Trgovine in nedeljsko delo

Kaj **** govoriš?
Ne mešaj cerkve z trgovinami. Namen tega foruma ni kreganje!

Lep pozdrav iz Pirana – Franc

Ti frajla, zdaj si pa malce preveč posplošila zadeve. Nekateri ljudje smo pač zaradi različnih spletov okoliščin pridobili takšno izobrazbo. In takrat, ko sem jaz hodila na Srednjo trgovsko šolo, NI bilo nedeljskega delovnega časa.
Zdaj hodim na faks, v vednost.

Pozman še mnoga takih ki delajo kot Tinkara, in ker jim po vseh pogovorih ni uspelo delati drugače sem za referndum in za to da so trgovine odprte največ 10 nedelj v letu (dežurstva, turistična sezona, december…)
LP A.

Se vama 100% pridružujem.
Alenka

franc, brez zamere, ampak zdi se mi najbolj neumno da sploh ne gres. ker na referendumu ravno s tem, da ne gres, ze oddas odlocilen glas.
kar se referenduma tice se mi zdi, da so trgovci v prednosti. oni so (kao) stoprocentno ZA in bojo nareferendum sli. saj gre za njihovodobro. ostali bi nekateri sicer radi, da bi bilo odprto, po mojem mnenju je to vecina, ampak na referendum ne bojo sli, ker se jim ne zdi tako zelo pomembno.

na referendum gres, ker “se te tice”. ce se te ne bi, ga ne bi razpisali. in ker se te, lahko svoje mnenje izrazis. obkrozis:) tudi o izidu referenduma se lahko pritozujes samo, ce se si ga udelezil. ne pusti, da drugi krojijo tvoj svet. danes oplojevanje samskih zensk in trgovine, jutri kaj drugega. mogoce tebi bolj pomembnega.

sama bom glasovala proti zaprtju trgovin ob nedeljah.

lp, A.

No, sedaj pa jaz čestitam tebi, draga mina*! To je to.

Odločno sem proti nepotrebnemu delu v nedeljo. Bodimo človeški in privoščimo tudi trgovkam in njihovim otrokom pa tudi možem, da bodo en dan v tednu skupaj in se posvetili drug drugemu. Res da ima trgovka kakšen dan čez teden prost, a otroci so takrat v šoli. Verjetno tisti dan ne porabi za obisk lepotilnega studia in drugačno relaksacijo, ampak se doma zaje… z gospodinjskimi opravili. V nedeljo pa njeni otroci postopajo pred blokom ali doma pred TV, ona pa ob umetni svetlobi in hrupu streže kupcem, ki morajo v nedeljo ob pol treh kupovati nujno potrebne likalnike, predpražnike, pa še prijazna mora biti, da o slabem zaslužku sploh ne govorim. Tudi višji zaslužek ne more odtehtati prostega dne z družino. O potrošnikih, ki nedeljske dopoldneve s svojimi malčki preživljajo v trgovskih centrih, pa raje ne bi … Sama sem imela obdobje, ko sem delala do 7 ali 8 zvečer, pa mi v nedeljo še na misel ni prišlo, da bi šla v Mercatorja. Imam pa sestrično učiteljico, ki z delom zaključi ob 13 h, pa se v nedeljo s kolegicami dobiva v “Jankovičevem hramu”. Za pop ….

točno tako!

Pa kaj vas briga kaj ljudje počnejo v svojem prostem času. Vsak naj počne kar hoče in tisto kar mu paše, če ne ogroža drugih. To, da hodijo ob nedeljah k Jankoviču na kavo je obsojanja vredno, da pa se ga nacejajo v vaški gostilni pa pohvale. So šli na izlet.

Dajmo ljudje, bodimo solidarni s trgovci!!! Tako kot je napisala Majda,
bodimo človeški! Skup moramo držati! Zna se zgoditi, da bomo tudi mi kdaj rabili podporo sodržavljanov v naših stiskah! Presezimo svoj “prav” in pomislimo na ženske in moške, ki jih je samopašnost ljudi, a la Jankovič z LDSovimi zvezami, ki ob nedeljah lepo igrajo golf, njihovi podaniki jim pa hlapčujejo, ponižala v hlapčevanje v nedeljah!
Tako hitro, kot so se se ljudje v Sloveniji spremenili iz zagrizenih nasprotnikov kapitalistov v še hujše zagovornike kapitalistov (LDS) slovenska zgodovina ne pomni!
Odrinite na stran ohlapno miselnost – “kaj pa mene briga, ne grem na referendum, kaj pa policisti, kaj pa piloti, kaj pa zdravniki, kaj pa itd. itd.–“
oziroma “naj mojemu sosedu, ki ga vsak dan pozdravim z “dober dan”, mimogrede privoščim naj mu koza crkne. Pa četudi v odtenkih ravnajo z referendumi mogoče drugače, kot če bi štrajkali! Najbrž nas v bodoče čakajo kruti štrajki, če ne bomo podpirali več pač predragih (po zaslugi slabe zakonodaje) referendumov.
Še to. Na Valu 202, državnem radiu poteka tokrat presneto nesramna reklama proti referendumu. Nekako takole gre: “Ali greste v nedeljo na referendum? Najprej pojdide v Merkator po kilo moke potem pa na referendum!” Cinizem državnega Vala 202 brez primere!!

