Najdi forum

vnetje zoba

Spoštovani
Kako naj zobozdravnik ustrezno preveri, ugotovi, ali gre za vnetje zoba, v zobnem kanalu, v kosti ob korenini?
RTG posnetek naj bi namreč ne bil (dovolj) ustrezen, prav tako ne trkanje s kovino po zobu.
Lp.

Pozdravljeni,

ne vem, če sem vas prav razumela. Noben zobozdravnik ni zobozdravnik, če ne zna oceniti teh osnovnih stvari. Mislim, da po večletnem študiju medicine in stomatologije to res ni problem. Kaj pa vas točno zanima, ne vem. Vprašajte bolj natančno.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Spoštovani.
Moj zobozdravnik preverja takole, kot sem zapisal: RTG posnetek oz. trkanje s kovino po zobu.
Nek drug je poskušal z električnim tokom in rekel, da gre za vnetje, vendar zaradi privatne storitve sem posumil, da mi je preveril vnetje ob sosednjem, ki je bil kasneje tudi izpuljen. Tudi tam moj zobozdravnik ni videl “črnine”.
Pri naslednjem zobozdravniku (tja sem šel izpuliti zob, ker mi ga moj ni hotel, ker da naj grem samoplačniško tja, kjer mi bodo nadaljevali z implantatom): mi je odgovoril, da on tako ne dela. Ker je privatni, sem se ustrašil ne vem kakšnega še dodatnega plačila za jasnejši odgovor.
Nato je sledil odgovor tretjega: CBCT slikanje.
Povem mojemu zobozdravniku: z električnim tokom mi ni hotel (“preslišal” – kajti kdo sem jaz, da bi “učil”) pove, da tega pri njih ne slikajo CBCT in da to delajo, ugotavljajo (kar sem vas vprašal) samo endodonti (4 leta čakalne vrste).
Takole se vrtim: če osnovni zobozdravnik ne uspe (ker pa mora najprej on poiskušati zdraviti), ostane zob takšen, da mi reče privatni endodont (saj veste kaj); pri določenih privatnih pa sem žal dobil izkušnje, da več kot imajo dela (tudi nepotrebnega, pa saj niso njihovi zobje) …
Še vedno pa se mi zdi (recimo zaznam sekundarni karies, ali pa vnetje v korenini – ko mi najprej moj zobozdravnik dvomi, da nič ni videti … kot da sem samo tečen), da preden naj bi se na tem zobu delala nova prevleka (in še na kakšnem v prihodnje), da se dovolj jasno potrdi, da je notranjost zdrava.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

kaj pravzaprav želite? Vsak zobozdravnik dela v okviru svojih zmožnosti in potreb pacientov. Koncesijski pacienti dobijo pač toliko, kot jim pripada s plačilom prek ZZZS, razen, če so pripravljeni plačati še dodatno za dodatne storitve. Samoplačniški zobozdravniki pa vam ponujajo storitve v obsegu zmožnosti njihove ponudbe, glede na svoje kompetence (znanje, izkušnje, specializacije). Vi si pa izberite zobozdravnika, ki mu lahko zaupate.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Spoštovana,
pravzaprav želim vedeti, kako naj zobozdravnik ustrezno preveri, ugotovi, ali gre za vnetje zoba, v zobnem kanalu, v kosti ob korenini?
Predpostavljam, da je mogoče laiku dovolj preprosto povedati, katere so ustrezne metode, načini. Odgovor na to bi mi zadoščal. (Naj pripomnim sam iz izkušenj, verjetno pa se boste tudi sam,i strinjali, da kriterij ustreznega zobozdravnika ni v koncesiji ali samoplačništvu.
LP.

Pozdravljeni,

kar sprašujete, je osnovna stvar, ki jo mora obvladati vsak zobozdravnik, in tudi jo. Vnetja imajo specifične simptome in znamo jih razlikovati. Vnetje pulpe se kaže v bolečem zobu. Ko je prisotno vnetje tudi v kosti, se bolečini v zobu sčasoma pridruži tudi oteklina. Prvo vnetje ni zaznavno na rtg sliki, drugo pa. Potem obstajajo tudi vnetja v parodontalnih tkivih, kjer imamo občutek bolečih zob, otekle in krvaveče dlesni, majavost zob ipd. Vsako vnetje je potrebno pravočasno zdraviti, saj napreduje in se konča lahko z izgubo zoba.
Ali je nek zobozdravnik dober ali ne, prav zagotovo ne moremo določiti po mestu njegovega delovnega okolja. To je stvar posameznika; stvar karakterja in sposobnosti, zavzetosti, predanosti poklicu, pacientom, stopnje odgovornosti… Res pa je, da žal nimamo vsi idealnih pogojev za izvajanje vsakršnih posegov. Poklic zobozdravnika je zelo težak, psihofizično naporen in odgovoren.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Pozdravljeni,

kar sprašujete, je osnovna stvar, ki jo mora obvladati vsak zobozdravnik, in tudi jo. Vnetja imajo specifične simptome in znamo jih razlikovati. Vnetje pulpe se kaže v bolečem zobu. Ko je prisotno vnetje tudi v kosti, se bolečini v zobu sčasoma pridruži tudi oteklina. Prvo vnetje ni zaznavno na rtg sliki, drugo pa. Potem obstajajo tudi vnetja v parodontalnih tkivih, kjer imamo občutek bolečih zob, otekle in krvaveče dlesni, majavost zob ipd. Vsako vnetje je potrebno pravočasno zdraviti, saj napreduje in se konča lahko z izgubo zoba.
Ali je nek zobozdravnik dober ali ne, prav zagotovo ne moremo določiti po mestu njegovega delovnega okolja. To je stvar posameznika; stvar karakterja in sposobnosti, zavzetosti, predanosti poklicu, pacientom, stopnje odgovornosti… Res pa je, da žal nimamo vsi idealnih pogojev za izvajanje vsakršnih posegov. Poklic zobozdravnika je zelo težak, psihofizično naporen in odgovoren.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

New Report

Close