Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Re: Peta in šesta infekcijska bolezen

Re: Peta in šesta infekcijska bolezen

pozdravljeni!
moj 8 mesečni sinko je ravno v fazi prebolevanja 6 bolezni. vročine nima več že 1 dan, tako da je sedaj samo flekast. zanima me naslednje. noči so grozne, saj ne more spati niti 10 minut v kosu. probleme s spanjem smo imeli že ves čas, vendar to je pa malo preveč. ker ena svečka ni nič pomagala, sem mu dala 2. to je zaleglo tako da je spal 4 ure v kosu, nato je spet histerično jokal. nikakor ga nisem mogla umiriti, dokler mu ponovno nisem dala 2 svečki. ko sta prijeli, je zopet zaspal in še spi. revež se mi smili, ker ne vem kaj ga boli. ali so ti fleki boleči? kaj bi ga lahko mučilo? očitno ga res mora nekaj boleti, če se po svečkah umiri. mu lahko še par dni dajem 2x po 2 svečki na noč? naj povem, da čez dan ni težav, samo ponoči so.
se opravičujem ker sem malo dolga in se že v naprej zahvaljujem za odgovor!
andreja

Običajno sama 6. infekcijska bolezen ne povzroča bolečin in takega srbenja, da bi otrok tako nemirno spal. Morda je še kaj drugega zraven (izraščanje zob?). Sicer pa glede na starost predvidevam, da ima tudi okoli 8 kg, zato ena svečka zadostuje (z dvema naenkrat precej prekoračite priporočeno dozo), lahko pa jo dajete na 5-6 ur.
Če v dnevu ali dveh ni bolje, pojdite raje na pregled.

lp (še vedno) Tanč Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih. Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!! http://med.over.net/forum5/search.php?46

Živjo,
pri nas je zgodba podobna. Preboleli smo 6. bolezen, tri dni vročine, četrti dan rdeče pikice po celem telesu. Sedaj teče že tretji dan po vročini, otrok pa noče nič jesti, če ga ne bi prisilila, da vsaj malo nekaj poje, ne bi jedel nič. Izgleda bled in zaspan. Ponoči spi zelo nemirno, večkrat se zbudi z jokom in ga ne morem umiriti.
Zobkov ima že kar nekaj, tako da to ni razlog.
Res ne vem kaj mu je. Imate morda kakšno razlago? Je normalno da noče jesti? Drugih prehladnih znakov pa nima, razen malo povečanih vratnih bezgavk.

Hvala

Neješčnost vidimo pri vsaki bolezni, tako da ta znak ni nič posebno zaskrbljujoč. Ponavadi nekaj dni po preboleli bolezni jedo kot volkovi.
Po bolezni vsi potrebujemo čas, da pridemo k sebi, počakajte še nekaj dni, razen če ima še kakšne bolj zaskrbljujoče znake, v tem primeru se pojdite pokazat.

lp (še vedno) Tanč Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih. Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!! http://med.over.net/forum5/search.php?46

Pozdravljeni, dr. Tanč

imam vprašanje za vas, upam da ne prevečkrat ponovljeno. Naš 7-mesečni pobič je bil v torek cepljen (3. doza za tetanus, davica, osl. kašelj ipd). 2 dni pred tem je imel rahlo povišano temperaturo (37,3-37,5), izrastel mu je prvi zobek, bil je rahlo razdražljiv, oz. malo manj je spal, se več cartal na dojki, kaj drugega ne. Cepljenje je dobro prenesel (kot že prej 2 x ko ni bilo nobene reakcije). Zvečer pa mu je T narasla na 38,5,ampak mu nisem ničesar dajala. Ponoči je vročina narasla do 39 ° C, zato sem mu dala Calpol (je vsaj spančkal). Vse skupaj sem pripisovala zobkom, ker je P rekla, da je na pohodu še en nov.
No v četrtek je bil cel dan vročičen (37,8-38,5), zato sem mu dala še eno dozo Calpola. Drugače se je obnašal dokaj normalno, edino bolj zaspan je bil in manj se je igral. Ponoči je spal bolj slabo, se jokcal, stalno stiskal in hotel viset na dojki (pa tudi čez dan sva se veliko dojila, saj je odklonil cel obrok – kosilo, malico – sadje je jedel, ampak manj).

Ponoči se je precej prešvical, zato sva se zbrisala s hladno mokro krpo in se preoblekla. Tako je naslednji dan (petek) vročina izginila. Cel petek je bil soliden, ponoči slabo spal, se veliko cartal in dojil, ter dobil svoj 2. zobek. V soboto pa sem že zjutraj opazila, da ima po glavi rdeče pike. Kot ene lise, drugje po telesu jih ni bilo. Je bil pa čez cel dan bolj slabovoljen, ponavljala se je zgodba s cartanjem in dojenjem. Vročine ni bilo.

