Trgovine in nedeljsko delo

Če trgovec zasluži 1.000,00 sit na uro, pustim obrt in grem delati v trgovino. Tudi nočne. Če je pa tako res, zasluži v nedeljo dodatnih 5.200,00 sit, kar je na mesec dodatnih 20.800,00 sit. Ker pa se pritožujejo oz. pritožujemo, kako so naše plače nizke, mislim, da jim to kar pošteno zaokroži plačo navzgor.
Ponavljam moje mnenje:

Če podjetje ni sposobno samo zorganizirati urnika trgovcev, tako da bi bili vsi zadovoljni, naj referendum bo. Samo, da ne obremenujejo s tem nas potrošnikov. Če jim bo uspelo, kdo je naslednji, ki bo zahteval referendum. Po mojem duhovniki. Bogi, saj delajo itak vsako nedeljo.

Brez zamere

Lep pozdrav iz Pirana – Frannc

Vsi imajo prav in nobeden. V bistvu je nemogoče ukrepati da bi bilo za vse prav. V trenutni situaciji je referendum politična pogruntavščina sindikalnih povzpetnikov, so jim nedeljske trgovk prav gotovo zadnjabriga na tem svetu. To da bodo trgovci izgubili delo ni čisti blala, odkot take ideje. A se sploh zavedte, kaj pomeni nedeljski promet trgovin ekonomsko. Pa kaj mislite dragi moji, da je HJankovič predsednik občinskega komiteja ZK, ki je bankam ukazal, da izplačajo plače podjetjem, ki so bila na linijo. Ni, žal ni.
Pa še to, sam nisem bil še nikoli v nedeljo v trgovini. Ne čutim te potebe, raje delam pametnejše stvari (zame, ne mislim da je hoditi v trgovino neumno). Tisti, ki pa to želijo naj hodijo zakaj pa ne. Je že bolje če kaj poklepetajo v barčku Le clerca kot pa da klepetajo med mašo in motijo bogoslužje. Cerkvi (sam hodim redno k maši) pa svetujem, da ubere druge poti, da privabi vernike v cerkev. Če bo Rode še kaj časa imel nemške vojake in Pogorevca na oltarju na Brezjah in hujskal narod namesto molil k dobremu bogu in učil ljubezni o bližnjega mu bomo še tuditi ušli, ki hodimo še redno k ned. maši, pa ne zaradi Rodeta, ampak zaradi sebe.

>Vsi imajo prav in nobeden

Ja, vendar gre za dodatek. Poleg tega dobijo tudi normalno urno postavko. Teh 800 sit je dodatek, še enkrat poudarjam.

Poglej moj izračun, dobijo 8.000 sit na dan, če delajo 8 ur. Ni slabo.

Pa ne bodite vsi tako naivni.

Lp, L.

Franc,nisem napisala, da imajo trgovci jurja na uro, poglej še enkrat. Dejstvo je (po podatkih iz preverjeno, da dobijo za dve nedelji 16.000 sit) in ob borni plači 80.ooo sit to pomeni kar 20 % višjo plačo.

Enostavno jih ne razumem. Za 16.000 sit dobiš recimo okoli 400.000 sit kredita za npr. 5 let (tako od oka) in za štiristo jurjev si pa že lahko kaj privoščijo ali pa svojim otrokom, to ni mali denar. Pa čez pet let spet en lagani kreditič. Potem pa jamrajo, da nimajo kaj dati otrokom.

Nič več ne razumem.

Dajmo se kompenzirati, gremo na referendum, mi v pisarnah delajmo še ob nedeljah, super. Bo kaj za priboljšek!!!!!

Lp, Lini

Se popolnoma strinjam. Poglej kaj sem pisal. Tudi jaz bi delal na ta način. Tudi zaradi kredita. Če nimajo podpisanih pogodb za nedoločen čas, pa to ni pooblem potrošnika, ampak podjetja in zakonov ki jih ščitijo, da imajo delavca za norca. Se ti ne zdi?
Konec koncev, pa me je samo zanimalo, kaj naj obkrožim v nedeljo 21. 09.
Verjetno na referendum sploh ne bom šel.

Lep pozdrav iz Pirana – Franc

Sem ZA Evropo! Tokrat…

duhovnike brez potrebe vlačiš v svoj post. a bi šlo enkrat brez neumestnih pripomb na njihov račun? verjetno ne, ker potem ne bi bil tako gromozansko “duhovit” in “tehten”.

a veš da bi tebe komot pogrešil v cerkvi, saj tako sam dren delaš in ljudi hujskaš.