Tamar, ne se razburjat zaradi vala 202, tudi cinizem ali črni humor pripomore k temu, da grejo ljudje na referendum in ta uspe.
Alenka

1. ***Dajmo ljudje, bodimo solidarni s trgovci!!! ***
Dajmo biti solidarni še z vsemi drugimi poklici, ki opravljajo nedeljsko in pravljično delo, pa ni nujno potrebno! Glasujmo zato, da bodo gostinski delavci ob nedeljah (pa tudi vsak dan po 20. uri) lahko s svojimi družinami, glasujmo za to, da bodo na nedeljske izlete lahko hodile šivilje iz Mure, pa delavci iz Gorenja, pa tisti iz Mobitela, železarn, rudnikov, pa kmetje, obrtniki in kaj še vem kdo. Zapovejmo, da je nedelja gospodov dan (lahko se imenuje tudi družinski) in kogar bodo v nedeljo zalotili, da bo delal, mora za leto in dan v zapor (seveda ima vikende proste, ker tudi pazniki v nedeljo ne smejo delati). A ja, problem je le v tem, ker tudi inšpektorji v nedeljah ne bodo več delali pa ne bo nihče preganjal tiste, ki delajo.

2. ***…če ne bomo podpirali več pač predragih (po zaslugi slabe zakonodaje) referendumov***
Kaj pa ima slaba zakonodaja zveze s stroški referenduma? Si morda kje v Zakonu o ljudski iniciativi in referendumu zasledila, da mora referendum stati toliko in toliko milijonov in milijard? To so pač stroški, na katere zakonodaja pač ne more vplivat, morda bi lahko le tako, da bi vse volilne komisije na voliščih, ki nadzirajo potek glasovanja in štejejo glasove, prisilno privedla, da bi brezplačno opravljali to delo. Ja, pa naslednjič ne v nedeljo, prosim! Pa stroški prostorov, lističev, škatel, pošiljanja rezultatov, objave v medijih……..?

3. ***…presneto nesramna reklama proti referendumu. Nekako takole gre: “Ali greste v nedeljo na referendum? Najprej pojdide v Merkator po kilo moke potem pa na referendum!” Cinizem državnega Vala 202 brez primere!!***
Državni Val 202 je morda res objavil tole reklamo, zadeve ne morem komentirati, ker je nisem slišal. Bo pa objavil tudi tvojo reklamo, če jo boš le plačala. Torej ti in vsi tvoji somišljeniki, denar iz nogavice, pa na Val 202, ki vam bo zanesljivo objavil tudi vašo reklamo. Pa četudi je to državni radio, ki delo zgolj po ukazu centralnega komiteja LDS. Poleg državnega radia pa imaš na voljo še cel kup prvatnih radijskih postaj, ki se tudi ne bodo branile tvojega (vašega) denarja.
Vsaka stran, ki ima glede izzida referenduma svoje interese, bo pač poskušala to doseči. Tudi na volitvah se stranke in posamezniki reklamirajo, pa jim nihče nič ne očita.

Draga mina*,

ne strinjam se s tvojim izvajanjem. Državni zbor je sprejel Zakon o trgovini, v katerem je trgovcem dopuščeno odprtje trgovin tudi ob nedeljah. Državni zbor je torej z zakonom to možnost dopustil. Zakon je bil sprejet z večino navzočih poslancev, poslanci pa so predstavniki ljudi, ki so jih izvolili. Izbrani so bili z večino vseh volilcev, ki so volili. Predstavljajo večino Slovencev.
Normalno je, da vsak zakon ni vsem všeč, čeprav ga je izglasoval denokratično in večinsko izvoljeni parament. Zato je predvidena možnost korektiva – zakonodajni referendum. Če se zbere zadostna podpora volilcev, je možno zakon, ki nam ni povšeči, spremeniti z večinskim mnenjem na referendumu. Dostopnost referendumskega odločanja – v svetu priznana in uveljavljena oblika neposredne demokracije, ko o določenem vprašanju odločijo ljudje sami -, je tudi indikator razvitosti demokracije v posamezni državi. Zato se ne morem strinjati, da ‘odločanje in stroške prenašajo na nas volilce in se skrivajo za nami’. Oni so svoje povedali, mi pa lahko to spremenimo, če želimo. Hvaležna sem za to možnost – da kot državljanka lahko vplivam na drugačno rešitev, če se mi zdi uzakonjena slaba. Neposredna demokracija pač stane. Res pa je, da je pri nas prag za razpis referenduma (40000 volilcev, po mojem mnenju bi morala biti meja vsaj 1000000) prenizek in omogoča prepogoste referendume o mnogokrat obskurnih, a dobro spolitiziranih vprašanjih.

