Trgovine in nedeljsko delo

TUDI ČEZ NOČ SE MOJE MIŠLJENJE NI SPREMENILO:

“Ob nedeljah ne hodim v trgovino in tudi na ta referendum ne bom šla.”

“Namreč: popolnoma mi je vseeno, ali bodo trgovine ob nedeljah odprte ali ne in koliko jih bo odprtih.”

“PS: še enkrat:

popolnoma mi je vseeno, ali bodo trgovine ob nedeljah odprte ali ne in koliko jih bo odprtih.”

Nataša

Nataša ~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~ V naši glavi se slabo prelevi v dobro, nesreča v srečo, revščina v bogastvo. (Edmund Spenser)

Prepričana sem,da stvari niso tako enostavne.Po gledanju oddaje Preverjeno sama ne vem,kaj naj obkrožim.Kaj pa če bodo resnično pričeli odpuščati delovno silo?Bom s svojim ‘glasom’ nekomu storila krivico,ga pahnila v depresijo oz.revščino?

Sem pa PROTI temu,da so trgovine odprte tudi ob nedeljah.
Kot sebi tudi trgovkam in trgovcem privoščim ,proste nedelje v krogu svoje družine oz.kakorkoli si jih pač organizirajo.

Nataša,

avtomatično boš dala glas ,katerega sicer ne bi.Ni vseeno alil prideš ali ne.

LP

Upam, da bo kdo tole dvakrat prebral.

Bravo Roman!

Če bo kdo izgubil delo, bojo po moje to v prvi vrsti študentje. Kolikor poznam razmere v nekaterih trgovskih centrih na blagajnah (ob nedeljah) delajo v veliki meri tudi študentje. No, vsaj bila je taka praksa.

********************************** Vsak junak postane na koncu dolgočasen! (R. W. Emerson)

1.Meni je pravzaprav vseeno, če so trgovine ob nedeljah zaprte ali odprte, ker tako zelo redko kdo v ned od nas skoči v trgovino.
2. Res je ****, če mora folk delat tudi ob nedeljah, za malo plačo kot jo imajo nekateri.
3. Je pa res, da ob nedeljah dela veliko ljudi, ki jih ima večina od njih prav tako otroke, nekateri za nič večje plače kot jih imajo trgovci.
4. Je pa še en ****-če bodo trgovine zaprte ob nedeljah, se zna zgodit (kot napovedujejo nekateri), da bo ogromno ljudi ostalo na cesti, pa tudi za študente ne bo več možnosti za delo prek servisa v trgovinah.
Pol bo pa spet ****, ko bodo eni ljudje lahko nonstop z otroki, a ne bodo imeli dovolj niti za hrano.

Tako da jaz na referendum niti ne mislim it. Naj se to odločijo tisti, ki morajo delat v trgovinah ob nedeljah. Da ne bom potem se slučajno jaz počutila krivo, ker bo kdo moral delati ob nedeljah ali pa v drugem primeru,da bo kdo odpuščen zaradi tega kak sem jaz glasova.

"Srce se ne prodaja, ne kupuje...se daruje!"

kjer se dela vse nedelje, tam se sreča mimo pelje

Ali ni škoda denarja za referendum. Ta denar naj bi raje porabili za dodatek za nedeljsko in praznično delo. Brez veze je sploh razpisovati referendum.
Vem, da je trgovcem težko, ko morajo biti v službi vse praznike (tudi ostalim na drugih delovnih mestih- med.sestre,v tovarnah……), vendar menim, da nam potrošnikom pač paše tak delovni čas. Brez zamere, dokler nisi tepen, je pač luštno. Po mojem bodo, razen trgovcev samih in nekaterih izjem, glasovali proti zaprtju, dosti pa jih na referendum sploh ne bo šlo. V bistvu je to problem trgovskega sindikata, ne pa nas. Mi se itak vedno prilagodimo.

Pa prijeten in sončen dan še naprej

***Če bodo trgovine v nedeljo zaprte, bodi prepričana, da ti tisti denar, ki ga drugače porabiš v nedeljah ne bo ostal, marveč ga boš porabila v isti trgovini med tednom. Zaslužek trgovin bo ostal enak, ljudje bodo svojo plačo vseeno porabili. ***

Tudi sam sem prepričan, da ti denar, ki ga v nedeljo v trgovini ne boš zapravil ne bo ostal. Zanesljivo ga boš porabil, samo nisem čisto prepričan, če res v tej isti trgovini.

Sami trgovci pravijo, da bi radi ob nedeljah živeli družinsko življenje, šli kam na izlet, morda v gledališče, restavracijo… Če se ne motim, pa vse to stane. Če v nedeljo ne bom v trgovini pustil 10 jurjev, jih bom pa zato na izletu (ali gostilni, ali kinu…) zapravil 15. Torej bom naslednji teden imel 5 jurejv manj, da bi jih zapravil v trgovini. Je kdo razmišljal na ta način?

