Najdi forum

Vzgoja mladicka pomoc

V mostah ljubljana , za pomoc pri vzgoji sedemmesecnega kuzka , za zmerno ceno.

Kontakt : [email protected] ( ne gre za varstvo kuzkov in otrok )

Nihče se ne bo sam javil. Morali boste lepo poiskati na internetu in imenikih, kje so prijavljeni inštruktorji, ter vsakega poklicati in se pogovriti, katere metode uporablja in ali vam metode odgovarjajo. Da ne omenim, koliko jih je popolnoma nestrokovnih, delajo po metodah MC in zafurajo mladiče tako hudo, da jih potem jaz in kolegi rešujemo in prevzgajamo.

7 mesecev je pa tudi nekam pozno, zakaj ste čakali tako dolgo? Je zato zdaj takšna nuja po individualni obravnavi? S takim načinom boste hitro pristali pri tistih, ki vas bodo obrali denarja, hkrati pa bodo psa še bolj zafurali.

Pozdravljena !

Ja, res je. Nihce se ni javil.
Pravzaprav niti nisem pre( pozna) upam. Imela sem ze dva aljaska malamuta , prvi je 7mrl star 14,5 let , drugi avgusta lani ):
Precudovita , umirjena , doma vzgojena kuzka , vzgojena res z ljubeznijo.

Sedaj imam drugo pasmo kuzka , hitro ucljiv ampak: skace in grize. To je moj problem ):
Ker se ne ustavi na Ne, fuj , ampak je se bolj pogumen .

Hvala za opozorilo glede trenerjev , iskrena! Huda nuja res ni , malo je postopnega izboljsanja 🙂 sem mislila pac najti za kako uro, dve pomoc , da vidim kako strokovno ga ucit.. Skace od veselja ko sreca kuzke jih ima rad, ljudi tudi , je pa to zoprno.

nova
Uredništvo priporoča

Se to bi dodala , vase besede sem vzela zelo k srcu glede vzgojiteljev ..trenerjev

Bom kar sama ga vzgojila , hvala res .

No , drugi malamut , je zbolel pri desetih letih , moja draga prijateljica mu je z operacijo podaljsala zivljenje se za dve leti. Bili sta kvalitetni leti.

Ja, malce sem naivna, vsem bi verjela in zaupala, da znajo vzgajat. Bom kot sem napisala, morala kar sama , sej bo slo.
Ce mi je 2x uspelo, mi bo tudi v tretje .

Vse dobro vam zelim , pa tut kuzkom za vami 🙂

Sami bi vzgajali, po tem ko ste čakali? Ni pametno. Več kot očitno potrebujete pomoč. Da vam psa ne zafurajo, pa je treba biti previden.

Sploh polarne pasme in molosi so posebni ravno zato, ker jih je potrebno začeti učiti čimbolj zgodaj. To z življenjsko dobo psa nima nič skupnega, kako dolgo bo živel. Psa je potrebno začeti učiti TAKOJ ko pride domov z 8 tedni. Pravzaprav poznavalci pasem molosov in polarnih delajo tako, da jih jemljejo pri dopolnjenih 7 tednih iz legla. Ampak samo profesionalci naj počnejo to, ni namreč zastonj kar tako po zakonu, da se sme mladiče iz legla jemati po dopolnjenem 8 tednu. Kasneje sicer tudi ni pametno, ampak o tem kdaj drugič.
Tudi skakanje in grizenje sta del vzgoje, ko mladiček pride v nov dom. Ta del ste očitno zamudili, če ste kot običajno psa prevzeli ob normalni starosti za prevzem iz legla, pa je sedaj star 7 mesecev. Vsaj 5 mesecev prepozno.
Pravite, da je druga pasma. Ker ne vem ali ste ostali pri polarcih in molosih, če je druga pasma je spet odvisno, katera. Delovni, ovčarski in drugi “rekreativni” psi imajo prav tako podoben scenarij.

Pes na ukaz ne bo ubogal, verjetno niti ne ve, kaj ukaz pomeni. Kar ne pomeni, da ukaza ne pozna čisto, ampak včasih moramo psu razložiti pomen istega ukaza v različnih sitaucijah. Razlaga seveda ni govorjenje v prazno, ampak z manjšimi vajami postopno naučimo psa, kaj določena zadeva pomeni in kaj hočemo od njega. V končni fazi pa so pomembna vaša energija in vaša dejanja. Če jaz na psa kričim fuj in fej in ne, pa bo pes še naprej grizel in napadal, je več kot očitno, da delam nekaj narobe. Pogosto z energijo in (negativno) pozornostjo samo še dodatno prilivate olje na ogenj – spodbujate mladiča da še več in bolj grize in napada. Več kot očitno je, da boste potrebovali pomoč, ker sami ne znate. Ne glede na vse vaše izkušnje do sedaj.

Sicer boste kmalu pristali pri uradnih prevzgajalcih z odločbo države, da imate nevarnega psa. Potrebno bo iti v pasjo šolo, kjer omogočajo individualni pouk. Ena od teh je Bajka.

