tik.
Mi lahko prosim razložite kje je ločnica med tikom (kombiniran – glasovni, grimisiranje, stresanje rok) in Tourettovim sindromom??
Kaj povzroči Tourettov sindrom?? Ali je to organska napaka??
Ali je normalno, da se izvide EEG čaka 1 mesec? (Njegoševa)
Otrok je star 9 let in trpi, zato se mi zdi 1 mesec čakanja ogromno. Potem pa še ne vem koliko časa, da se bo postavil zaključek.
Ali se da Tik – Tourettov sindrom z uporabo zdravil povsem pozdraviti???
Hvala.
Spoštovana Maja,
po pri nas veljavni deseti reviziji mednarodne klasifikacije bolezni in sorodnih zdvstvenih problemov (MKB 10) se kombinacija glasovnih in multiplih miotričnih tikov poimenuje de la Tourettov sindrom.Najpogosteje opisovani tiki zajemajo obraz (grimasiranje: gubanje čela,dvigovanje obrvi,mežikanje,vihanje nosu,širjenje in trepetenje nosnic,šobljenje,kazanje zob,grizenje ustnic,izplazenje jezika,premik spodnje čeljusti naprej,) nato kimanje,suvanje in stresanje z glavo,obračanje glave, kot za pogled nazaj,kroženje z glavo,stresanje z rokama in rameni,nategovanje prstov, zvijanje prstov, stiskanje pesti,skomigovanje z rameni ,grbljenje hrbta,stresanje s stopalom, kračo ali s celo spodnjo okončino,poskakovanje, kolcanje,žvižgajoče vdihovanje, pretirano globoho dihanje, sunkovito izpihovanje skozi nos,brundanje , smrčanje,odhrkavanje,cmokanje, srebanje,kruljenje,včasih izgovarjanje obscenih besed on fraz.Včasih e temu pridruži še posnemanje tujih gibov, lahko v obcena ( kopropraksija)Torej,ko gre za kombinacijo glasovnih in motoričnih tikov gre za Touretttov suidrom.
razširjene raziskave (MR.,PET.) še niso odkrile določnih strukturnih sprememb ki bi bile zanačilne za Tourettov sindrom,čeprav pri 10% bolnikov na teh preiskavah kaže nekje patološke spremembe,posnetek EEG pa je po pravilu abnormen.
Večina avtorjev se strinja, da imajo pri nastanku vlogo genetski dejavniki.
Čakalna doba je odvisna od razmerja med predvideninmi diagnostičnimi in terapevtskimi storitvami, katerih obseg določi ZZZS in dejansko potrebo.Z vsako storitvijo ki presega število vnaprej načtovanih se za naslednjo pojavi čakalna doba. Nekateri pacienti imajo ugodnejši potek bolezni, vendar povsem brez motenj praktično ni nihče.Mnoge tike je možno delno prikriti z vedenjem, zato je ob zdravilih potrebna še vedenska terapija.Med zdravili sedaj najpogosteje uporabljajo zaviralce prevzema serotonina in atipične nevroleptike.
Prosim še za en odgovor. Glede na to, da genetski dejavnik po vsej verjetnosti ni vključen (saj ne vemo za noben primer v družini), ali je možno da okvaro povzroči udarec v glavo?? Je pa v moževi družini prisotna anksioza (v milejši obliki saj vsi normalno funkcionirajo). Vendar anksioze in tik-a nekako ne morem dati na skupni imenovalec. Ali pač??? Še enkrat hvala. Maja