Danes ponoči je bila pa katastrofa. Jokcal cel čas, spal mogoče v kosu pol urice, še na dojki jokal, ni in ni imel miru. Zjutraj, ob preoblačenju sem opazila, da so se pikice pojavile po vsem telesu. Vročine nima, drugače je še kar aktiven, kaka in lula normalno, edino razdražljiv je precej, več spi in je jokav.

Me pa zanima, če bi bilo lahko kaj drugega kot 6. infekcijska bolezen, kar predvidevam, da je? Verjetno bi bilo pametno jutri poklicat P in ga it pokazat, ali počakam da pikice izginejo in je to-to. A bi bila lahko to kakšna alergija na cepivo, ali škrlatinka ali kaj? Imela sva pregled kot sem že rekla, v sredo, ampak v tesnem stiku z drugimi otroci ni bil.

Pripenjam tudi slikico izpuščaja, če se bo kaj dalo razbrati iz tega.

Najlepša hvala za odgovor in lep dan vam želim.

Po opisanem bi to bila šesta infekcijska bolezen in še en dokaz, da nobene vročine ne smemo pripisati izraščanju zob, ker izraščanje zob vročine ne povzroča. Vedno je posredi neka bolezen.
Ko vročina pade in se pojavi izpuščaj, otrok ni več kužen, je pa še nekaj dni izjmeno tečen in nerazpoložen, jokav in neješč. Izpuščaj bo viden še nekaj dni, obisk pri zdravniku v primeru 6. inf. bolezni ni potreben.

pozdravljeni

zanima me, če so to mogoče znaki pete otroške?

v sredo zvečer je 3 letna hčerka dobila vročino (38.7), rekla je da jo tudi zelo zebe. naslednje jutro je vročina padla, proti popoldnevu pa je dobila živo rdeča lica. pravzaprav ne prav lica ampak pod očmi v širini oči, pa vse do ust in brada(to se še nikoli prej ni pojavilo, tako, da od vročine gotovo ni). vročina je proti večeru spet narasla do 38.5. čez dan je tarnala, da jo boli glava, sicer pa je bila kar živahna, tudi apetit je imela. po telesu še nisem opazila kakšnih izpuščajev, lica so še vedno rdeča,zato mi je mogoče malo nenavadno. oblog na jeziku nima, izcedka iz nosu nima je pa danes zjutraj suho kašljala. danes vročina še ni narasla. čudno mi je tudi, ker je v soboto in v torek tudi bruhala, vendar ne vem, če je povezano. bruhanje ni bilo obilno in se je vsakič pojavilo samo enkrat.

ne vem, če naj paničarim in jo vozim k zdravniku. če pokličem pa mi vedno rečejo, da prek telefona ne morejo diagnosticirat, tako, da pravzaprav nikoli ne dobim kakšnega relavantnega podatka.

hvala za odgovor.

pozdravljeni

zanima me, če so to mogoče znaki pete otroške?

v sredo zvečer je 3 letna hčerka dobila vročino (38.7), rekla je da jo tudi zelo zebe. naslednje jutro je vročina padla, proti popoldnevu pa je dobila živo rdeča lica. pravzaprav ne prav lica ampak pod očmi v širini oči, pa vse do ust in brada (to se še nikoli prej ni pojavilo, tako, da od vročine gotovo ni). vročina je proti večeru spet narasla do 38.5. čez dan je tarnala, da jo boli glava, sicer pa je bila kar živahna, tudi apetit je imela. po telesu še nisem opazila kakšnih izpuščajev, lica so še vedno rdeča,zato mi je mogoče malo nenavadno. oblog na jeziku nima, izcedka iz nosu nima je pa danes zjutraj suho kašljala. danes vročina še ni narasla. čudno mi je tudi, ker je v soboto in v torek tudi bruhala, vendar ne vem, če je povezano. bruhanje ni bilo obilno in se je vsakič pojavilo samo enkrat.

ne vem, če naj paničarim in jo vozim k zdravniku. če pokličem pa mi vedno rečejo, da prek telefona ne morejo diagnosticirat, tako, da pravzaprav nikoli ne dobim kakšnega relavantnega podatka.

hvala za odgovor.

