Najdi forum

Preživnina

Če ima deklica štipendijo, je verjetno srednješolka. Ko sem bila jaz v srednji šoli sem vedno našla izgovor, da sem šla na kak skrivni randi. težko verjamem, da pri teh letih ne odloča sama tudi kaj o stikih. Kako daleč se vozi v srednjo šolo? Koliko stane mesečna vozovnica? Koliko ima deklica žepnine? mobitel? internet? Kolonijo je tudi potrebno plačat.
Moja hči, kmalu bo 13, pa včasih tudi nima čistih oblačil. Če jih ne vrže v koš za umazano perilo, ne gredo v pranje. Jaz ji ne bom po sobi umazanih gat pobirala. Pa naj si sama opere, je dovolj stara. Mala dva imata trenutno oba luknje v copatih v šoli oz. vrtcu. Za oba so to v tem šolskem letu že drugi par copat in en mesec pred počitnicami pač ne bom kupovala novih, ki bodo verjetno jeseni že premajhni.
Saj ne, da bi rada mamo opravičevala, ampak mama verjetno 120 eur štipendije sploh ne vidi. Vprašanje, koliko je otroških dodatkov. 100 Eur preživnine gre v celoti za hrano, vsak mesec je potrebno dat enih 20 eur na stran, da lahko avgusta kupi šolske potrebščine, enih 50 eur za režijo, če imajo lastno stanovanje, drugače je potrebno še najemnino plačat,… Vprašanje je tudi, kake prihodke ima mati. Lahko je ena tistih, ki že 4 mesece niso dobili zaslužene plače.

Vsekakor je deklica stara dovolj, da bi se stiki lahko izvajali. Če je problem v mami, gre lahko oče z deklico skupaj na CSD, pa od tam naprej. To bi bilo nujno, če mislite, da je deklica zanemarjena. Vi pa to mirno gledate, in nič ne ukrenete???

Mama, ki pravi, da je cca 350 evrov dovolj denarja za čudovito luksuzno življenje srednješolke!!!! Se pritožuje nad stiki (ki jih kao ni) ob tem pa ve celo koliko in kako oprano je perilo te punce ter kakšne luknje ima v copatih. Za 350 evrov gotovo ne more imeti ničesar več, je itak čudež, da ji njena mati čarovnica celo omogoči kolonijo!!! Smo že drugje zračaunali, da stane otrok najmanj 500-600 evrov mesečno, za luksuz pa pride mnogo preko jurja!

Draga mama, poskušaj zračunati koliko staneta tvojadva otroka: najemnina oz uporaba stanovanja, režijski stroški (vse deljeno s 4), prehrana, položnice za šolo, obleka, šolske potrebnščine, športni pripomočki, obutev….o teh dstvareh se seveda ima pojma dokler žviiš in kr colaš, ko pa se enkrat spraviš računat (za ptorebe preživnine, vse kar po zakonu tja spada) pa prideš do neverjetnih številk. Pa prištej seveda tudi vse kar otroci dobijo od bacis, dedkov, tetic, sorodnikov, pa kar “podedujejo” (to vse so potrebe ampak pri nas siva ekonomija, ki pa dela kot je komu dano)…

Je pa dostikrat tko kot pravi Jalur, srednješolci so včasih tko leni, da zgledajo zanemarjeni do kraja, ampak mame res nismo več dolžne jim vsega izpod riti skidat in jim vse k ritkam prinest, se morajo tud sami mal naučit pomujat in če ne gre….

A je normalno, da partner sam zniža preživnino za 1/3 čez poletje (julij, avgust), ker otrok ne hodi takrat v vrtec. V bistvu ni izpisan, samo ga ne obiskuje, plača se pa vrtec vseeno, samo malo manj. Me je danes skor kap, ko mi je to javil.
+ tega, da zahteva, da mu zraven dajem vse cote+obutev (kupujem seveda vse samo jaz), ker on plačuje preživnino in to pomeni, da on ta denar da (150€) in za vse stroške pol skrbim jaz. npr. če mu ne dam zraven kreme za sončenje, ga ne bo mazal, reče mi, da ko se greta kopat mu morm dat zraven haljo, kopalke in rokavčke… itd. Da sploh ne omenim, da pol stvari ne vrne in mu pol lahko grem nove kupit… kaj je to normalno?