Na štajerskem vam lahko priporočim ŠKD Celeia, Ljubljančane in okolico pošiljam običajno k Bajki, Na primorskem in notranjskem svetujem KD Burja v Kopru. V drugih predelih ne poznam, lahko pa pokličete zgoraj navedene, pa vas bodo še oni dodatno preusmerili. Za omenjene vem, da vam bodo na pravilen način pomagali psa naučiti primernega obnašanja, kar pa je še bolj pomembno, vem da vas bodo naučili hendlati psa. To zadnje potrebujete najbolj.

Ampak bo potrebno zavrteti številke in poklicati 😉

7 mesecev je fajn prepozno. Zdaj bi pes moral imeti osnove že podzavestno privzgojene. Zakaj? Ker ravno zdaj začenja s puberteto. Pubertetniki pa ponavadi preizkušajo meje in ne ubogajo celo tisto, kar smo jih že naučili. Če pa takega pubertetnika učiš vse na novo, pa je katastrofa – to si lahko dovoli samo izkušenj in energetsko uravnovešen lastnik. Da ne omenim, da gre pes proti 8 mesecu, ko je potrebno paziti.
Pes je v 8 mesecu življenja namreč v drugem obdobju strahu. Zaradi obvladovanja psa in hkrati zaradi novega učenja, je zaželeno, da se psa v tem obdobju ne uči na novo. Sicer boste psu naredili doživljenjske travme oz. obstajajo velike možnosti da boste indirektno naredili škodo.

Mene zdajle ne morete kontaktirat, sicer se najbolj ukvarjam z zgornjo štajersko in prekmurjem, priporočam pa res eno od zgornjih društev.

Psa pri 7 mesecih torej nimate povsem pod kontrolo, in bo trajalo dlje časa, tudi če si poiščete primerno pomoč (imejte to trdno v mislih). Sami boste težko uredili, ker če bi to bili zmožni, potem bi pes najkasneje v 4 mesecu (po 1-2 mesecih vzgoje) prenehal s skakanjem in grizenjem. To ne govorim, ker bi vas želela jeziti, ampak ker so takšne izkušnje 30+ let.

Lahko si preberete na mojpes.net pod razdelkom učenje in vzgoja nekaj nasvetov. Težko sicer rečem, da boste zmogli sami, pravzaprav je velika možnost, da boste sami še poslabšali, ker pri nasvetih je vedno potrebno najprej premisliti. Večina ljudi enostavno poskusi najprej eno in potem drugo. Pri psih in njihovi vzgoji pa je pomembno, da se najprej zamislimo in premislimo par stvari, preden izvedemo katero od vaj. Bi pa bilo dobro, da preberete teme, ki so za vas pereče, in najprej premislite, kaj ste do sedaj delali narobe, kje se niste odzvali oz. se niste pravilno odzvali, da so težave zdaj še hujše.

Vzgoja psa namreč ni samo učenje tačko, sedi, prostor. Ampak je tudi poglabljanje delovnega odnosa, ko se pes uči od nas in mi od psa, kako daleč si lahko zaupamo. Pomembna tukaj je fina pasja govorica. Torej ne tista govorica, ko pes z repom maha, pa kar večina lastnikov misli, da je pes vesel in dobre volje. Mahanje z repom je lahko namreč tudi pokazatelj, da je pes živčen (in torej lahko napade)!
Bolj ko znamo psa brati, bolj to pes opazi. Bolje kot on nas razume in bolj kot se počuti razumljen, bolje bo z nami sodeloval, pa tudi zaupal. Pri klasični metodi recimo se na to sploh ne gleda, psom se nalaga stres in so dobesedno tempirana bomba. Da ne govorimo o tem, da iz tega nastanejo “mrtvi” psi. Potem je bolje, da si človek kupi robota. Žal pa vedno več “kinologov” kljub znanju in ozaveščanju dandanes posega po teh metodah. Nekateri se celo hvalijo, da so bili v tujini in pridobili certifikat zloglasnega samooklicanega pasjega šepetalca.

Mene pogosto vprašajo, zakaj si upam blizu psa, h kateremu marsikateri kinolog z dolgim stažem ne. Ker delam s psi tako dolgo in tesno, da jih preberem, četudi psa osebno ne poznam. In vem, h kateremu lahko glavo dobesedno proti gobcu potisnem. Še nekaj ljudi poznam s podobnimi zmožnostmi in znanjem, ni pa nujno, da vsak kinolog zmore to. Tudi po večletnih izkušnjah nekateri ne upajo sprejeti vsakega psa ali iti blizu vsakemu psu. Pa naj samo omenim, da so med njimi kinologu, ki jih sama cenim in vprašam za nasvete ali mnenja.
Žal se preveč lastnikov ne zaveda tega. Celo ljudje, ki so v dolgem življenju imeli ničkoliko psov, včasih še vedno ne poznajo fine pasje govorice. Pri učenju skakanja in grizenja je pa ravno ta fina pasja govorica pomembna, da vemo mi kot lastniki, kdaj preprečiti. Vse to namreč lahko preprečiš, še preden se zgodi. Moraš pa poznati znake, ki k temu vodijo. Ker večina ljudi in lastnikov psov opazi, da bo pes ugriznil šele, ko že drži njihovo roko ….

