Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Gradimo, opremljamo in urejamo dom Prosim pomoč – 4 indukcije ali 2+2?

Prosim pomoč – 4 indukcije ali 2+2?

Preveri, če imaš dovolj močne varovalke (amperi,se pravi A) za tako ploščo, koliko amperov potrebuješ, pa vprašaj prodajalca, piše pa tudi v dokumentaciji od plošče – jaz je nimam, pa ti ne morem pogledati. V novejših blokih je včasih tako, da so sicer varovalke v omarici prešibke, a je napeljava dovolj močna (dovolj debele žice), da se sme dati močnejše varovalke. Za oceno, če se to sme narediti, je pa najboljši električar.

Če poznaš moč plošče, lahko izračunaš potreben tok po formuli I = P / 220, kjer je P moč. (napetost imamo pa 220 V, a ne)

Na primer, za eno boschevo indukcijsko ploščo je podatek, da ima moč 6800 W. Torej rabiš zanjo tok 6800/ 220 = 31 amperov? Hmmm, toliko pa jaz zagotovo nimam močnih varovalk.

Upam, da nisem napisala kakšne hude neumnosti, naj me prosim kdo popravi, če sem jo.

4 indukcije.

Imamo Gorenjevo in smo super zadovoljni. Če moraš v nabavo nove posode, potem je vseeno, če kupiš dve kastroli več. Se vsaj znebiš stare, obrabljene, grde, še uporabno pa podariš. Če pa kupiš Gorenjevo ploščo, ti podarijo 5 – delni set posode (račun je treba poslat na Gorenje). Mi smo poleg te posode dokupili še en set (v E.Leclerc, čisto poceni, za 20 EUR), pa džezvo za kavo, ponev za palačinke in veeeelik lonec za juho (čeprav po nepotrebnem, ker smo potem dobili enega od Gorenja). Plošče ne menjam za nobeno steklokeramično.

Lp, kuharca

Aja, pa tudi emajlirana posoda od EMO je primerna za indukcijo. V trgovini to sprobaš kar z magnetom (v Merkurju ga je imela prodajalka kar pri sebi).

Lp, kuharca

Moraš vedeti, da so to max. moči. Vprašanje je, kdaj (in za koliko časa) bi tako ploščo lahko obremenila na maximum. Itak pa imaš za ta namen tudi varovalke, tako ni neke hude bojazni. Razen če bi zelo pogosto metalo varovalko ven, potem je res potrebno razmisliti o boljših elektro instalacijah po hiši. Kar pa ne verjamem, vsaj v povprečnem gospodinjstvu … mimogrede, tudi steklokeramične plošče imajo podobno porabo (poglejte malo po netu, kaj prodaja Gorenje ali Candy). Nekje 1,5 do 2,5 kw na grelec (pomnoži s štiri za celotno ploščo).

Kafetjero za indukcijo sem našla v eni trgovinici, kjer imajo male stvari za dom v Ljubljani na Parmovi, blizu pizzerije Piazza.

Bojda jih imajo tudi v Ikei, ampak jaz je še nikoli nisem videla. Je pa mož dva tedna nazaj prinesel teflonske ponve za indukcijo iz Ikee, ki so bile tako poceni, da sem kar malo z očmi zavijala. Zaenkrat se proti pričakovanjem super obnesejo.

Super, hvala!

Tudi teflonke so primerne za indukcijo, npr. Tefal ima take.
Palačinke se pa prav lepo delajo na idukciji, sploh če imaš nore na palačinke doma, jih sproti kamot pečeš.

Jaz priporočam 4 indukcije.

Pravzaprav je vseeno. Kolikokrat pa kuhate naenkrat več kot na dveh ploščah?

Ni vseeno, ker če tako razmišljaš, ne kupiš niti plošče.

Imam 2+2. Pa bi ob ponovnem nakupu kupila 4 indukcije. Sedaj tisti dve steklokeramični uporabim samo, ko imam indukcijski polni.

LP

Ines

Vsak ima po svoje prav. Res je, da je indukcija zakon. Tudi jaz sem imela pred menjavo kuhinje štedilnik na 4 pline in si niem mogla predstavljat kuhanja brez plina. Potem pa mi je bilo žal prostora za bombo in prenašanja plinske bombe, pa sem se s pomočjo mnenj na tem forumu le stežka odločila za indukcijo 2+2stekloker, ker sem vseeno mislila, da kaj boljšega od plina ne more obstajat. Pa mi nikakor ni žal, mogoče bi bila še boljša kombinacija 3+1, ker vedno v gospodinjstvu ostane še kak lonec, ki na indukcijo gre. Če pa imaš dovolj sredstev, da s s kuhalno posodo lahko opremiš komplet za indukcijo, potem pa vsekakor 4 indukcije. Še to: Jaz imam Boschevo z robom – pa mi ni žal. če slučajno kaj skipi, niti kapljica ne steče po štedilniku dol, saj se mi gretje takoj izklopi, ko na komande priteče tekočina. Še to je tudi ena izmed vrlin indukcije.

mene pa zanima koliko se vam je povečala mesečna poraba električne energije sedaj ko imate indukcijska kuhališča:

Lp

Miha

Jaz pa sem privrzenka plina. Kuhanje na elektriko me sploh ne pritegne; pa poleg tega je pocasneje in je treba zamenjati vso posodo (se dodatni strosek).

Sicer vsak clovek ima svoj okus in svoje prioritete.

Sicer imam obcutek, da je ta moda precej razsirjena pri nas. Na italijanskih katalogih (za kuhinje) je skoraj povsot stedilnik na plin.