Jaz se samo sprašujem, kako je možno, da ob svojih bornih plačah nočejo delati ob nedeljah.

In kot drugo: pa kakšno družinsko življenje? Saj otroci ob vseh domačih nalogah, domačih branjih in kontrolkah sploh nimajo časa v nedeljo z nami na izlet!

..frančesko …obkroži, da bodo ženske doma….malo zaslužimo, da smo frej….pa tudi peki bodo vsaj eno noč pri svojih ženičkah….

Dodatki….
Ne vem kako je v trgovinah, ampak dragi moji, v velikih centrih lahko kdo kaj doseže, toda cici je lepo zapisala kaj se gredo mali podjetniki, tudi trgovci ali drugi. MARSIKJE delamo ob nedeljeh za ISTI denar kot čez teden. Pritožiti se? Da so druge službe? Hja, naj kdo drug čepi na Zavodu, jaz sem pred leti samo 7mesecev pa ne bi več nikoli. In da so službe? So, ampak nismo vsi iz Lj.
To je samo za premislek.
Država bi morala po mojem najprej urediti plačila in avtomatično kontrolo nad upoštevanjem pogodb in podobnih stvari, ker nekateri delodajalci se kar malo znajdejo. Vsem se cedijo sline po dodatkih, ki so bili omenjeni. Jaz pa dvomim, da vsi trgovci dobijo toliko.
In še nekaj pozabljate. Pravica do počitka!!! Cici je napisala da je njena hčera delala 7tednov NEPREKINJENO!!! Kdor izkusi, ta ve o čem je govora. Kdor ne, je lahko pameten in modruje do nezavesti.

Ob nedeljah ne hodim v trgovino in tudi na ta referendum ne bom šla.

Namreč: popolnoma mi je vseeno, ali bodo trgovine ob nedeljah odprte ali ne in koliko jih bo odprtih.

smilijo se mi ljudje, ki morajo pod prisilo delati več kot predvidenih 40 ur dnevno (no, precej več), vendar sem pred kratkim na Radiu Slovenija poslušala izjavo nekega trgovca, ki je “prosil” ljudi, naj ne zaprejo trgovin, ker je nedeljsko delo najbolje plačano. Menda dobi 150% plačano nedeljsko delo. Ne spomnim se za katero trgovino je šlo, vendar….
Govoril je tudi o tem, da je zaprtje trgovin samo kaprica sindikata trgovcev, s katerim se pa večina ne strinja…

Ne vem,

Nataša

PS: še enkrat:

popolnoma mi je vseeno, ali bodo trgovine ob nedeljah odprte ali ne in koliko jih bo odprtih.

Nataša ~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~ V naši glavi se slabo prelevi v dobro, nesreča v srečo, revščina v bogastvo. (Edmund Spenser)

********vendar sem pred kratkim na Radiu Slovenija poslušala izjavo nekega trgovca, ki je “prosil” ljudi, naj ne zaprejo trgovin, ker je nedeljsko delo najbolje plačano. Menda dobi 150% plačano nedeljsko delo. ********

To je traparija.
Kar mu plačajo več v nedeljo, ima pa čez teden manj plačano. Če bodo trgovine v nedeljo zaprte, bodi prepričana, da ti tisti denar, ki ga drugače porabiš v nedeljah ne bo ostal, marveč ga boš porabila v isti trgovini med tednom. Zaslužek trgovin bo ostal enak, ljudje bodo svojo plačo vseeno porabili.

Tistemu, ki je dal zgornjo izjavo (in istomislečim) bi morali plačo še znižat, kajti potem bo z veseljem delal še ponoči – z nočnim dodatkom. Pa še za delo nad 8 ur bi dobil dodatek, da bo bolj zadovoljen.
Mi pa bomo lahko kupovali non stop, kadar se nam bo zahotelo.

v bistvu če malce premislimo, bi znalo biti, da če ne bodo trgovine odprte ob nedeljah, bi znalo biti še bolje za trgovine, saj bodo imele manj stroškov ( en dan manj plačevanja elektrike, vode …), tisti ki sedaj kupujejo ob nedeljah bodo pa itak kupovali med tednom in bodo pač med tednom trgovine bolj polne

* * * Nikoli nad nikomer ne obupaj. Čudeži se dogajajo vsak dan. H. Jackson Brown Jr. http://www.publishwall.si/lelj

Namesto da folk vlači ob nedeljah mularijo po štacunah, naj jo raje pelje na frišn luft!!!!