Da ne bo pomote, sam nisem privrženec nedeljskega nakupovanja. Če že skočim kakšno nedeljo v trgovino, je to zato, ker imam v krogu 300 m odprti dve, pa rad v nedeljo zjutraj svoje drage razveselim s svežimi žemljicami. Kaj več kot to (pa še to morda enkrat mesečno) pa v nedeljo ne zapravljam. Me pa moti, da hoče nekdo z zakonom ztrati podjetniško iniciativo. Nekdo, ki bi rad služil denar v nedeljo, pa ne bo mogel. In hkrati nekdo, ki bi ga v nedeljo z veseljem zapravil, spet ne bo mogel. Sem pa seveda za to, da trgovci upoštevajo zakone in predpise o delovnem času, pa počitku, nadurah… Sem tudi za to, da sindikat za zaposlene v prodajalnah izbori tako visoke ugodnosti (dodatke k plačam, proste ure, plačan dopust v toplicah ali karkoli že), da bodo zaposelni z veseljem šli v službo tudi v nedeljo. Tako, kot marsikdo že sedaj rad gre.

Pa še nekaj me moti. Zaposelni v trgovinah radi pravijo, da želijo tudi oni proste nedelje. Saj jih imajo lahko. O izbiri poklica odloča vsak posameznik, prav tako vsak tudi izbira način, kako bo zaslužil svoj vsakdanji kruh. Če že pravijo, da gasilci, zdravniki, policisti pač morajo dežurati, zakaj pa nihče ne omenja gostincev (tudi oni bi bili radi v nedeljo doma, kdor že hoče priti k njih v restavracijo na kosilo, naj pač pride med tednom, a ne?), ali pa pekov (ki ne samo, da delajo v nedeljah, ampak delajo ponoči, da bi potrošniku ustregli s svežim kruhom). Kaj pa piloti, vozniki avtobusov in strojevodje, zakaj pa morajo oni delati v nedeljah? Saj bi ljudje lahko potovali od ponedeljka do sobote do 12. ure? Pred sto leti nihče od teh poklicev ni delal v nedeljah, danes pač. Kaj pa na primer cestarji, ki morajo v nedeljo zjutraj plužiti ceste? Zakja neki, saj jih do ponedeljka tako ali tako nihče ne potrebuje?

Kar se mene tiče, so trgovine lahko zaprte 4 dni v tednu, me ne bi pretirano motilo. Verjetno pa je tudi res, da bi potem delodajalci ve potrebovali več toliko trgovcev kot sedaj, ko delajo 7 dni. Kdor misli, da ne bo odpuščanj, če bodo trgovne ob nedeljah zaprte, se moti.

***Kot je že napisalo nekaj predhodnikov… trgovine bi zaslužile popolnoma enako, pa če bi zakon dovoljeval 7 dnevni delavnik, ali pa 4 dnevni. Ker ljudje lahko zapravimo samo toliko, kot zaslužimo in nič več ! Kako vam to ne gre v glavo? Masa za plače bo vedno enaka. In več dni kot delaš, bolj se razdrobi, torej se urna postavka ustrezno manjša. Če boš pa dobil v nedeljo dodatek, se bo pa zanj zmanjšala tedenska postavka…
Iz žaklja, v katerem je milijon tolarjev, pač ne moreš potegniti dveh !***

Lahko pa potegneš le pol milijona, ker ga pol zapraviš kje drugje (npr. v oštariji, ki bo kljub referendumu še naprej delala ob nedeljah). Prav imaš, ljudje zapravimo toliko, kot imamo, samo vprašanje je, kako in kje to zapravimo.

Verjamem, da večino tistih, ki jih lahko po televiziji vidim s polnimi vozički v nedeljo dopoldan v enem od hipermarketov, tistega vozička med tednom nikoli ne bo tako do vrha napolnila. Pri nakupovanju ne gre zgolj za to, da kupiš tisto, kar rabiš, pač pa so tukaj zapleteni psihološki dejavniki (kdo pa kupi zgolj tisto, kar si je doma na listek napisal, če ima čas in se sprehodi skozi hipermarket z vso svojo izjemno ponudbo?). Ravno v tem lastniki trgovin vidijo smisel nedeljskega dela. Če bi bila zadeva tako enostavna, kot jo ti opisuješ, bi bili lastniki prvi, ki bi se odločili, da bodo delali zgolj pon. sre in pet od 17-19 ure, bi bila pač takrat molo večja gužva v trgovini, folk pa bi tako ali tako vso plačo tam zapravil.

Bravo!!! Z vsem se v celoti strinjam.

Plosk, plosk, plosk. Bravo Roman.

Franček napaka. V Italiji trgovine NE DELAJO OB NEDELJAH.

Kako bi ti bilo všeč, da tvoja žena v nedeljo zjutraj vstane ob šestih, gre v trgovino delat, ti pa bi imel doma otroke za poštimat, naredit zajtrk, južno skuhat, pomit posodo, otroke pripravit za nov teden – naloga, če jo še niso naredili, pregledat torbe,….

