Najdi forum

Suplasyn vs ACP/Arthrex

Pozdravljeni,

pred leti (5) mi je bila s kirurškim posegom rekonstruirana prednja križna vez in zakrpana ruptura sklepnega hrustanca na femoralnem medialnem kondilu z vsaditvijo hondrocitov. Slednje se je izkazalo kot bolj problematično (bolečine, krepitacije,..) zato zadnja leta (po priporočilu večih kirurgov) “mažem” sklep enkrat letno z vbrizgavanjem hyaluronatov (Suplasyn) (3 ali 5 ampul). Po posegu imam cca 8 mesecev dosti boljši občutek v kolenu.

Zasledil sem, da nekateri kirurgi priporočaju tudi ACP od Arthrexa z identično metodo.

Zanima me, kakšna je dejanska razlika med obemi zdravili in v katerih primerih se priporoča katero od njih.

Hvala za odgovor in lep pozdrav,
Ervin Kralj

Spoštovani,

Suplasyn je eden izmed preparatov hialuronske kisline, ki se za blaženje težav povezanih z okvarami sklepnega hrustanca uporablja že več let. Mehanizem delovanja bi naj bil tvorba gladkega filma na površini poškodovanega hrustanca, ki zmanjša trenje in s tem težave. Učinki običajno trajajo okrog 6 mesecev. Hialuronska kislina je proizvedena v laboratorijih. Sam uporabljam preparat hialuronske kisline Durolane, katerega prednost je v le eni injekciji, ki ima enak učinek kot 3 ali 5 injekcij podobnih preparatov.

ACP je ena izmed oblik plazme bogate s trombociti (PRP – Platelet Rich Plasma), ki se prav tako uporablja za lajšanje težav, ki jih povzroča okvarjen sklepni hrustanec. Plazmo bogato s trombociti se pridobi iz bolnikove krvi s posebnim postopkom centrifugiranja. Trombociti (krvne ploščice) vsebujejo različne snovi, ki vplivajo na vnetje. Študije kažejo, da so učinki podobni kot pri hialuronski kislini, le da trajajo dlje. Natančen mehanizem delovanja ni znan, zakar sem sam pri dajanju plazme bogate s trombociti (še) zadržan.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

najlepša hvala za izčrpen odgovor!
Zelo verjetno do daljnega ostajam pri Suplasynu.

Lep pozdrav,
Ervin Kralj

nova
Uredništvo priporoča

Prosim.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,
v vednost: Suplasyn je od 20.6.2014 dosegljiv v slovenskih lekarnah (dobavitelj nemška Stada) v veliki 60mg ampuli. Jaz sem že dobil prvo injekcijo / terapijo pred 1 tednom, zaenkrat je s kolenom vse OK, počasi ga začenjam obremenjevati s kolesom in fitnesom in upam na najboljše.
bomo videli, koliko časa bo “učinkovito” lajšalo uporabo kolena.
Lep pozdrav,
Gregor Gerbec

Spoštovani,

hvala za obvestilo. Tudi mene so v tem tednu s strani uvoznika obvestili, da so injekcije na trgu.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

če pravilno razumem sporočilo kolega G.Gerbeca, naj bi bil tudi Suplasyn dobavljiv za apliciranje v večjih odmerkih, primerljivo z Durolane, kot ga omenjate v vašem odgovoru 17.10.2013?
Kakšna je v tem primeru primerljiva količina in frekvenca – sam sem do sedaj izvajal letno terapijo 5x 1 aplikacija Suplasyn (20mg) v tedenskih razmakih?
So mogoče znani kakšni novi vzpodbudni rezultati v prid ACP?

Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Ervin Kralj

Spoštovani,

da, poleg Suplasyna so pri nas na voljo še Synvisc One in Synocrom Forte One (Duralne pri nas ni več na razpolago). Vsi ti preparati omogočajo nadomestitev petih injekcij z le eno. V ambulanti imamo na zalogi oba zadnja pri nas razpoložljiva preparata.
Za ACP sicer prihajajo nove študije, vendar me za vbrizgavanje v sklep niso prepričale.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

približuje se letni poseg zdravljenja poškodovanega kolenskega sklepa (hondrociti), ki ga redno izvajam z vbrizgavanjem hyaluronatov.
Zanima me, ali je bilo v zadnjem obdobju zaznazi kak učinkovit napredek na tem področju?
Katero je sicer trenutno najbolj “popularno” tovrstno zdravilo?
Je mogoče kaj več znanega s področja ACP?

Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Ervin Kralj

Spoštovani,

da, na področju razvoja pripravkov hialuronske kisline so se poleg pripravkov, ki omogočajo enkratno vbrizganje (namesto 3 ali 5 prej), pojavili tudi pripravki s podaljšanim delovanjem, do 3 leta. Takšna sta Crespine Gel in Synvisc One, ki ju imamo na zalogi v naši ambulatni. Prav tako imamo na zalogi Synocrom Forte One in Suplasyn one-shot, ki bi naj učinkovala 6 do 12 mesecev.