Sam preživnine NE more znižat samovoljno in lahko vložiš izterjavo. Preživnina je namenjena preživljanju otroka čez celo leto in je le akontacija 1/12 letnih stroškov.

V času ko je otrok pri njem je on odgovoren zanj in zato je za otroka dolžan ustrezno poskrbet (mazanje s kremo ipd), drugače gre za zanemarjanje in maltretiranje mladoletne osebe.

Glede na dejstvo, da naj bi (poudarjam naj bi, ker v redkokaterem primeru to drži) preživnina zajemala vse otrokove potrebe (izvzemši stanovanjske stroške in stroške prehrane na stikih) je potrebno skupaj z otrokom izročiti tudi vse potrebno (oblačila, obutev, ostale potrebščine). V normalnih primerih očetje kupijo otrokom pižamico, nekaj perila, obleke, zobno krtačko in osnovne potrebščine (mnogokrat ša še več, ampak to le pri normalnih očetih!).

Menim pa, da se je potrebno dogovoriti, da naj on javi vsaj en dan prej kaj potrebuje za otroka (tolk odgovoren pa bi že moral bit, da bi vendarle vedel kaj otrok potrebuje) in potem moraš tisto pač dat zraven. Vse kar je z otrokom odšlo pa mora z njim tudi priti nazaj, logično. (sam v praksi pa ne deluje vedno tako)

Jaz dam vedno s sabo oblačila. Če je otrok pri očetu npr. 2 tedna seveda ne bo dobil 14 spodnjih hlač, ker jih toliko itak nima. Od očeta pričakujem, da stvari vmes tudi kaj opere. Navadila sem se, da izbiram slabše ohranjena oblačila (kake iz druge roke), ker obstaja velika verjetnost, da ne bo vse prišlo nazaj. Jaz si naredim seznam vseh stvari, ki jih imajo s sabo, ko se vrnejo vse lepo preštejem in javim očetu, kaj manjka.Tako kasneje kako stvar dobim celo nazaj, ali dam naslednjič bistveno manj s sabo. Če npr. niso prinesli nazaj pidžame, je naslednjič ne bom spakirala, naj poišče staro. Kopalke in rokavčke (kadar reče, da bodo potrebovali), kolesa, čelade, rolke,… prevažajo sem in tja. Zraven gredo še kaka morebitna zdravila, skupaj z navodili o jemanju.
Definitivno pa ne mislim zraven pakirat zobnih ščetk, kreme za sončenje ali proti komarjem,… Nekako logično bi mi bilo, da imata dva fanta pri očetu stalno eno žogo, kako družabno igro, samo oče po dveh letih na to še ni pomislil.

Preživnina pa je obračunana za vsak mesec v istem znesku, ker se računa povprečna mesečna poraba za otroka. Drugače bi vsi, ki imajo šolske otroke plačevali poleti višjo preživnino, ker so v poletnih mesecih stroški šolskih potrebščin in morebitnih počitnic visoki.

Pozdravljeni,

da ne bom nove teme odpiral bom kar tukaj vprašal. Sem oče 11 mesečne punčke in situacija je takšna da sva z njeno mamo šla narazen na konflikten način. Se pravi nimava stikov, z njene strani se samo grožnje slišijo itd. In zdaj ona zahteva preživnino.. Na CSD smo se dogovorili za 75eur mesečne preživnine, vendar še zahtevek na sodišču ni biu oddan. Zdaj pa ona meni grozi da bo na sodišču zahtevala bistveno višji znesek za preživnino in da bo me tudi terjala za za nazaj. Zanima me ali je možno da me ona zdaj terja vse za nazaj in če lahko na sodišču spremenijo znesek mesečne preživnine. Naj omenim da sem star 21 let in da sem študent, brez kakršnih koli dohodkov (socialne pomoči, štipendije,…), ves denar ki ga dobim je od staršev na roko… Zanima me tudi ali se da na sodišču zahtevati da naj na podlagi mojih dohodkov izračunajo oz. določijo znesek mesečne preživnine? Zavedam se da moram plačevati preživnino za svojega otroka, vendar nevem kako naj brez stalnih dohodkov plačam 75eur na mesec.. Že s samim študijem so preveliki stroški..

