Najdi forum

Preživnina

Reka, kopiram iz starejše teme:

Re: matere slabše od očetov
Napisal: manja5555
Datum: 16.06.2008 09:29

katarina… ker smo trenutno ravno v tožbi glede preživnine, lahko rečem, da je teh 300€ skoraj možno…
pri nas… bivša dobi 900€ (za izplačilo plače), dva otroka, 200€ preživnine, 200€ otroških dodatkov, vrtec stane 45€, šola za drugega otroka 55€.. o ostalih stroških ne bi…

Manja, kot rečeno, vse štiri oči in vsa štiri ušesa.

200 eur preživnine za dva otroka,…pa bi on še kaj? Izognil se čemu? Ja, Manja, napni vse celice, ki so v tebi…kaj veš, kaj tebe čaka…

LP

**************************************************************** Tja, kamor je vredno iti, ne vodi nobena bližnjica.

Punce, ne bit tak zadrgnjene. Jaz dobim 160 eur preživine in nič otr.dod., imam pa 300 eur varstva. Torej sem samo z varstvom 140 eur v minusu. Take bivša o katri govori manja pa je pri 100 eur preživnine za enega in 100 eur otr.dod. za enega in 55 eur stroška za šolo, 145 eur v plusu. Pa ne mi govorit, da večji otrok več stane. Jaz samo za čevlje in copatke na mesec porabim 55 eur. Pustimo še obleko, pa hrano, pa ostalo šalo…

Kr naprej čvekate o preživnini, ki jo dobite, nobena pa k tem znesku za preživljanje ne prišteje otroškega dodatka. Le dajte prištet, boste videle, koliko realno dobite za otroka.

nova
Uredništvo priporoča

Osebno rahlo dvomim v navedeni podatek o otr. dodatku, ker je čisto previsok za njene prihodke. Prej je verjetneje, da je pol nižji.
Neva, zakaj ne prejemaš otr. dodatka?

Ja, ali neto plača ni 900€, ali pa otroški ni 200€ za dva otroka. To pa ja vemo, kako zgledajo izračuni za otr. dodatek.

Jaz ot.dod ne dobim, ker imam previsoko zahtevano preživnino na sodišču (še v tožbi, nastavil pa jo je odvetnik) in er še preživnina še spoh ni določena/urejena. To so besede sd.

NEto plača pa je lahko različna od prijavljene. Poznam žensko, ki dobiva na papirju plače le 600 eur in zaradi tega max. otroške dod.za dva otroka. Dejanska plača je pa za 400 eur višja, ker gre na roko… Pri nas v firmi se to ne more zgodit, ker smo v taki panogi, drugje se pa dogaja.

Nujno bi rabla eno pomoč, zato se obračam na Vas, ki ste že kdajkoli podale predlog za izvržbo.

Jaz sem predlog oddala 13.6.2008, vendar sem dobla nazaj da vloga ni popolna. Zanima me sledeče: Ali ste podale zneske z zakonskimi zamudnimi obrestmi ali ne? Ali lahko zahtevam samo glavnico….No ko sem vlagala ta predlog sem šla tudi na banko kjer mi je zračunala poleg teh zneskov še zamudne obresti (zgolj informativno )in bi za tist list papirja plačala okoli 50 eur, zamudnih obresti pa ne bi bilo toliko.

Zanima pa me tudi glede vrtca…Jaz sem vlogo že oddala, vendar iz sodišča verjetno ne bom dobila rešeno do konc avgusta…kaj naj napišem glede preživnine? dobila sem le 5krat (0d 1.4. 2007 pa do danes). Ali se preživnina sploh vpiše, ali se vpišejo podatki za vrtec za leto 2006.

Za odgovore se vam že vnaprej zahvaljujem.

