Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina ZIVLJENJE PO GVT

ZIVLJENJE PO GVT

Spostovani dr. Kersnik!

Ze kar nekaj casa nazaj sem vas sprasevala v zvezi s casom zdravljenja GVT z Marivarinom. Zdaj pa imam se en problem. Namrec mineva ze sest mesecev po GVT (ki je bila teden po porodu, med nosecnostjo pa tromboflebitis in zdravljenje s Fragminom) in nic ne kaze, da bi mi tablete ukinili (INR takoj pade pod 1,5). Ker pa mi je po porudu ostalo nekaj vec kilogramov, bi se jih rada znebila, vendar mi moja transfuziologinja odsvetuje vadbo, rekoc bom ze izgubila te kg in oblikovala postavo. Kljub temu sem zadnji teden doma telovadila (trebusnjaki, dvigi nog…) in zdaj me noga tako boli, da ne morem niti vstati. Zato me zanima kako dolgo po trombozi se ne sme telovadit in po tem casu, kaksna vadba je priporocljiva oz. katera je prepovedana?

Najlepse se Vam zahvaljujem za Vas odgovor, Mojca

Spoštovani!

Ne morem se spomniti, ali je šlo še za kakšne druge komplikacije, ali zgolj za trombozo in tudi, ali imate še kakšen dodatne dejvanike tveganja. Drugače se navadno po glenski trombozi preneha jemanje zdravil za redčenje krvi šest mesecev po dogodku. Telesna aktivnost pa je možna takoj, ko ni znako zapore, oziroma se vzpostavi zadovoljiv obtok po drugih žilah. Zavedati se je treba, da je taka okončina kljub svsemu še vedno prizadeta, saj ob povečanem pretoku ob naporu nastajajo otekline. Telesno aktvinost je treba prilagoditi tem posledičnim znakom. Drugih ovir za telesno aktivnost (npr. sproženje embolije ali novbe tromboze) pa naj ne bi bilo.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

New Report

Close