meni je vsec, da so trgovine odprte tudi v nedeljo. imam tak zivljenski tempo, da med tednom velikokrat ni casa nabavljat zivil. pa vsec mi je, da lahko dobim tisto, kar potrebujem, kar se da hitro. tudi v nedeljo. pa naj bo to kruh, kapucino, tablete, bencin… ja, tudi v drugih fohih se dela ob nedeljah. in komentar zgoraj, da so pri drugih poklicih ze prej vedeli kaksno sluzbo si zelijo in da so z nedeljskim delavnikom zato pac sprijaznili, se mi zdi butast. ljudje si izberemo sluzbo iz dveh razlogov. 1. ker nam je delo vsec in takrat sprejmemo vse neprijetnosti, ki pridejo zraven, in 2., ker delo rabimo. in tudi takrat sprejmemo vse kar pride zraven.

lp

Zanimivo, kako dobro tisti, ki ne delajo ob nedeljah, vedo kaj je za trgovce najboljše, kako jim prav pride dodaten denar in kako srečni da so lahko zaradi tega.

Zato naprošam vse navdušence za nedeljsko delo, naj zapustijo svoje udobne stolčke in se zaposlijo v trgovini. Tam bodo lahko delali v nedeljo (kar se njim osebno zdi prav, fajn in nujno), prav tako bodo zaslužili nekaj dodatnih tisočakov, za katere menijo, da so pomembnejši od vsega ostalega.

Kot je že napisalo nekaj predhodnikov… trgovine bi zaslužile popolnoma enako, pa če bi zakon dovoljeval 7 dnevni delavnik, ali pa 4 dnevni. Ker ljudje lahko zapravimo samo toliko, kot zaslužimo in nič več ! Kako vam to ne gre v glavo? Masa za plače bo vedno enaka. In več dni kot delaš, bolj se razdrobi, torej se urna postavka ustrezno manjša. Če boš pa dobil v nedeljo dodatek, se bo pa zanj zmanjšala tedenska postavka…
Iz žaklja, v katerem je milijon tolarjev, pač ne moreš potegniti dveh !

In še vedno trdim, da bi se zafrustrirani ljudje radi vsaj en dan v tednu počutili pomembne, ko bi vedeli, da mora ravno zaradi njihove komotnosti delati kopica “nižjih” na poklicni lestvici… Od tu navdušenje nad nedeljskim delom, ne pa iz potrebe po njem.

Drvimo v nepredvidljivo blaznost, ljudje pa ob tem stojijo ob strani in navdušeno ploskajo. Tole s trgovinami je samo začetek nečesa velikega in uničujočega. Če uspe in sprejmemo kot normalno, bodo kmalu za njimi na vrsti drugi poklici. In tudi tisti, ki sedaj ploskate, boste nekoč na vrsti. V to sem prepričan. Me res zanima, kako boste potem cvilili in iskali pravico. Sedaj pa navdušeno občudujete drobni plamenček, ki požira suho travico, ne zavedajoč se, da se vse skupaj dogaja na polnem seniku………

Se nisem mogla upreti… danes je nedelja, je tako? No, jaz delam 12-urno nočno pa jutri tudi pa v pon. 9-urno nočno… Sem ženska, imam majhnega otroka. Delam večinoma nočne in popoldanske. V mesecu imam en vikend prost. Med vikendom delam na vsaka dva tedna oba dneva (soboto in nedeljo) 12-urno dnevno.

1. Delam za 76.000 neto, z nadurami vred.
2. Kdo bo pa za take, kot sem jaz, razpisal referendum??

lp

P.S.: Hvala za idejo, bom tole napisala tudi kot temo!

Dobro jutro,
a vidite, pa trdimo, da živimo v demokraciji!
Danes je službo dobiti zelo težko. Pa ne samo trgovcem. Pogodbe o zaposlitvi se podpisuje za leto, največ dve. Redne zaposlitve skoraj ni več.
Kdo pa potrebuje starega in utrujenega delavca? (50 – 55 let)
S pogodbo za določen čas si noben ne upa pouzdvigniti glasu v službi in se boriti za svoje pravice. Ne more povečati limita na TTR-ju in ne more dobiti kredita na nobeni banki.
A je to demokracija?
Mislim, da marsikomu paše delati ob nedeljah. Če mu to poveča OD za deset ali pa trideset tisoč, je to prav vseeno.
Mogoče, pa nebi smeli vseh trgovcev dajati v isti koš in jih enostavno vprašati, kdo hoče delati v nedeljo. Prostovoljno seveda.

Tako bi bil volk sit in ovca cela. Se zelo motim?

Resnično brez zamere

Lep pozdrav iz Pirana – Franc

New Report

Close