spoštovana gospa Helena,

na vašem forumu sem zasledila oglas gospe Pavle*, ki nudi storitve, oziroma pomoč starejšim. Odgovarjate ji, da teh oglasov ne posredujete, zaradi možnosti zlorab in nam posredujete naslove agencij, oz. ustanov, ki se s tem ukvarjajo.

V mojem primeru je tako, da je mama, stara 80 let postala zelo pozabljiva. In sicer tako, da sama, brez pomoči, ne more več živeti. Sicer je zdrava, vitalna, vendar če ni nekoga zraven pozabi na zajtrk, pozabi da se je treba pozimi oblečt bolj toplo-skratka, rabi neko pomoč.

Kaj naj naredim? Naj pustim službo, zato, da bom ob njej? Poskušala sem in klicala po agencijah, ki ste jih nam posredovali, vendar vsi nudijo samo varstvo po 8 u na dan, plačilo na uro. Jaz bi rada dobila gospo, ki bi z mamo skupaj živela. Da bi si skupaj skuhali kosilo, šli na sprehod, na kavo, skratka, da bi mama imela družbo. Nudila bi ji lastno stanovanje (v isti hiši z mamo), hrano in pa seveda mesečno plačo. Lahko bi bila tudi družina, oz. mamica z otrokom. S tem bi si marskdo rešil stanovanjski problem, bil bi brez stanovanjskih stroškov…

Dala sem oglas. Klicalo me je 10 bosank (da ne bo pomote – nimam čisto nič proti narodnosti – če bi bila dobra, jo vzamem takoj) ki so prijavljene na zavodu in zahtevajo minimalno(!) 150.000 sit, + stroške prevoza domov.
Pa smo spet tam.

Moram res pustit službo? Kaj naj?

V upanju na kakršno koli pomoč, vas lepo pozdravlam.

Pozdravljeni!
Naša država je res “kruta”. Naj omenim, da sva s punco (mlad par) ostala brez strehe nad glavo in imava le eno socialno pomoč, nikjer ne najdeva stanovanja, center za socialno delo pravi – citiram : “Vsi smo se mogli zanjti, bosta se mogla pa še vidva!” To je odgovor – nož v srce…
Gospa, če ste pripravljeni in še iščete pomoč, bi jo vam nudila BREZPLAČNO v zameno, da bi lahko imela le streho nad glavo.
Prosim, pišite mi na moj naslov!

Vso srečo!

Marko L.

Od kod pa ste?