In še o referendumskem vprašanju: glasovala bom PROTI. Ker sem za svobodno gospodarsko pobudo in sploh za širjenje, ne pa za omejevanje možnosti. Kot kaže, bom spet med tistimi, ki bomo preglasovani. Ampak to ni pomembno, ker me ne bo nič bolelo, če bodo trgovine v nedeljo zaprte. Grem samo glasovat v skladu s svojimi prepričanji.

Lp, Ena

Ko se eni tak bunite kak so si trgovke boge. Ok, saj so si res, ampak eni si niso nič manj. Moja mama je dela v tekstilni tovarni, pa je vrsto let delala deljen delovni čas-torej 1 teden od 6. do 14.30, en teden od 14. do 22., veliokrat je morala delat 12 ur, ko je blo več dela, je blo pač treba delat, včasih še več, velikokrat od 14. do 6. zjutraj. Dopusta je imela mogoče največ 21 dni, pa še to je lahko naenkrat koristila teden dni, le redko 14 dni skup, ostalo je lahko koristila, ko je firma rekla, da mora. Za prevoz je dobila veliko manj kot jo je v resnici stal, malico pa so imeli tam in ni dobila torej nič za njo. Vse skupaj pa je zaslužila max. 70 000. pa še to velikokrat niti toliko. Delala pa je na normo, ki je morala biti minimalno 100%, delala je v toliko prahu, da si noben mislit ne more. Tudi jaz si ne bi, če ne bi imela 1x slučajno možnosti, da grem tja not pogledat. Beda. Pa je tudi imela 2 majhna otroka, pa je ni noben nič vprašal. Ampak tak delavno žensko, kot je moja mama, je težko najt. Ampak on aje bila srečna, da ima vsaj redno službo.

No, in ker je zdaj šlo vse skupaj v stečaj, je po 35. letih delovne dobe doma, brez službe.
Foter pa je šel na svoje, ko je šlo podjetje, kjer je delal v stečaj, pa velikokrat dela tudi 12 ur ali pa še več, tudi ob praznikih, vikendih, itd. In tudi on je imel 2 otroka. Tak da ne o tem, kak so samo trgovke boge.

"Srce se ne prodaja, ne kupuje...se daruje!"

Bravo Sinthija, res je. Ampak, to, da je tvoja mama delala v taki službi in pod takimi pogoji, to še ne sme biti razlog, da morajo tako delati tudi drugi. In ravno zato, da se take stvari ne bi več dogajale, sem zdaj pripravljen trgovce podpreti, če je njihova želja res taka.

Ena,
boš šla prej kupit kilo moke v Mercator?Ali imamo veliko več volilnih upravičencev, kolikor bi po tvojem moralo biti podpisnikov?
Alenka

Sinthija, zelo lepo piše na koncu tvojega posta:

“Srce se ne prodaja. se ne kupuje…se daruje!”

Ja škoda, da le na jeziku. Imej srce tudi za delavke v trgovinah.

No in ko se je stvar zaostrila, bi lahko vlada vložila predlog zakona. Se motim? marsikak zakon vlad izsili, ampak samo tiste, ki ji pašejo, ostalo pa prepusti nam…

Tole tvoje sporočilo je milo rečeno čisto brezsrčno in gledano samo skozi
denar. Na tem svetu je tudi še solidarnost, čeprav ti to besedo izpisuješ kot psovko.
Če bo treba bom solidaren tudi z vsemi drugimi delavci. Vsi delovni ljudje si zaslužijo pošten odnos delodajalcev in v težavah podporo . Veš “ekspert” -s kakršno mero meriš s tako ti bo odmerjeno. Življenje ni šala.

Alenka,

ni treba sarkazma, saj nisem nikogar napadala in tudi ne prepričevala. Ne, ne bom šla po kilo moke, ne v Mercator in ne kam drugam, ker: prvič, ne kupujem moke in drugič, ob nedeljah praviloma ne nakupujem. Poleg tega pa se moka dobi tudi v tistih manjših trgovinicah, ki bodo ostale odprte ne glede na izid referenduma.
In ja, imamo mnogo več volilnih upravičencev kot bi po mojem mnenju moralo biti podpisnikov. Koliko, pa kar sama zgruntaj, če ti ni pretežko.

Bp, Ena

New Report

Close