Hvala!

Lep pozdrav!

morajo pol pa tvoji starši vzdrževat še tvojo hčerko (plačevat preživnino, ki bo realna), če so voljni. Če pa niso pa …fant delat bo treba, pa študirat samo ponoč, pa ob delu, itn… Polnoleten si, opravilno sposoben najbrž tudi in otroka je treba vzdrževat! 75 EUR ni popolnoma nič v primerjavi z otorkovimi potrebami! A otrokova mama je pa bogatašinja? Oba sta bila zraven ko sta frocka delala, sedaj ga morata tudi oba vzdrževat, ne gre drugač.

Saj se dobro zavedam da bo treba it delat. Zanima me samo če lahko ona na sodišču zaprosi za zvišanje preživnine in če me lahko potem terja za nazaj. Naj samo še omenim da zahtevek na sodišču še ni biu oddan, samo na CSD smo se okvirno dogovorili za višino preživnine.

Seveda lahko, dogovor na CSD je pač samo okviren pogovor in absolutno ni nujno, da ga sodišče tudi potrdi – če presodi, da ni v otrokovem interesu, ga ne bo. Preživnino se zahteva od dneva vložitve vloge na sodišču oziroma mogoče bodo celo upoštevali datum pogovora na CSD kot tisto časovno točko, ko je zveza razpadla.
S punco se morata pošteno pogovorit o tem – koliko ima ona prihodkov, koliko bo otr. dodatka, koliko manj dohodnine bi plačala, če bi ji ti prepustil celotno olajšavo … Vse to bi bilo prav, da se upošteva. Sicer pa bi se vam trem pravzaprav splačalo ostati skupaj, glede na to, da si ti brez prihodkov. Otr. dodatek za hčerko bi bil višji (ne vem, kaj to pomeni za tvoj otr. dodatek), uveljavljala bi lahko olajšavo tudi zate, plačevala bi manj vrtca …
Kaj pa ste se na CSD zmenili okoli stikov? Močno odsvetujem stike po dogovoru.

Pozdravljeni.

Šla sem več ali manj skozi vsa vprašanja in odgovore…

Jaz sem imela z bivšim partnerjem obravnavo glede preživnine pred slabima dvema tednoma. Oba imava isto plačo, s to razliko, da jaz plačujem 450 € za najemnino plus stroški, kje so še ostali stroški vsak mesec. Pred obravnavo so mi s sodišča na dom poslali papir, na katerem je pisalo, da moram s seboj prinesti seznam stroškov (od oblačil pa do šampona, vse). Do sedaj mi je bivši partner plačeval 140 €. Na sodišču me je sodnica krepko zavrnila in me utišala, ko sem na njeno trditev, da očka pa ja ne more plačevati več kot toliko, ugovarjala. Kar me je precej presenetilo, saj si nisem pričakovala takega odziva. Očitno bi morala imeti s sabo odvetnico. Ko sem ji rekla, naj pogleda moj seznam mesečnih in letnih stroškov, mi je rekla, naj si najdem bolj poceni stanovanje ali pa naj grem živet k staršem. Hja, to bi še šlo, če ne bi bila oba moja starša že pokojna, torej nimam kam drugam it živet, stanovanje sem pa komaj komaj dobila, ker mamice samohranilke marsikdo ne vzame pod streho, to pa vem iz izkušenj, ker sem iskala stanovanje precej časa in naletela na takšne in drugačne ljudi. Otrok je star 5 let, torej je še v vrtcu, očka mu ne kupuje ničesar, no, na sodišču se je pohvalil da mu je letos kupil eno jaknico in ene sandalčke (ker jaz s s tem obujem in oblečem otroka za celo leto….). Mu kupi, ja, tudi njegovi starši mu kupijo, tudi igrače, a glej ga zlomka, nič od tega ne sme nesti domov. To otrok lahko koristi samo ko gre k njemu, to je pa enkrat na mesec, ker noče biti tam. Zakaj? Ker je videl kako je njegov očka nasilen, tako verbalno kot fizično. Bila sem precej razočarana nad odločitvijo sodnice…. določila je preživnino v višini 170 €. Jaz sem pa ta teden dobila odpoved v službi, kot že dvakrat do zdaj, ker je tamali bil pogosto bolan, razne preiskave sem imela z njim, in vedno sem bila jaz tista, ki je vzela bolniško. In le kdo bo imel zaposleno mamico samohranilko, ki je vsak mesec na bolniški…

