Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina ščitnica

ščitnica

Stara sem 35 let. V zadnjem letu sem se zredila za 10 kg, zelo sem se potila in bila utrujena, po pregledih so ugotovili, da imam hipotirozo. Kakšnih 14 dni jemljem tablete. Že kakšen mesec imam tudi zelo boleče in otečene noge, v njih občutek vročine, suhosti (podplati), opažam pa tudi vsakodnevno pojavljanje žilic (nastajajo kot madeži večje velikosti) na primer okoli gležnjev, po golenih.. Do sedaj teh žilic (razen nekaj na stegnih) nisem imela. Moja zdravnica mi je (malo cinično) rekla, da me noge bolijo zaradi ščitnice in da naj se pripravim, da bo žilic čedalje več. Kakšnega nasveta, kako naj si pomagam, mi ni dala. S tem, da bom imela vse življenje take težave z nogami, se ne morem sprijazniti. Mislim tudi, da so žilice znak obolenja ven (tako vsaj piše v literaturi) in mogoče ni vse zaradi ščitnice. Naj povem, da sem pretežka (BMI 27), vendar počasi hujšam in imam sedeče delo. Prosim vas za nasvet, kako naj si pomagam oziroma na koga naj se obrnem.

Spoštovani!

Otekanje nog bo izginilo, ko bo skupaj z zdravili raven hormonov ščitnice noramalno. Večji del bolečin in oteklin nog bi se moral popraviti. Žilice nastajajo bolj ali manj neodvisno od ščitnice in najbrž so se vam pojavile krčne žile – lahko tudi skrite očem. Žilice boste opravili pri dermatologu – z laserjem ali pa z injekcijami. Prav je, da zmanjšate težo, ki slabo vpliva na žile, čim več časa izkoristite, da imate noge dvignjene na tabure in čim manj sedite s spuščenimi nogami ali stojte. V lekarni lahkko kupite mazila, ki nekoliko ublažio omenjene težave.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

New Report

Close