Spoštovana gospa!
Popolnoma razumem vašo stisko. Pustiti mamo samo in se ves čas bati kaj se bo z njo zgodilo. To je velika skrb, ki jo imate.
Stanje se vsekakor ne bo popravilo, ampak bo vsak dan še slabše.
Iz tega kar ste napisali tudi sklepam, da vaša mama živi sama, kar še otežuje situacijo. Če bi namreč živeli skupaj, bi iskali le pomoč za čas, ko ste v službi.
Pri vsem kar opisujete imate več možnosti za rešitev. Zadnja možnost, ki jo pač ljudje uporabijo je, da se odločijo za dom, kar pomeni 24 urno varstvo in pomoč. Tega se vsi najdlje otepamo, vendar je to včasih edina rešitev. Pa ni vedno najslabša. Življenje v domovih so je v marsičem zelo izboljšalo tako, da ne smemo reči, da je to en velik bav bav.
To je ena izmed možnosti. Vsekakor vam svetujem, da se pozanimate v najbližjem domu o čakalni dobi in morda kljub temu, da ne razmišljate o maminem odhodu v dom, vložite prošnjo sedaj, ko je mamo še sposobna podpisati prošnjo. Hkrati pa se postavite v čakalno vrsto in v primeru, da ga nujno potrebujete, lahko prej dobite prostor.
Druga možnost je ta, ki si jo vi želite. Dobiti nekoga, da stanuje pri vaši mami. To bi bilo najbolj krasno, vendar vas ponovno opozarjam, da morate biti pri tem zelo pazljivi. Dobiti nekoga, ki bi ustrezal vsem vašim željam, je težko. Kot sem že v pismu gospe Pavle omenila, da ta forum nima namena posredovati takih prošenj, opozarjam ponovno, da lahko ob tem prihaja do zlorab in je potrebno biti pazljiv. Včasih se lahko prebere v časopisu – negovalka okradla starejšo osebo. Tudi na Karitas so povpraševali o nekaterih osebah, ki so negovale starejše ljudi po domovih in se izdajale, da jih pri nas poznamo. Potem pa je prišlo do zlorab. Zato moramo biti pač pazljivi. Vse te službe in podjetja, ki sem jih navajala, so pač uradno registrirane in nosijo tudi tako odgovornost.
Morda bi bilo bolje, da se oglasite na Karitas osebno in se o tem pogovoriva, če želite seveda.
Tretja možnost, ki je za začetek morda zelo primerna pa je, da se dogovorite za občasno pomoč (nekaj ur dnevno) za opravilo nujnih aktivnosti (da ji pripravi zajtrk, jo obleče, prinese kosilo, gresta na sprehod). To vzame nekaj ur dnevno. Nekaj ur je vaša mama sama, ostalo pa se vključite v skrbi vi oziroma drugi sorodniki oziroma zunanja negovalka. Za začetek, da se mama navadi drugih ljudi, je to najboljša pot, vendar od vas zahteva veliko več aktivnosti kot druge. Gotovo mama ni toliko pozabljiva, da ne bi zmogla biti nekaj ur sama. Ostalo pa si naredite urnik, kdo bo pri njej. Ne pozabite na sorodnike. Ob tem boste spoznali ljudi in kdo je lahko primeren za negovanje vaše mame.
Vse dobro!
Helena

Slovenska karitas, 01/4320207 <http://www.karitas.si/>

Spoštovana gospa Milena!
Po premisleku sem se odločila, sa objavim odogovore, ki so prispeli na vašo prošnjo, kljub temu, da ni to namen naših forumov. Odločite se sama. Ob tem povdarjam, da ne morem nositi odgovornosti zanje, da je vse vredu in pošteno. Je popolnoma enako tvegano kot preko oglasnika, zato vas opozarjam, da bodite previdni.
Vse dobro!
Helena

Slovenska karitas, 01/4320207 <http://www.karitas.si/>

Spostovana gospa,

midve sva se ze slisali po telefonu,a zal Vam ne morem biti v pomoc.
Lahko pa Vam svetujem, kam se lahko obrnete.Malo sem razmisljala in prisla do tega-
zavod za zaposlovanje(lahko tudi sama nalepim kam oglas ali pa jim posredujete da oni dajo na oglasno desko),
-socialna sluzba v vasem kraju,
-salomonov oglasnik ali kako drug casopis.

Bi bilo pa res fino, ce vzamete nekoga , ki mu bo res mar za Vaso mamo, ki ne bo prisel samo zaradi denarja in sobe,pac pa kot clovek cloveku,tako da je kar prav, da ste odslovili zenske,ki so z Vami kontaktirale (pa ne da imam kaj proti Bosankam, ampak ce je tako kot pravite,bolje da ste jih odslovili).
Zelim Vam, da bi cimprej nasli primerno pomoc in zelim Vam vse najboljse.

Lep pozdrav,
Barbara

Pozdravljeni!

Od kje pa ste? Kje mama živi?

Moja mama si res želi delati oz. pomagati starejšim. Je sicer brez redne službe, se preživlja s delom, za katerega se je izučila…Skratka…bilo bi zanimivo stopiti z vami v kontakt…

Če je delo še prosto… Javite mi na forum, kasneje se lahko slišiva po telefonu!

Lep dan še naprej!

🙂

New Report

Close