Kar se varovalk tiče. Do šporheta moraš met pripeljan 3-fazni tok, pa ni nobenih težav. Vsi (tako steklokeramični kot indukcijski) omogočajo tri, dvo ali eno-fazni priklop, s tem, da je tri fazni najmanj obremenjujoč za kable.
Nisem štromar, ampak za razlago bo to menda dovolj natančno.

na indukcijskem kuhališču porabiš manj električne energije kot za enako kuhanje na navadnem el. kuhališču (npr. na navadni steklokeramični plošči s halogenskimi grelci).

Zakaj? Za zavretje enega litra vode potrebuješ toliko in toliko energije, ne glede na to, s čim posodo greješ (elektrika, plin, indukcija). Le da pri običajni grelni plošči del toplote običajno izgubiš, ker se lonec ne prilega povsem kuhališču in z nepokritim delom kuhališča greješ zrak (okolico), polega tega ima običajna steklokeramična plošča neko toplotno vztrajnost, kar se lepo vidi, ko ugasneš kuhališče, vode vre še kar nekaj časa. In za to si seveda energijo grelcu moral enkrat dovesti.
Pri indukciji tega ni – ne segrevamo kuhališča, temveč neposredno lonec. Če je lonec manjši od kukhališča, ne gre nič energije v izgubo (segrevanje zraka), temveč se greje le lonec. Prav tako ni toplotne vztrajnosti kuhališča – ko umakneš lonec, v katerem se je kuhala hrana, je kuhališče praktično hladno oziroma je toplo le toliko, kot se je segrelo od vročega lonca.

Indukcijsko kuhališče porabi manj električne energije od navadnega, priključna moč je primerljiva z navadnim, ima vse prednosti pred navadnim, razen cene.

lahko to glede porabe kdo potrdi s konkretnimi podatki?
Torej, ali je kdo dal na priključek merilnik in ugotovil, koliko porabi?
Koliko?
Pa prosim, brez nakladanj in blefa-številke, prosim

Svetujem ti 4indukcije,marsikdo ima 2+2 pa kuhajo samo na indukciji.

Se podpišem pod to. Sem tudi kolebala med tem, da bi imela 2 + 2 in mi niti malo ni žal, da imam vse 4 indukcijske. Ne vidim več razloga, zakaj bi sploh imela običajno steklokeramično kuhališče, res ne. Običajno je res razlog ta, da moraš pol veliko posode menjat. Meni to ni več ravno argument, no, običajno pa veliko posode pomeni par loncev, ki bi jih sicer v vsakem primeru enkrat morala menjat.

Edino en minusek – indukcijske teflonke oz. ponve imajo železno dno in če jih dam v stroj, mi zaradi soli (predvidevam) pušča neke sive madeže na podnu oz. začne rjavet dno. Pač pomijem na roke.

Na plin pa tudi podrazno ne pomislim več (samo še za kampirat na kuhalničku:). Vse tisto pucanje tistih režic in neravnih površin ko se ti kaj zasmodi in nošenje jeklenk … sam bejž 🙂

Obvezno 4 indukcije.

Glede ostalih problemov. Kafetijera se dobi in deluje brez problemov. Je pa res da je zelo draga (~40€) – vendar je tudi kvaliteta in izgled malo drugačna kot pri aluminijasti. Nazadnje sem jih videl v 1001 dar. Se pa dobijo tudi kje drugje. Peka palačink ni problem – dobijo se ponve. Posodo dobiš tudi kje poceni, zato se glede tega ne sekiraj (sam sem nabavil en komplet v leclercu za 45€ – 4 posode in 4 pokrovke in deluje čisto enako kot posode za 25€/kom kupljene v Mercatorju).

Edino kar bi blahko imela problem je priključitev na elektriko. Sicer delovalo ti skoraj sigurno bo tudi na obstoječi napeljavi, vendar je zelo zelo priporočljivo, da je do indukcije potegnjen svoj kabel. V bloku trofazne elektrike ne boš imela – kar je nekdo zgoraj omenil, zato je možen le enofazen priklop. Za silo gre skozi z 3×1,5mm2 – vendar to odsvetujem, potrebuješ vsaj 3×2,5mm2 kabel, še bolje (kar sem uporabil tudi sam) pa je 3x4mm2, vsi ostali porabniki v kuhinji so razporejeni na drugih varovalkah. Indukcije imajo sicer notranjo logiko, da če hočeš vklopiti več plošč na maksimum – se moč porazporeja, tako da ne prihaja do prehude porabe.

Poraba elektrike je seveda manjša kot pri steklokeramiki. Za to je več razlogov: plošče pri steklokeramiki se najprej segrejejo na okrog 600°C, ta vročina nato segreje dno posode, ki nato segreva hrano v posodi. Pri indukciji pa se plošča ne segreje ampak pride direktno do segrevanja hrane v posodi (posredno s tem pa posode in plošče), zato temperatura plošč praviloma ne preseže 120°C – ni nevarnosti smojenja, hudih opeklin,… Ker se pri indukciji začne takoj segrevati hrana je tudi čas kuhanja ekstremno krajši. Sam sem ravnokar poizkusil v kolikem času zavre 1l vode na srednji plošči v posodi iz leclerca. Nameril sem 2 min in 20s – mogoče če kdo še drug preizkusi in sporoči ugotovitve – pa boš imela še tu primerjavo.

Pa prijetno kuhanje.

Tudi mene zanima, za koliko euro se vam je povečal strošek elektrike, tisti, ki ste iz plina prešli na indukcijo?
Kolikokrat tedensko kuhate,za koliko oseb in koliko časa cca dnevno na indukciji?
Hvala za info.

New Report

Close