Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Mladi, ljubezen in spolnost Umetna oploditev – vse zenske

Umetna oploditev – vse zenske

Irena!
Ne zameri ampak s svojim razmišljanjem si me tokrat razočarala. Sprašuješ zakaj bi morala imeti lezbična ženska spolni odnos, da bi zanosila z moškim če JI NI DO TEGA. Zakaj bi morala to početi??
Vprašaj se če bo OTROKU do tega da odrašča brez očeta. Kdo bo njega vprašal ali ti je do tega. Ali se ti ne zdi, da ima otrok pravico vedeti KDO je njegov oče.
Irena, NE ZDI SE TI PRAV DISKRIMINIRATI ženske na poročene, samske…..,.
Ali misliš, da ti otroci umetno oplojeni ne bodo diskriminirati.
Otroci brez očeta. Ali ne bodo diskriminirani????
Otrok, katermu oče umre, ali se starša ločita vedno lahko pove ime in priimek svojega očeta. Kaj bo povedal umetno oplojen???
Da materi ni bilo do tega da bi imela spolni odnos z moškim in se je umetno oplodila. Razmisli.
In še to: Če ženski ni do tega, da bi imela spolni odnos z moškim ji narava očitno ni namenila materinstva. In še to: Lezbična ženska se umento oplodi in rodi moškega potomca. Se ti zdi da bo tak fantek odraščal v zdravem okolju.
Si že slišala,da se fanti poistovetijo z očetom?
Nesmiselno se mi zdi umetno oplojevati, ko je tako dosti otrok brez ali pa s starši ki zanje niso sposobni skrbeti. Naj kakšnega otroka vzamejo v rejo.
Torej, kaj misliš???

Ce moski noce imeti otroka, naj se zasciti s kondomom! Tako zenska ne more zanositi z njim.

Jajceca ne morete prodati moskemu. Pri nas tudi ne poznamo nadomestnega materinstva (donositev otroka za koga drugega) in s tem povezanih “denarnih nadomestil” kot v ZDA.

Zdi se mi pravilno, da lahko zenska sama odloci o splavu in donositvi, saj gre za njeno telo! Ce bi moski zelel, da zenska donosi, ona pa ne, in bi mu zakon omogocal preprecitev splava, bi bila zenska pri tem degradirana na vlogo inkubatorja!

Ce je darovalec anonimen, to se ne pomeni, da je zenska lahko oplojena s semenom polbrata! Odgovorne klinike vodijo evidenco o tem, kdo je darovalec ter tudi o njegovih morebitnih boleznih. Tudi, ce ste krvodajalka, morate izpolniti vprasalnik ter greste nato na zdravniski pregled, da ugotovijo, ali ste ustrezna dajalka krvi. Darovanje semena je urejeno drugace, ne tako po kavbojsko, kot si vi to predstavljate.

Ce se najini mnenji razlikujeta, ne vem, zakaj bi bilo to vzrok tvojemu razocaranju? Tudi razlicna misljenja so lahko zanimiva.

Ne vem, zakaj se ti zdi, da bi morala lezbicna zenska iti z moskim, ce si zeli zanositi – a potem bi bilo po tvoje to v redu? In vendar ima to pravico.

Otroci z enim starsem niso diskriminirani v nasi druzbi. Tudi tisti locenih starsev ne itd. Po drugi strani pa bodo vrstniki na vsakem otroku nasli kaj, zaradi cesar ga lahko zasmehujejo. V otrostvu smo vsi doziveli kaj takega. Mislim, da en sam stars namesto dveh ne bi otroku prizadejal nobene psihicne in moralne skode.

Kaj pa posvojeni otroci? Ali je res zanje taksna travma, ko izvejo, da njihovi starsi niso tudi bioloski? Ali otroci iz epruvete? Vsakemu otroku se da razloziti, kako in kaj. Mati mu bo torej povedala, da je njegov bioloski oce anonimen.

S katerim “ocetom” pa se poistovetijo otroci, ki oceta nimajo (bodisi da je umrl, odpotoval, se ne briga zanje)?

Mislim, da se ne zavedas, kako tezko je dobiti otroka v rejo in kako tezko je izpolnjevati vse pogoje! Marsikateri par ostari ob takem cakanju! Pri nas otrok primanjkuje za posvojitev, ne pa, da bi se jih otepali. In tudi, ce starsi niso sposobni skrbeti zanje, traja silno dolgo, da jim jih odvzamejo. Predolgo, menim. V tujini je to strozje. Cim se ugotovi zloraba, je otrok iz druzine odstranjen.