Tudi skakanje iz sreče se mora korigirati. Žal je vaše vpitje takrat negativna pozornost – za psa je vseeno ali je pozitivna ali negativna. Ker izkazujete eno vrsto pozornosti, je to zanj nagrada, kar pomeni, da sme pes naprej to delati, ker ga v bistvu (po)hvalite.
Problem je še dodatno, ker se vi verjetno tudi veselite določenega srečanja. To pa pomeni, da morate v tistem trenutku svoje veselje nad videno osebo ali psom najprej izključiti dobesedno, ostati hladni in se obrniti direktno svojemu psu in ga korigirati. Nato pa nadaljevati s srečanjem.

Pri skakanju od sreče, sploh ko pozvoni pri vratih recimo, je neprijetno. Psi se običajno vznemirijo že ob zvoncu. Takrat morate psa dati na “prostor” in mu zabičati, da je miren. Šele nato greste odpret vrata. Če pes odide z mesta prostor, ga morate korigirati in postaviti nazaj. Dokler pes ne razume tega, sploh ne smete odpreti vrat! Ko vrata odprete in ko pridejo ljudje v stanovanje, morate ves čas imeti psa na očeh. Dokler ga ne pokličete, ne sme priti k vam in gostom. Če poskusi (seveda da bo), morate takoj odvrniti pozornost od prišlekov in psa korigirati ter ga odpelajti nazaj na mesto prostor. To ponavljate dokler psu ni jasno, kaj je njegova naloga.

Pozdravljanje: večina nevzgojenih psov skače. Zato je potrebno mladiča TAKOJ odvaditi, ko je še majhen, ker za to vajo je lažje pri majhnem kot pri velikem. Gre z to, da psa z roko potisnete nazaj dol, na vse štiri tačke. Morali se boste skloniti. Hkrati ga pritisnete ob svojo nogo, to ga deloma onemogoči. Seveda 7 mesečnega psa srednje ali velike pasme je to že znatno težje. Dober rezultat tega je, da se psi naučijo drugega vedenja. Nekateri psi ga imajo celo prirojenega, če z njimi od začetka dela profesionalec. Vsi laiki in običajni lastniki namreč nehote in nezavedno povzročijo skakanje po osebah in spodbudijo to ravnanje. Ponavadi v rosnih mesecih takoj po prihodu domov. Ker takrat so mladički kjut. Potrebno pa se je pred nakupom oz. posvojitvijo zavedati, da moramo psu dovoliti samo to (ob prihodu domov), kar mu bomo dovolili tudi, ko bo odrasel pes in ne več srčkan mladiček.
Pravilni pozdrav namreč je sklonjena glava, mahanje z repom (tak da misliš, da jim bo rit odpadla, kot reče kolega) in zbočenim hrbtom navzgor, ter stiskanjem k človekovim nogam. Torej ne skakanje, ampak možnost, da psa pobožaš po hrbtu. Kar tudi narediš, ker ga s tem pohvališ in pozdraviš. Naš mešanček 11 kg prinese običajno še igračko v ustih. Če je pa fejst dobre volje, ti jo pa celo spusti na tla. Podobno foro ima yorkica od prijateljice. Pa še kak pes; da najprej poiščejo kako ljubo njim igračko in ti jo prinesejo v pozdrav.

Skakanje je namreč napadanje, hkrati pa znak po dominanci. Psi morajo biti razumljeni, ampak nikakor jim pa ne smemo dovoliti dominacije. Izjema izrazito plašni psi. Ampak tudi tam je poterbna previdnost. Pridobitev na dominanci nikakor ne bo izgnala plašnosti. Lahko nastane še kaj hujšega – nervoza in agresija ob tem.
Zato se skakanja ne dovoli, niti 2 mesečnemu mladiču. Pa črepav je kjut.

Ja, tudi pri pasjih šolah je potrebno paziti.

Hvala in srečno tudi vama! Lahko se pa kaj javite, kako napredujeta. Zgoraj omenjene internetne strani in šole pa le mirno kontaktirajte oz. preberite.

Kaj naj recem in kako se naj vam zahvalim za vas dragoceni cas , ki ste si ga vzeli in tako res pozorno napisali post, ki sem ga trikrat prebrala in se ga bom.

Moj novi kuza spada se vedno v skupino FCI 5 vecja pasma.
Lahko prosim , da se javite na moj mail zgoraj , toliko da vam o vsem dalje sporocim tam?
Nenazadnje tudi zato, da se kasneje primerno zahvalim. Ne bi i bolj natancna bila tu na netu.

Zjutraj takoj poklicem pasjo solo Bajka !! Njih pa res nisem sama nasla na netu in ker ste jo priporocili, bom brez strahu predala naju dva v njihove roke.

Najlepsahvala !

New Report

Close