vsak ima pravico do 5 dni izostanka, če starši dajo opravičilo in teh 5 dni bi lahko razporedili, a tega ne vedo vsi

Nikoli nisem šprical pri profesorjih, ki so bili profesorji. Še celo komaj sem čakal na njihova predavanja, pa tudi spraševanja, saj sem se pri tem veliko naučil.

Vprašanje za vse.

Kako lahko osnovnošolec šprica eno drugo, drugo je pri pouku, tretjo ga pset ni, četro in peto je, šesto pa spet izgine. Obstaja še drug način: tri ure je pri pouku, četrto ga ni, peto in šesto je spet. Staršev ne hodijo redno na govorilne ure. Če pa pridejo kdaj, pa iščejo razloge iste kot njihovi otroci. “Učiteljice se bojim, nič ne znam, je zahtevna itd.”

Predlagajte rešitev. kako dopovedati otrokom in staršem, da njihovi otroci, ki so med slabimi, delajo še večjo škodo samim sebe sedaj in vnaprej. Ti otroci so bodo verjetno vpisali na triletne programe. Kaj lahko pričakujejo dalje? Veliko inštrukcij, veliko špricanja vnaprej. V tem vidijo rešitev.

Čeča

Čeča, razumem, kaj si hotela povedati. Če šprica eno uro sredi pouka, bi moral imeti cel dan neopravičen, ker gre za izigravanje.

Poba

Poba, a si ti hodil kdaj v šolo. Pa po pravici povej, če si kakšno uro prešprical. Laž ima kratke noge!

Čeča, odgovor je zelo preprost. Učenec ali dijak pač reče, da ima kontrolo pri zobozdravniku in enostavno pride v šolo za dve uri, tretjo in četrto prešprica (“gre k zobozdravniku”) in se vrne za preostanek pouka, šesto in sedmo uro, če jo imajo. Kaj tukaj ni logičnega? Pa še res je tako, jaz sem imela včasih resnične zdravstvene preglede, pa sem šla zjutraj v šolo, šla vmes na pregled in se vrnila na zadnjo uro. To seveda gre samo, če si točno naročen in gre samo za kontrole ali manjše posege.

Ali je to pametno, da se vzorec ponavlja vsak drugi dan? Jaz osebno špricanja ne poznam, ne v srednji in ne v osnovni šoli. Zanimivo pa je, da sem že večkrat zasledila misli o špricanju.Verjetno to isto razlagate tudi svojim otrokom. Ni čudno, da je taka situacija, kot je. Nobenega reda. Red se začne pri starših.
Saj, če ste doštudirali na tak način, da ste tudi špricali, sem pa žalostna.

Dam!

Ne boš verjel, formalno sem hodil v šolo 26 let. Neformalno pa še vedno. Šprical sem 1 uro, pa še to proslavo za dan republike, ki je bila v prostem času, za kar sem dobil ukor razrednika (skupaj z ostalimi sošolci, razen tistega, ki je na omenjeni proslavi nastopal).

Kaj pa ti?

Poba

Dam!

Vzgojena sem bila tako, da sem bila vedno pri pouku, ne glede na to, ali mi je bil učitelj(ica) všeč ali ne. Vsak je zahteval svoje, eni so bili bolj zanimivi predavatelji, drugi manj. Prisotnost pri urah se mi je vedno obrestovala. Verjetno nas je še več takih.

Spoštovana.

Kot gimnazijski učitelj in razrednik bi Vam rad odgovoril na vaše vprašanje, zakaj učitelji “dopuščamo” špricanje dijakov.
Izpostavil bi dva vidika tega problema: strokovnega in čisto osebnega.
Pravilnik o šolskem redu za gimnazije, poklicne, sr. tehniške in strokovne šole v 14. členu določa, da MORAJO starši v petih dneh po prihodu dijaka v šolo pisno opravičiti odsotnost. Kadar je dijak odsoten zaradi bolezni več kot pet šolskih dni skupaj, LAHKO razrednik ZAHTEVA potrdilo osebnega zdravnika.
16. člen pa pravi: Če razrednik dvomi o verodostojnosti opravičila, OBVESTI o tem starše oz. zdravstveno službo, ki je opravičilo izdala. Če ugotovi, da je opravičilo NERESNIČNO, odsotnosti ne opraviči.
Pa praksa? Samo en primer v kaj se taka določila lahko izrodijo.. Oče dijaka, ki je prinesel zdravniško opravičilo (za 36 ur), je na govorilnih urah ZAHTEVAL, naj njegovemu sinu odotnosti, kljub zd. opravičilu ne opravičim, saj ga je sam pripeljal v šolo. Ko sem poklical zdravstveno ustanovo(kot mi DOPUŠČA 16.čl), sem dobil odgovor, da je opravičilo res bilo izdano?!?(torej najbrž resnično)
Reakcija očeta je bila podobna Vaši in vesel sem, da je tako. Vesel sem, da se v tem vsesplošnem trendu razpada vseh moralnih norm najdejo starši, ki vzgajajo otroka v duhu poštenja in medsebojnega zaupanja.To je žal edina vrednota, na katero se lahko razredniki naslonimo. Utopično je namreč pričakovati, da bi ob takih predpisih in ob tako storilnostno naravnanem programu, učitelji lahko bistveno vplivali na zmanjšanje špricanja dijakov.
Že pregled vzgojnih ukrepov pokaže, v kakšnem duhu “vzgaja” zakonodajalec naš cvet inteligence. Določila, da je možno dijaka izključiti šele po 50 neopravičenih urah, razvite evropske države ne poznajo. Ob izmenjavah naših dijakov z nemškimi in danskimi smo vedno znova presenečeni, ko pojma “neopravičeni izostanki” sploh ne poznajo.(V ZR Nemčiji poznajo npr. ukrep enotedenske izključitve, po treh prešpricanih dneh dijaka lahko izključijo. Dijaki spoštujejo šolski red in je tako izključitev sila malo. Na Danskem, ki naj bi bila do dijakov pregovorno prijazna, pa mora dijak pisati ob koncu leta izpit pri predmetu, kjer je bila njegova odsotnost večja kot 15%- pa naj bo opravičena ali neopravičena. )
“Naš” pravilnik pa je zmožen še nekaj cvetk: uživanje drog spada med težje kršitve in ne med najtežje. (samo za najtežje kršitve – npr. prodaja drog, ponarejanje šolskih evidenc, VEČJE tatvine, je možno izreči ukrep izključitve).
Enako je s ponarejanjem zdravniških spričeval (ali opravičil staršev), zato je to v naših šolah pogost šport. Žal so prav dijaki tisti, ki jih obstoječ pravilnik najbolj ogroža.
In končno..Postopki izključitev zaradi neopravičenega izostajanja so v mnogočem enaki upravnemu postopku. Učitelji se takim ukrepom izogibajo, ker v primeru pritožbe inšpekcija v večini primerov najde luknjo v postopanju učitelja. Najbrž ne zato, ker bi bili vsi učitelji tako nesposobni, ampak zaradi postopka, ki zahteva malone pravniško natančnost.. V njem pa je učitelj tisti faktor, ki mu nikakor ne gre zaupati. In tu je prava “filozofija” tega pravilnika..
Zato, ker nam za mlade ljudi ni vseeno, poskušamo učitelji predpise spremeniti tako, da bi bili pošteni do staršev, učiteljev, predvsem pa dijakov.. Pa je za kaj takega malo posluha. Na čelu šolske barke so namreč še vedno ljudje, ki so predpise sestavljali..