Tamara, Tina, Andreja, natrosile ste še nekaj dodatnih argumentov. Tudi moje mnenje je tako. Razen morda, zadnji del Tamarinega pisanja, iz katerega razumem, da je sploh proti umetni oploditvi za kogarkoli.
V kakšnih primerih sem tudi jaz proti sem napisala že prej (iz podobnih, kot ste jih navedle ve tri). Umetna oploditev? Ja, v primeru, da par (sploh sedaj ne razpravljam ali sta zakonca, ali sta se dva dogovorila za skupno življenje – torej sta pred zakonom samska) iz zdravstvenih razlogov ne more sam priti do otroka, ki si ga želi.
Sem pa za to, da v kolikor je donator semena nepoznan človek, da se ob donaciji ugotovi in zabeleži, kakšeno je njegovo zdravstveno in mentalno zdravje, sploh podrobnosti, ki bi bile ovire, da bi bil bodoči otrok zdrav “na duši in telesu”. Bodoči starši, mislim tako, bi morali vsaj približno vedeti, kaj jih čaka (napr. ali je seme belca ali ne, ali je bil ta človek duševno zdrav, ali je imel bolezni, ki prehajajo iz potomca na potomca itd.) oz. ali lahko pričakujejo zdravega otroka, seveda istočasno ob maminem zdravju. Morda to zveni čudno, vendar predstavljajte si, da bodoča mati, ki nosi tuje seme sploh ne ve, kakšen naj bi bil ta otrok (saj veste tisto: kako je podoben očitu, nosek ima pa tak kot mamica ipd. neumnosti ob rojstvu otroka – no ja za starše so to simpatične neumnosti). Sicer lahko vse skupaj izpade loterija.
Mislim, da bi se s tem zaščitili bodoči starši in otroci pred razočaranjem, trpljenjem ob bolezni ali celo oddaja otroka. Čeprav tudi starši, ki imajo svojega lastnega otroka nimajo zagotovila, da bo otrok 100% zdrav. Vendar pri nepoznanem darovalcu ne vemo o njem popolnoma nič.

Seveda, pa tudi jaz podpiram posvojitev, v kolikor ne bi bila možna umetna oploditev, če bi se že zanjo par odločil. Odločitev za posvojitev je zame dokaz humanosti, “velikosti” srca, dobrote in še kaj.

Ob sprejemanju tega dopolnila zakona in polemikah na tem forumu in nasplošno med ljudmi, se mi je porodilo še en vprašanje.
Ali lahko istospolni partnerji ali samski ljudje posvojijo otroka pri nas? Odgovor na to vprašanje bi dal že del odgovora na številne debate za ali proti:
ali umetna oploditev tudi za samske, istospolne itd.

Brez zamere, če sem s tem koga prizadela, ampak tak je moj pogled na to temo.

Samo toliko..samska ženska NI ENAKO NEPOROČENA ŽENSKA..ko praviš, da sta dva nporočena človeka prde zakonom “samska”..to ni res..dve leti trajajoča izvenzakonska skupnost ima pravno iste učinke kot zakonska skupnost.

Irena, navedla si to, kar sem odposlala jaz kasneje. Žal nisem prej opazila tvojega tegale posta, sicer določenih stvari v svojem današnjem javljanju sploh ne bi razglabljala. Za pol ure sem zapustila računalnik in napol napisan odgovor, v tem času pa je že prišel tvoj prispevek, ki je obravnaval isto temo.
Opravičujem se, če teh podrobnosti ne poznam, povedala sem samo svoje subjektivno mišljenje o tem. Verjamem pa, da se ustrezne institucije za hranjenje donacij semena obnašajo dogovorno.
Lp

To imaš pa prav!

Pardon, mislila sem “odgovorno”!

Jaz pa menim tako-če si ženska ali moški(zakon bi moral veljati tudi za slednje), želijo otroka naj to možnost tudi dobijo.

Zakaj?

Pravite, da se ne strinjate, če otroka vzgaja samo mati ali oče. Kaj pa če je mati samohranilka ali pa oče, kaj če iz takega ali drugačnega razloga nista skupaj, ali je eden umrl, je potem s takim otrokom kaj narobe?