Samo po teh znakih ni mogoče reči, da gre za peto infekcijsko bolezen.
http://nursingcrib.com/communicable-diseases/erythema-infectiosum-fifth-disease/
http://easypediatrics.com/parvovirus-b19-virus-infection-in-children
https://online.epocrates.com/u/2911684/Erythema+infectiosum/Summary/Highlights

Pa škrlatinka:
http://www.awesomestories.com/images/user/a7672192c7.jpg
http://www.healthcentral.com/common/images/1/19082_10809_5.jpg

Ker brez pregleda otroka ni mogoče vedeti za kaj gre, je bolje, da greste k zdravniku.

prej sem opazila, da ima po jeziku ob strani majhne rdeče pikice, ko je rekla, da jo peče med jedjo. je pa vročina padla, lic nima več izrazito rdečih niti osipa po telesu. naj peljem otroka k dežurnemu zdravniku? bi bila samo glede na jezik, kljub temu, da drugih znakov ni več to škrlatinka?
prosim za odgovor, ker ne vem kaj narediti…

Pač počakajte do jutri in oapzujte.

hvala za hiter odgovor

Pozdravljeni,

hčerka (18m) je imela pred par meseci tri dni povišano temperaturo (od 38,5 – 39), brez kašljanja in smrkanja. Po treh dneh je minilo. Pozorna sem bila, če se bodo pojavili kakšni izpuščaji, vendar ni bilo nič. Je možno, da se šesta otroška bolezen preboli brez pikic?

Sem noseča, pa nisem prepričana, če sem šesto bolezen v otroštvu prebolela, ker nisem obiskovala vrtca. Smo bili pa pred kratkim v stiku z otroci, ki so prebolevali to bolezen.

Hvala za odgovor.

Lep pozdrav!

Vročina in po padcu izpuščaj je diagnostični kriterij za šesto infekcijsko bolezen. Teoretično sicer je lahko izpouščaj tudi izjemno blag.

Tudi moja 9 mes hčerka je imela dva dni vročino, čemur je sledil izpuščaj. Zanima pa me ali je pri 6 inf. bolezni vročina visoka ? Hčerka je imela 2 dni ves čas mejno povišano temperaturo (od 37,3 do 37,5). Potem ji je tretji dan vročina padla , 4 dan pa se je pojavil izpuščaj. Danes je 5 dan in izpuščajev je več kot včeraj. Zgledajo tako kot v priponki Deteljice . Prisotni pa so po trupu in glavici. Po nogah in rokah pa jih nima. So pri tej bolezni nujno prisotni izpuščaji po vsem telesu ? Kako ločiti 6 inf. bolezen in alergijo ? Pri zdravniku nismo bili. Kako dolgo običajno trajajo izpuščaji?

Še eno vprašanje bi dodala prejšnjemu postu : Ker je hčerka zadnje mesece kar naprej bolna, smo posebej pazili, da ni bila v stiku z otroci. Nismo jo vozili po trgovskih centrih, skratka pazimo na njo. Zato mi ni jasno kako bi se lahko nalezla 6 inf. bolezni ? Je to kljub temu možno oz. ali smo odrasli lahko prenašalci nevede ?

Še eno vprašanje bi dodala prejšnjemu postu : Ker je hčerka zadnje mesece kar naprej bolna, smo posebej pazili, da ni bila v stiku z otroci. Nismo jo vozili po trgovskih centrih, skratka pazimo na njo. Zato mi ni jasno kako bi se lahko nalezla 6 inf. bolezni ? Je to kljub temu možno oz. ali smo odrasli lahko prenašalci nevede ?

Hvala za odgovore!

Vročina je običajno visoka, lahko je pa tudi nizko povišana. Tipičen potek je pojav izpuščaja med padcem oz. po padcu vročine. Značilna je tudi izjemna tečnoba, nerazpoloženost in neješčnost med prebolevananjem te viroze. Izpuščaj traja nekaj dni, tudi do 5 ali 7, bolj je viden po kopanju in ne srbi.
Alergijski izpuščaj srbi, vročina pa ni značilen znak alergijskih izpuščajev.
Kužen je otrok kakšen dan pred pojavom vročine in med vročino, po pojavu izpuščajev otrok ni več kužen. Kako bi se otrok nalezel, vam ne morem pojasniti, kakšen stik je že moral biti.
Odrasli smo prekuženi skoraj v 99%, torej smo bolezen preboleli v otroštvu in je ne moremo prenašati iz bolne na zdravo osebo.

Hvala za ekspresni odgovor. Punčka je nerazpoložena in izrazito neješča. Ker smo imeli že v preteklosti velike probleme s hranjenjem ima tudi težo majhno za svojo starost (7,3 kg). Zelo smo bili veseli, ko je , ko smo zamenjali AM za Aptamil LF punčka začela normalno jesti (3 tedne nazaj). Tako mleko kot GH. Končno je lepo dobila na teži, sedaj nas je pa doletela ta 6. bolezen. Ali so otroci običajno neješči ves čas bolezni, torej tako dolgo kot imajo izpuščaje ?

Ja, so kar neješči, včasih dlje kot en teden, žal.

New Report

Close