Najdi forum

REHABILITACIJA PO MOŽGANSKI KAPI

Pozdravljeni,

moj brat (29 let) je doživel spontano možgansko kap. Bil je v življenjsko ogroženem stanju. Po 3 tednih se je začel prebujati iz umetne kome. Od preiskav sta mu bili narejeni CT in angiografija. Ima še manjši edem zaradi hematoma ki je bil kirurško odstranjen. Zdaj je zbujen, ampak se ne odziva. Ne premika se, ne govori, ne odziva se…je v trenutnem vegetativnem stanju. zbujen je šele slaba 2 tedna zato je prezgodaj reči da je trajno vegetativen.
Zanima me kakše možnosti za okrevanje in rehabilitacijo ima? Katere ustanove bi bile najboljše za njegovo okrevanje? Kako ga lahko spodbudimo da se nam odzove?
Najlepša hvala za odgovor.
Lep pozdrav

Spoštovani,

žal mi je, da mora Vaša družina in Vi skozi to bolečo izkušnjo in vem, da Vam je v tolažbo, da iščete že v naprej različne oblike pomoči. Pa tudi smiselno je, kajti v primeru težjih oblik nezmožnosti, so izbire za rehabilitacijo (predvsem dolgoročno) bolj skromne. Predvidevam, da je Vaš brat trenutno še v bolnici in od tam ga bodo napotili (prestavili) na Inštitut za rehabilitacijo Soča v Ljubljani, če bo njegovo stanje to dopuščalo. Trajanje rehabilitacije je težko napovedati, saj bo odvisno od njegovih težav.
Na IR Soča Vam bodo sproti posredovali informacije glede rehabilitacije in dajali navodila ter vas usposabljali za kasnejšo pomoč doma – tako naj bi bilo. Če je poškodba težja in bodo posledice poškodbe hude, pa je smiselno, da po informacijah, ki jih boste dobili na IR Soča, iščete pomoč in podporo še kje in tako pridobite dovolj zgodaj čim več informacij.
S posledicami poškodbe glave in kasnejšo rehabilitacijo imajo največ izkušenj v zavodu ZARJA v Ljubljani, KORAK v Kranju, NAPREJ v Mariboru, ZUDV Dornava. Informacije pa lahko dobite tudi v društvu za pomoč po poškodbi glave VITA.

V naše enote VDC in stanovanjske skupine vključijemo tudi osebe s poškodbo glave (kot tudi z drugimi invalidnostmi), a šele potem, ko so rehabilitacijo že zaključili in imajo status oseb s trajno nezmožnostjo za redno zaposlitev. Se pa starši in ostali odrasli družinski člani vključujejo tudi v Šole za starše in druga izobraževanja naše Zveze Sonček, ki so namenjeni podpori družini ob srečanju z drugačnostjo, iskanju ravnovesja med skrbjo zase in pomočjo invalidnemu članu, informiranju ipd.

Vašemu bratu želim vse dobro, Vam in vsej njegovi družini pa čim več notranje moči.

Marija

Marija Božič www.soncek.org

New Report

Close