Pojavilo se je tudi nekaj novih študij, ki primerjajo učinkovitost hialuronske kisline in plazme bogate s trombociti (PRP – takšna je tudi ACP). Te so pokazale vsaj primerljivo učinkovitost PRP. Učinki so bili, predvsem pri trikratnem zaporednem prejemu PRP, pomembno močnejši in dolgotrajnejši, kot pri injiciranju hialuronske kisline. V naši ambulanti uporabljamo sistem za PRP švicarskega proizvajalca Regenlab.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

star sem 33 let ima dokaj poškodovano deesno koleno. Imam dve vprašanji:

1. Imam obrabo hrustanca 3 in 4 stopnje, prav tako pa nimam sprednje križne vezi (ACL). Sem bil na artroskopiji, da bi opravili rekonstrukcijo, pa mi je zdravnik zaradi obrabe hrustanca odsvetoval rekonstrukcijo, saj bi naj iz njegovih izkušenj tako lahko bilo narejeno več škode kot koristi, saj naj bi se bi imel večje bolečine, če sem prav razumel bi se lahko kost drgnila ob kost. Kakšno je vaše mnenje glede tega?

2. Da bi upočasnil obrabo hrustanca, sem si dal implicirati (8.11.2016) ampulo Synocrom Forte One (2%, 4ml). Mi je pa zdravnik omenil, da je na voljo tudi ampula, da se odvzame kri, ki ti jo centrifugirajo in vbrizgajo, omenil je ampulo, preparat ARTHREX ACP, cena bi naj bila nekaj na 100 EUR. Kakšna je učinkovitost prvega in drugega zdravila? Prav tako sem zasledil, da vbrizgavanje častne krvi stane tudi 1000 EUR in več. Je to kakšna boljša varianta ali samo marketinška poteza? Oz. kaj predlagate v meji situacije? Seveda se še naprej želim ukvarjati s športom, seveda zmerno.

Hvala za vaše strokovne odgovore.

Jernej

Spoštovani,

za zdravljenje poškodvanega ali okvarjenega sklepnega hrustanca uporabljamo različne pripravke hialuronske kisline, plazme bogate s trombociti (takšen je tudi navedeni ACP) in matičnih celic.

Priporočam, da se oglasite na pregledu, kjer Vam bo lahko odgovoril na vprašanja bistveno bolj konkretno. Za odgovor namreč potrebujem tako ugotovitve pri kliničnem pregledu kot tudi pri pregledu posnetkov magnetne resonance in zapisnika izvedene operacije. Priporočam, da s seboj prinesete posnetke zadnjega slikanja kolena z magnetno resonanco in točen zapis opravljene operacije.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

v preteklem obdobju sem vas že prosil za mnenje in za odgovore se vam zahvaljujem.
Ker gre v mojem primeru za poškodbo sklepnega hrustanca (zdravljeno – hondrociti) praviloma redno izvajam vbrizgavanje substanc za zmanjševanje posledic.
Preizkusil sem tako hialuronate, kot trombocitno plazno. Opažam, da se uveljavljajo tudi matične celice – kakšne so vaše izkušnje s to metodo? So na vidiku ali celo v praksi, še kakšne drugačne metode/substance, ki obetajo?

Hvala in lep pozdrav,
Ervin Kralj

Spoštovani,

sam uporabljam pripravke hialuronske kisline, plazmo bogato s trombociti in matične celice. Dosedanje izkušnje z vbrizganjem matičnih celic v sklepe so dobre, predvsem kar se tiče zmanjševanja težav (bolečin). TI učinki trajajo glede na objavljene študije vsaj 3 leta. Ne poznam pa trdnih dokazov, da bi v sklep vbrizgane matične celice obnavljale okvarjen ali poškodovan sklepni hrustanec, čeprav imajo teoretično tudi ta potencial.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

pri apliciranju Suplasyna, je bilo pri vbodu zelo boleče. Ker po enem tednu ne počutim izboljšanja, sem v dvomih, da mi travmatolog ni prav apliciral inekcijo. Po forumih berem, da je to povsem neboleč postopek.

Je to mogoče?

Pozdravljeni,

verjetneje je, da je na mestu vboda prišlo do krvavitve. Če je to vzrok, bodo bolečine spontano izzvenele v 2 do 3 tednih. Če bodo bolečine slučajno pričele naraščati, priporočam takojšen pregled pri kolegu, ki vam je dal injekcijo. Naraščanje bolečin po enem tednu od prejetje injekcije je lahko znak bakterijskega vnetja.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close