Tudi jaz sem prepričana, da ta cifra otr.dodatka ne drži. Pri tej plači ne.

podatki so iz tožbe, tako da ne vem, kaj bi lahko jaz tle se zlagala, edino če se je ona sama, samo dvomim glede nato, da bi rada višjo preživnino. Je pa smešno to, da je zečetek leta sporazumno z mojim povišala preživnino in sedaj po dobrih pol leta podala še enkrat tožbo. Nisem govorila o tem, da mogoče ne bi bila upravičena do višje preživnine, samo v tožbi navaja stvari, katere ne nudi otrokom in tudi zneski za letni dopust in smučanje, kar je luksuz v teh dneh (sploh pa tudi prej niso hodili smučat), so pretirani. Če je vam 700€ za enega otroka za letni dopust normalni znesek, potem ne vem kam jih pelje. Sploh ker večina otrok do 12 leta ali je zastonj ali pa polovična cena, pa tudi če grejo npr. v Turčijo. Hodijo pa na kampiranje na Hrvaško ali v apartma. Smučanje 300€ za enega otroka.

Malo razmislite pri sebi in povejte, koliko vas hodi za take denarje na morje in smučat? Prej pa seveda so hodili kampirat in mogoče 2x na smučarsko sezono na smučišče.
PA še to, sama hodiva v kamp poleti za kakšne par dni, pozimi sva šla enkrat na sezono mogoče smučat. Da ne bo katera rekla, da pa midva zase ne vem koliko nameniva, otrokom pa nočemo dat. Z veseljem, samo ne za stvari, ki pomenijo luksuz in letna karta za smučanje je luksuz.

Okrog preživnin je ogromno nesmislov, po mojem mnenju.

Počitnice so vsekakor luksuz (morda je v preživnini lahko všet strošek kakšne kolonije ali podobnega letovanja, drugo pa po mojem mnenju ne), ki si ga marsikatera družina ne more privoščiti. Kot so omenile že nekatere je potrebno zadeve logično utemeljevati na sodišču. Ne vem če bi šlo, vendar lahko morda ponudita, da bosta za smučarski teden in teden ali dva počitnic poleti poskrbela vidva (se zato obvežeta v poravnavi) in tako prideta celo do več stikov, ki so kot sem razumela tvoj primer Manja 5555 tudi včasih problem zaradi mamine samovolje. Preživnina mora pokrivati (po človeški logiki) stroške življenja, šolanja, dodatnih dejavnosti (v skladu z dohodki staršev), ki vključujejo tudi letovanja (ne pa skupnih dopustov z mamo); počitnice pa so luksuz, ki si ga lahko privoščijo tisti, ki imajo za to denar, torej naj na počitnice pelje otroka katerikoli od staršev, ki ima denar in interes. Najbrž je to bolj problematično in morda tudi izterljivo v preživnini v takih primerih, kjer oče nima interesa in “časa” za ukvarjanje s svojimi otroci in jih ne želi voziti na dopust.

Pri nas so počitnice itak razdeljene na pol in vsak poskrbiva za otroke in njihovo počitnikovanje po svojih finančnih zmožnostih ne glede na to kako smo dopuste preživljali prej (zakonsko določilo o neznižanju standarda otrokom se mi itak zdi farsa, saj se stroški dvojnega gospodinjstva prav gotovo povečajo, dohodki pa ne; pa v gospodarski situaciji kot je današnja so ekonomske razmere družin zelo spremenljive, mar ne?). Isto bi po mojem mnenju moralo veljati tudi za ostale vrste zabave (obiski bazenov, kina, predstav ipd), vendar se to spet zaplete tam kjer očetje nimajo kakovostnih stikov z otroci.

Lena

Lena 39: sej to pravim, da bi midva poskrbela za dopust in preživela z njimi kakšne dni na morju, prvič zato, da bi bili malo več skupaj, drugič pa ker nama je tak znesek, ki ga zahteva, smešen in pretiran, zato sprašujem ali je možno na sodišču ta znesek izločiti in podati nek argument in pa tudi dodati, da bi za letni oddih poskrbela sama.