In ker si ti med tednom prelen, da bi si nakupil vse potrebno, naj trgovci odprejo štacune v nedeljo, da boš ti lahko potem, ko si se v soboto spočil, v nedeljo spočit zapravljal denar….mislim……….

Tako, če referendum uspe, predlagam vsem, ki so zaposleni v gostinstvu in podobnih panogah, da tudi dajo predlog za referendum… A ni to, da greš v nedeljo v gostilno na kosilo tudi luksuz, ki ni nujno potreben? A ne bi takrat raje družine doma jedle domačo hrano, ob pravem nedeljskem kosilu?

Kot drugo bi predlagala vsem delavcem v proizvodnjah, da zahtevajo referendum… Delo na izmene? 12 ur na dan/noč? Cel teden (ok, morda ne ravno v nedeljo…)? Za borih 80 in manj tisočakov na mesece (malica in prevoz vključena)? Zakaj, če bi spet lahko delali od 6-14, vsak dan, razen sobot in nedelj (sevedea tudi ne ob praznikih).

Tudi ne vidim razloga, zakaj bi morali imeti odprte meje ob nedeljah… Naj turisti pač hodijo k nam čez teden – kdo bo pa v nedelji delal? In čez mejo tudi mi ne rabimo, ker bomo tako ali tako doma v krogu družine preživljali “kvaliteten” čas…

In če bodo vsi lepo doma in v krogu družin, tudi policije na rabimo – kaj se bo pa potem v nedeljo zgodilo? Manjka še prepoved uporabe avtomobilov in druhih motornih sredstev na nedeljo, pa lahko zapremo še bencinske črpalke…

A vidite kam pes taco moli? Hvala za našo super-ustavo, ki dovoljuje referendum za vsako piz**rijo…

A ni vse skupaj ena velika bedarija? Najprej je bilo rečeno: ja, delali bi, a za višji dodatek. Zdaj, ko je dodatek izborjen, pa ne bi nihče več delal, ampak bi vsi bili doma z družino… Prosim lepo: komur ni, naj ostane doma – saj je veliko takih, ki bi z veseljem delali tudi v nedeljo in tudi ponoči…

Pa tiste pravljice o Evropi in kako povsod zgodaj zapirajo trgovine…
1. lepo prosim, da si pogledate tudi evropski delovnik: ponavadi se dela od 8-18 z pavzo od nekje 12-14 ure (za kosilo – ma kdo pa v dveh urah pride domov in skuha kosilo…. toliko o družinskem življenju), v tej pavzi pa ljudje pač hodijo tudi po nakupih…
2. zadnjič je po tv eden izmed predstavnikov trgovcev povedal, da nima nihče razen Anglije in Švedske poleg nas trgovin odprtih tudi ob nedeljah… Ok (je pač Italijo izpustil 😉 ). No, Anglija in Švedska sta tako tako nazadnjaški državi, da jih ne gre resno jemat (???)… Stric pa je pzabil pripomniti, da se odpiralni čas trgovin npr. v Avstriji tudi spremenija… Če so prej vse trgovine zapirale strogo ob 17.uri, potem jih zdaj vedno več prestavlja odpiralni čas na 18., 19. tudi 20. uro (in podaljšuje tudi ob sobotah). Torej tudi mi nismo šli nazaj, ko smo rekli, da so trgovine lahko odprete v nedeljo, ampak naprej – tja, kamor nam bo večina morala slediti….

Pa veliko argumentov “proti” je bilo navedenih že zgoraj – z njimi se v glavnem strinjam… Kdor pa tako vzrajno zagovarja, da naj trgovine v nedeljo zaprejo, pa naj pač ne nakupuje v nedeljo – potem bodo trgovce lahko sami prepričali, da je odprta trgovina v nedeljo samo potrata in ne dobiček…

V nedeljo pa bom več koz z jezo obkrožila proti. Četudi ne referendum uspe. Ampak svoje mnenje bom povedala, če že na tako drag način sprašujejo. Bo pač družinski izlet na volišče 😉. Potem pa v trgovino… 😉

Saj, je pa zato potem v ponedeljek žena doma in poskbi za kosilo, domače naloge…

In ker so ljudje preleni, da bi v nedeljo skuhali kosilo, naj gostinci za njih odprejo gostilne? In ker so nekateri preleni, da bi v trgovini kupili pivo, vino…in se ga doma nacejali, morajo natakarice delati celo noč?

In ker… In ker… In ker… Ni ga razloga, zakaj bi bili nekateri “boljši” od drugih… Pa ne mi spet s slovensko zavistjo – samo poln kufer imam jamranja…

Bravo, se 100% strinjam. In tudi moj glas bo v nedeljo proti.

A en dan v tednu ne sme bit familija skup in to samo zaradi enega pogoltnega Jankovića in en kup lenih potrošnikov, katerim se ne da it iz šihta pa direkt v trgovino enkrat na teden popoldne ali pa v soboto dopoldne. Mislim, kako ste eni egoistični in v sebe zaverovani….samo, da je za vašo rit poskrbljeno.

Preberi si še enkrat Romanovo sporočilo… in če ti ne kapne….

New Report

Close