Pa kaj se to pravi, DOKAZOVATI stroške…saj imamo Statistični urad, ki je natančno izračunal prag tveganja revščine. V najmanj premožnem primeru (enega od staršev), bi eden roditelj moral plačevati drugemu vsaj polovico tega zneska..vsi ostali pa VEČ. Odločno se je treba upreti sodiščem (in CSDjem), ko terjajo nekakšna potrdila o stroških…Statistični urad jih spremlja in objavlja..Tam se naj začnejo določati zneski..potem pa navzgor!

Katarina,
ali te lahko tudi jaz prosim za stroškovnik?

…kar na [email protected]

Hvala!

lp

lepo pozdravljene jas bom čez 4 mesece mamica prvemu otroku. moj fant se je na enkrat odločil da ne bo več skupaj z mano in da ne bo podpisal očetovstva. zanima me kam se naj obrnem da bom dokazala očetovstvo in dobivala preživnino za otroka? in kdaj naj začnem to urejat.. zanima me še koliko to stane približno in h kateremu odvetniku se naj obrnem? najlepša vam hvala za odgovore že v naprej.

na bruhanje mi gre ko berem tele vaše prispevke.. koliko stane otrok??? kakšno vprašanje pa je to?
vaše preračunavanje je malo neumno. vse bi rade od svojih bivših iztrgale čim več nekatere celo vse, če bi le šlo.. vso krivdo za vašo nelikvidnost obešate svojim bivšim.. pa kaj vam je! malo dostojanstva si pa le pustite.

Sama z hčero sem ostala pri njenem 1 letu, dala vse te stroške in “luksuz” čez, pa njeno puberteto in zdaj študijska leta. Preživnina, otroški dodatek in štipendija in moji prispevki so bili dovolj, da sem preživela jaz in moja hčera. Nikoli ji ni ničesar manjkalo ( prej meni kaj) in nikoli mi ni na misel prišlo, da bi bivšega poklicala ali pa gnjavila za kakšen dinar več, ko je bilo treba kaj kupit (oblačila.. šola v naravi…).. ne pišite neumnosti, da je 400 e premalo za preživetje otroka.. so meseci, ko je res treba malo več prispevat.. šola.. pa šola v naravi…. ampak to ni vsak mesec.. tudi čevlje, bunde.. jim najbrž ne kupujete vsak mesec.. nikar ne pišite koliko porabite vsak mesec, ker to enostavno ne drži.. en mesec več drugi manj..
kaj vas briga kakšen avto bivši vozi, kakšno stanovanje ima??? dobite preživnino, otroške.. in če del vsega tega primaknete še same je več kot dovolj..tudi za luksuz otroka.
Živim sama z hčerko in imam minimalno plačo (572.23e) in en kup položnic pa mi na misel ne pride, da bi kdajkoli bivšega gnjavila za karkoli. Plača preživnino…stikov že lep čas nimata, prej zaradi njega, ker si je ustvarjal novo življenje, zdaj zaradi male, ki ga ne želi videt v glavnem začaran krog v katerega se jaz ne vmešavam. ima dosti višji standard kot jaz ampak mene to ne zanima. gledam, da ima mala vse in to mi je važno. in nikoli nisem o njej razmišljala kot o strošku..
LP

Vsak ima svoje razloge. Meni se zdi samo neumo, da otrokom npr. ne bi mogla kupiti računalnika, medtem ko se oče z novim audijem vozi ali jim ne bi mogla privoščiti niti planinskega tabora, medtem ko hodi oče na dopust v Indonezijo.
O takih očetih, ki se z ločitvijo rešijo vse odgovornosti do otroka, tistih 100 eur preživnine pa jim pomeni samo še ena (nepotrebna) položnica več, pač nimam dobrega mnenja.