Lena39 in Manja555:

Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih (Ur.l. RS, št.: 69/2004 – UPB)

129.a člen

(1) Pri odmeri preživnine za otroka mora sodišče upoštevati otrokovo korist, tako da je preživnina primerna za zagotavljanje uspešnega telesnega in duševnega razvoja otroka.
(2) Preživnina mora zajemati stroške življenjskih potreb otroka, zlasti stroške bivanja, hrane, oblačil, obutve, varstva, izobraževanja, vzgoje, oddiha, razvedrila in drugih posebnih potreb otroka.

Tukaj je jasno opredeljeno kaj vse se lahko všteva v preživnino. In kljub temu Manja555, da vidva odpeljeta otroke na dopust je potrebno v znesek preživnine všteti tudi počitnice z mamo (kot je napisala Lena39). Zakaj? Mogoče zato ker v 90% zavezanci za plačevanje preživnine svojih otrok ne peljejo na dopust. In Manja555 ni ravno tako, da imajo otroci do 12 leta vse zastonj. To je v večini primerov res, če gresta na potovanje dve odrasli osebi in en otrok. In samo tako za intermezzo – moj bivši je otroke peljal za 4 dni na počitnice in plačal preko 700€. Toliko dam jaz za kompletni dopust v campu (zame, za otroka, za hrano, prevoz in še denar za seboj).

Dejstvo ostaja, da nikoli ne bomo prišli na isto valovno dolžino – ne mame, ki prejemamo preživnino, ne očetje ki jo plačujejo in ne novi partnerji (pa naj bodo s strani mame ali pa očeta).

Vsi bi se morali zavedat, da tukaj najbolj nastradajo naši otroci. Moja plača je dovolj visoka, da bi preživela samo sebe, prav tako ima bivši dovolj visok dohodek, da bi preživel samega sebe. Zaplete se ko nismo več sami in ko za nami stojijo otroci, ki nas gledajo s tistimi velikimi okicami in veš, da jim določenih zadev ne moreš odreči. Boš raje sebi odrekel nekaj kot pa to naredil njim. V končni fazi niso oni krivi, da smo starši včasih kar precej zaplankani in slepi zaradi takšnih in drugačnih zadev.

rakica77… se strinjam, letni dopust mora biti in ni problem v tem, da ga ne bi želela plačat, samo ne 700€ za enega otroka. Tu je problem. Da so zahtevani zneski previsoki, zato bi midva omogočila otrokom dopust.

Manja, bom napisala še enkrat: na sodišču zneskov ne vzamejo za gotovo in na lepe oči, obe strani imata možnost pojasniti svoje zahteve in ugovore. Presoja pa sodnik s porotniki, nihče od njih pa ni priplaval po župi in ni že apriori na strani samohranilk oz. samohranilcev. Zavedaj pa se, da je 200 evrov za dva otroka, objektivno gledano, nizek znesek.

vidim, da me je ena kopirala, pa bom prekopirala še vse tisto zraven kar sem takrat zapisala, pa potem sodite…

Re: Preživnina
Napisal: manja5555
Datum: 19.03.2008 13:58

preživnine je 200€ za dva otroka (en vrtec (55€) en šoloobvezen (45€), plus večji stroški se še delijo (stroški izletov, šola v naravi, šolske obveznosti, rojstni dnevi).
plus vsake toliko časa kupiva kaj za oblečt, obut, počitnice poleti in redni obiski enkrat na teden pa vsake 14 dni, plus kakšni izredni vikendi, če nimava nobenih planov, aja še športno opremo kupijo njegovi starši (rolerji, kolesa, smuče,…) pa plačajo izvenšolsko dejavnost, s katero se oba otroka ukvarjata.

