zdravila in da za lajšanje bolečin lahko uporablja samo Lekadol.
Ker mu Lekadol ne ublaži bolečine, me zanima če lahko zamenja tablete proti strjevanju krvi, npr. Pradaxa, ki je novejše zdravilo in bi lahko užival tudi kakšne močnejše protibolečinske tablete.

Že vnaprej hvala za odgovor.
Lp Zoza

V zadnjem času zdravniki, ki predpisujejo antikoagulacijska zdravila, v posebnih primerih opustijo zdravljenje bolnikov z Marevanom in nadaljujejo zdravljenje z novimi antikoagulacijskimi zdravili, ki so skoraj tako učinkovita kot Marevan in imajo to prednost, da, pri njihovem jemanju, niso potrebne redne kontrole krvi. Priporočam, da se o vašji želi pogovorite z zdravnikom, ki je vašemu očetu predpisal nadaljevanje zdravljenja z Marevanom.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pred tremi leti sem prvič imela GVT in pljučno embolijo. Po enem letu jemanja marevana, mi ga je zdravnica ukinila. Nedolgo zatem se mi je GVT ponovila na drugi nogi. Spet so mi uvedli marevan.Ker sem tudi diabetik, mi je diabetolog svetoval, da mi zaradi večje svobode pri prehrani marevan zamenjajo z xarelto. Sedaj že 15 mesecev jemljem xarelto (20 mg 1x na dan). V tem času sem se zredila ca18 kg. Ker sem najprej sumila, da je nekaj narobe s ščitnico, sem si jo dala pregledati. UZ in test hormonov so bili v mejah normale. Sprašujem vas , ali je možno, da se v zadnjem času tako redim zaradi xsarelte in , ali jo je možno zamenjati z drugim zdravilom. Naj še povem, da sem fizično dokaj aktivna, dnevno prehodim 7-8 km in ves čas pazim na prehrano. za odgovor se vam najlepše zahvaljujem.
Branka Bjegović

nova
Uredništvo priporoča

Pred tremi leti sem prvič imela GVT in pljučno embolijo. Po enem letu jemanja marevana, mi ga je zdravnica ukinila. Nedolgo zatem se mi je GVT ponovila na drugi nogi. Spet so mi uvedli marevan.Ker sem tudi diabetik, mi je diabetolog svetoval, da mi zaradi večje svobode pri prehrani marevan zamenjajo z xarelto. Sedaj že 15 mesecev jemljem xarelto (20 mg 1x na dan). V tem času sem se zredila ca18 kg. Ker sem najprej sumila, da je nekaj narobe s ščitnico, sem si jo dala pregledati. UZ in test hormonov so bili v mejah normale. Sprašujem vas , ali je možno, da se v zadnjem času tako redim zaradi xsarelte in , ali jo je možno zamenjati z drugim zdravilom. Naj še povem, da sem fizično dokaj aktivna, dnevno prehodim 7-8 km in ves čas pazim na prehrano. za odgovor se vam najlepše zahvaljujem.
Branka Bjegović

Spoštovana gospa,
sem pozorno prebral vaš dopis. Nimam podatka, da je lahko stranski neželjeni učinek zdravila Xarelto pridobivanje na telesni teži. Verjetno je enakega mnenja tudi vaš zdravnik. Očitno se dnevno premalo gibate, da bi z gibanjem prepričili pridobivanje na telesni teži. Mislim, da vam je sedanja telesna teža od več, oziroma, da je zelo odveč vašemu srcu in žilam. Medtem, ko je mnogo krat zelo enostavno pridobiti na telesni teži, je pri mnogih ljudeh težko doseči izgubo odvečnih kilogramov. Potrudite se! Sem prepričan, da boste uspeli, ker ste navedli, da zelo pazite pri hrani (“pazim pri prehrani”). Stari pregovor pravi “kjer je volja, je tudi pot”. Če imate pri sebi prospekt z navedbo stranskih (neželjenih) učinkov zdravila Xarelto, je podatek, da lahko povzroča zaprtje, driske in bruhanje. Od zdravil, ki jih sedaJ zdravniki predpisujejo namesto Marevana je na prvem mestu Xarelto, zato ga priporočam še naprej.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close