Ne vem, na koga leti pripomba učiteljice XXX. Name, na vse, ??? Če name, mene ni treba vikati, forum je kraj enakovrednih sogovornikov, ker navsezadnje ne moremo vsakega posebej spraševati, koliko je star. In to tudi ni tako pomembno. Zato tudi jaz sogovornike tikam, če komu to ni všeč, naj pove in mu pač ne bom replicirala.
Prosim učiteljico XXX, da pove, komu je bil namenjen njen prispevek. Če meni, bom napisala ustrezen odgovor.

Citronica!

Preberi si še prejšnje poste, pa boš razbrala, na koga leti.

Vsem skupaj en lep in prijazen dober dan,

kar boli me, ko berem vaše poste. Tudi sama sem namreč špricala…Ne vem kaj naj rečem, ampak vse mi je šlo narobe. Komej sem vse skupaj preživela. Tako me je bilo strah, da pred in po tem nikoli več tako. Strah me je bilo, če nisem znala, da bom dobila cvek …in kaj potem…še en dodatni problem. Preživela sem, končala sem gimnazijo, v službi sem pridna in vestna (ne manjkam), imam družino in velikokrat se spomnim kako sem špricala…kar srh me spreleti..Ko vidim šolarje me je kar groza. Drugače pa vsa čast učiteljem (pa čeprav so me
grdo gledali), da so razumeli (do neke mere) moje pubertetniškee probleme.

Hvala jim! Neizmerno sem ji hvaležna. Ta leta (mislim na srednjo šolo) so res
čudna.

MA DJ VI LJUDJE STE KRNEKI. NE MI REČT MODELI DA KO STE BLI VI U SREDNI ŠOLI DA NIKOL NISTE ŠPRICAL PA DA NI BLO NEOPRAVIČENIH. KRNEKI NO PROSM VAS. POLEK TEGA PA: ČE STE VI MEL DESET NEOPRAVIČENIH JIH MI DANS MAMO 50.. PA ŽE VI STE BLI KUL S ČIKOM V LAPAH PA S PIROM U ROKI PA FRAJERJI PA KRNEKI.. DANS JE ISTO. ŠPRICAŠ, GREŠ NA PIR U PARK PA NA ČIK PA TO JE TO. BL ZABAVNO BIT SOCIALNO POPULAREN KOT PA DA TE NIHČE NE SPREJEMA PA ŠE ZNORIŠ PRI POUKU =)

BY: VAŠ NAJLJUBŠI GIMNAZIJEC

krneki…post je star 6 let…

GUPIKA, pa še kar aktualen …… 🙂

Jaz sm mel lahnsko leto (8.razred) 162 neupravičenih. Cist mal mankal da me vrzejo

Jaaa, in ? Zberi se, začni hoditi v šolo, spravi skupaj energijo. Ti povem, kar je več kot 100 ur bi moral biti že resno bolan, da bi bila tvoja odsotnost upravičena. Če potrebuješ kakšen konkreten nasvet kako se tega lotiti me lahko kontaktiraš. Mislim pa, da si že zelo na poti, ko boš potreboval strokovno pomoč. da ne rtečem, da tvoji starši tudi…
lepe praznike, NAtaša D

[i][i]mag. Nataša DurjavaGeštalt-izkustvena družinska psihoterapevtka[/i][email protected][/i]www.mojpsihoterapevt.siTudi naša šibka področja nam lahko postanejo izziv, če se soočimo in sprijaznimo z njimi. Verjamem v moč odkritih besed, zato vam želim biti v pomoč pri vprašanjih, kako v hitrem tempu vsakdanjika stabilizirati sebe, kako postati osebnostno močnejši, kako krepiti svoje kompetence in kako poskrbeti tudi zase.

New Report

Close