Kaj če je bila ženska ali moški v otroštvu spolno zlorabljena, posiljena in ni nikomur do spolnosti? (pa bi vendar radi nekomu dali kanček ljubezni)

Kaj če sta moški ali ta ženska živela v družini, kjer so vladali prepiri, pijača, pretepi, mogoče nasilje nad njimi samimi ali nasilje očeta nad materjo in obratno? (ali ti ne smejo imeti otroka, ki bi želeli dati ljubezen, katere niso bili sami deležni?)

Kaj, če nekdo, zaradi svoje zunanjosti, ali hibe na svojem telesu ne more dobiti sopotnika za življenje, pa si prav tako želi otroškega joka?
(ali ti nimajo pravice do otrok?)

Ne gre tukaj samo za lezbike ampak za širši krog ljudi.

Edina stvar, ki je močno narobe je naša država. Karkoli uzakonijo je zgolj zato, da ima nekdo koristi in šteje mastne denarce na račun raje!!!

Zelo zanimiv pogled, v mnozici polemik ga se nisem zasledil. Kot na toliko drugih podrocjih, se trzna razlicica zgodbe o jajcecu in semencicah …

Gledano iz tega stalisca, lahko katerakoli samska zenska naprosi prijatelja, da gre z njo kot dvoletni partner na umetno oploditev… pri cemer pac razglasita, da je nekdo od njiju neploden?

Moski in zenske niso izenaceni v vlogi darovalcev. Medtem ko moski lahko darujejo seme, zenske se ne moremo darovati svojih jajcec. Predstavljajte si torej hipoteticno (oz se je ze dogajalo), da zenski operativno odstranijo jajcnike. Potem si zeli otrok, lastnih. Ima sestro, ki ji je pripravljena darovati jajcece. Toda? Pri nas – nemogoce!

Sem proti temu, da bi se to delalo v zameno za denarna nadomestila, toda sem tudi proti temu, da se to sploh ne izvaja.

Irena..še enkrat. pri umetnih oploditvah samskih žensk govorimo O NEZNANEM darovalcu semena..kar pa se tiče tvojega “predloga”..mislim da ne moreta kar “razglasit” da je en neploden, ampak mora biti zdravstveno indicirano..jaz ti govorim o dozdajšnji zakonodaji. ne o tem , kaj bi bilo če bi bilo…

Star sem bil pet let. V Ljubljani so “kupili” mojo sestro. Kje, pa nisem vec spraseval.

Vem, da govorimo o neznanem, samo pravim, da lahko zenske ta nacin zaobidejo, mar ne?

Neplodnost je tako sirok pojem! Pri dosti parih (vecini, pravzaprav) sploh ne ugotovijo vzroka. Torej, teoreticno…

Sicer pa mislim, jaka, da te bo zanimala tale stran:

http://www.podos.com

Je se v nastajanju, ampak veliko obeta!

Moji mami pa je ati dal semencico. Mislila sem, da jih hrani kje v omari… in nisem vec sprasevala. 🙂

No, jaz moram rečt, da sem seveda popolnoma ZA to, da se dovoli samskim ženskam umetna oploditev. Zakaj?
Zato, ker je prav smešna trditev, da ima otrok pravico do obeh staršev. V teoriji je to seveda res. Ampak kaj se dogaja v praksi????
-Moški zapuščajo svoje ženske same z otroki
-Pijača v zakonu, droge, maltretiranje otrok, spolno nadelgovanje, zanemarjanje
-Smrt partnerja
itd
Torej, po mojem mnenju ni pomembno, da samo starša STA, se pravi da pač živita, pomembno je, da si otroka želita, ga potem skupaj vzgajata in se predvsem z njim ukvarjata!
Upam, da veste, kam s tem merim? Da če si otrok resnično želiš, ni omejitev…Lahko si sam, lahko si gay, lahko si kaj vem kaj. Vzgajal ga boš po svojih najboljših zmožnostih in znanstveno gledano ni nobenih razlik na otroku, ki ga vzgaja en starš, dva istospolna, ali pa dva kao “normalna” človeka-par. Po lastnih izkušnjah naj vam povem, da je veliko huje, če se starša ločita pri, recimo 15-ih, kot pa da že celo življenje živiš samo z materjo.

Hvala!…no, kolikor vem, je bila novela sprejeta..če te pa zanima (stari) Zakon o umetni oploditvi.. si ga lahko ogledaš na spletni strani Državnega Zbora!(kot vse druge sprejete)

Semencice res v omari. Kje je pa ata? 🙂

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close