Manja5555, nobenega smisla ne vidim v javnem pranju umazanega perila. Vprašala si, če je možno na sodišču doseči, da tvoj ne bi plačal otrokom počitnic, ampak bi jih sam peljal na počitnice… Glej, to je vse odvisno od sodnika oziroma od tega, kakšne argumente bo podal tvoj in na kakšen način. Možno je vse, tudi skupno skrbništvo, …je pa odvisno od okoliščin in presoje sodnika in porotnikov.

Sicer pa… meni osebno bi se mi zdelo najbolj prav, da bi za izračun preživnine obstajale neke formule (kot obstajajo za izračun otroškega dodatka), ne pa da je to prepuščeno presoji sodišča. Upoštevati bi morali na primer dohodke staršev, starost otroka, eventuelne posebne potrebe otroka (če je n.pr. invalid ali ima kake drugačne posebne potrebe, kot je dodatna učna pomoč, ki jo določi Zavod za šolstvo z odločbo o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami…) itd.
Osebno menim, da imajo enako zdravi in enako stari otroci enake potrebe, tako glede oblačil, hrane, strehe nad glavo, kot tudi glede počitnic. Razlika je le v dohodkih staršev, da jim eni starši lahko nudijo več, drugi pa manj. Kolikor otroku (lahko) nudiš, toliko (ali celo vedno več) tudi rabi.
Ne trdim, da sodišče ne presodi prav. Vendar sem prepričana, da če bi isti primer obravnavala 2 sodnika, bi vsak sodnik določil drugačno višino preživnine. Vsake oči imajo pač svojega malarja.
Če pa bi za ta izračun obstajala formula, bi bilo do dosti bolj objektivno.

Nujno bi rabla eno pomoč, zato se obračam na Vas, ki ste že kdajkoli podale predlog za izvržbo.

Jaz sem predlog oddala 13.6.2008, vendar sem dobla nazaj da vloga ni popolna. Zanima me sledeče: Ali ste podale zneske z zakonskimi zamudnimi obrestmi ali ne? Ali lahko zahtevam samo glavnico….No ko sem vlagala ta predlog sem šla tudi na banko kjer mi je zračunala poleg teh zneskov še zamudne obresti (zgolj informativno )in bi za tist list papirja plačala okoli 50 eur, zamudnih obresti pa ne bi bilo toliko.

Zanima pa me tudi glede vrtca…Jaz sem vlogo že oddala, vendar iz sodišča verjetno ne bom dobila rešeno do konc avgusta…kaj naj napišem glede preživnine? dobila sem le 5krat (0d 1.4. 2007 pa do danes). Ali se preživnina sploh vpiše, ali se vpišejo podatki za vrtec za leto 2006.

Za odgovore se vam že vnaprej zahvaljujem.

NO samo informativno: jaz bi naj za otroka starega leto in pol prejemala 83 eur

Predlagam, da se glede izvršbe kar osebno oglasiš na pristojnem sodišču, kjer ti bodo pomagali rešiti obrazce.

Preživnina se sicer vpiše, na pristojni občini pa bodo morali upoštevati tvoje dejansko stanje – izvršba zaradi neplačevanje. Opiši situacijo, priloži kopijo predloga za izvršbo in to bi moralo zadostovati.

LP,

aandreaa: pri nas je tako, da sodišče od dneva vložitve tožbe določi višjo preživnino. torej … jaz sem vložila tožbo maja in če bo preživnna zvišana se bo višji znesek obračunal od meseca maja, pa je čist vseeno če bomo imeli obravnavo šele decembra. za nazaj se tudi poračuna.

glede vrtca … poglej vlogo. ne vem, imam že starejše otroke, toda pri otroškem dodatku samo obkrožiš, da je določena, nikjer pa ne moreš dopisat ali je plačana ali ne. o ne-plačevanju se boš pogovarjala na sodišču.

ostao ti je pa že odločena napisala.

oj,
sem čist “sveža” glede preživnine, zato me zanima, kakšen vpliv imajo krediti (hipotekarni kredit za nepremičnino) mojega ex p. na višino preživnine?
hvala

New Report

Close