Pa ne pozabi, da imajo nekatere matere več kot enega otroka. In vedno se pri preračunu preživnine govori o povprečnih mesečnih stroških. Meni se zdi 400 eur dovolj za enega otroka povprečno na mesec, vendar jih moraš imet. malo zračunaj: 100 eur preživnine, 100 eur (ali manj) otroških dodatkov, 200 eur prispeva mati.
Stroški pa: v povprečju 100 eur na mesec za šolo (prehrana v šoli, učni listi, izleti, poleti šolske potrebščine, še več, če imajo kako šolo v naravi). Izvenšolska dejavnost recimo 30 eur na mesec (ali več), stroški bivanja cca. 100 eur na osebo, hrana, oblačila, rojstni dnevi, počitnice.
Pri dveh otrocih že nekatere matere životarijo, ne živijo, očetje pa špilajo frajerje z novimi avtomobili. Ja, meni se zdi zamalo. Ga ne bi vrag vzel, če bi otroku kdaj poleg 100 eur preživnine še kaj kupil? Dal malo žepnine?

Žal se ne strinjam s tabo.. Kaj pa tebe briga kaj se s tvojim bivšim dogaja.. lahko se vozi tudi z avijonom, ko tebe to ne briga.. vidva sta svoje poglavje zaključila edina vez med vama je otrok.. Če ti preživnino plača je to tudi vse. otrok živi pri tebi in ti si tista, ki moraš naredit vse da bo otroku lepo. Vem kakšni so mesečni stroški.. avgust in september so zelo visoki – šolske stvari in jesenska oblačila, septembra se ogromno denarja znosi v šolo, potem pa je tu malo zatišje tu in tam kakšen zvezek.. , kakšna cota.. nikar mi ne reči da vsak mesec porabiš polnih 400e za otroka..ker to ni res..(govorim o enem otroku).. razen če vzgajaš in se forsiraš da ima otrok vse najnovejše in najdražje. danes lahko za majhen denar kupiš zelo lepa oblačila za zelo malo denarja (delam v trgovini in to definitivno drži). Drži se svojega standarda, ki ga imaš in nikoli ne boš imela občutka, da otroku nekaj manjka. v šoli nudijo razne subvencije prav tako v vrtecu in naj ti ne bo nerodno in to sprejet (včasih te subvencije sprejemajo tisti, ki jih ne potrebujejo)..
lej moja mala mesečno zdaj ko študira porabi: študentski dom in hrana 210 e, prevoz 70e- to krijem jaz, vsak mesec pa ji dam preživnino(100e) in 50e otroških( toliko dobi do 1.1) ki jih porabi za svoje potrebe – luksuz. ostane štipendija 95e, ki jo pa porabi za cote. vsega skupaj 525e. ker pa je od malega vzgojena, da so hlače ki stanejo 12e (ali manj) enakovredne tistim ki stanejo 80e si vsak mesec malo prišpara in zdej iz teh njenih prihrankov (nekaj pač moram primakniti zraven) si kupuje avto. Pa to ne bo avto za 6000e ampak rabljen..
dejstvo je da se otroci danes preveč razvajajo, preveč se jim nudi in zato vse tako skrbi kaj ima bivši.. tudi moja tamala je rabla prenosnika za šolo, ker ga ne morem kupit z gotovino pač vzamem na obroke.. briga me kaj ima moj bivši,čeprav ima precej visoki standard ( je direktor ene uspešne firme), če ne pošlje preživnine pravi čas ga opozorim to pa je tudi vse.
dosti lažje je ko si razčistiš da imaš toliko kot imaš in da živiš svoje življenje, brez misli kaj ima on in kaj imaš ti.. on z preživnino izpolni svojo dolžnost (na žalost) vse ostalo je pa njegova dobra volja..

Nisem napisala svojega primera. Moj bivši se ne vozi z avijonom in ne plačuje redno preživnine, dolžen pa je preko 3500 eur (brez obresti). In napisala sem “povprečni” strošek. Moji nimajo dragih cot, ker raje vidijo, da ta denar porabimo, da se zapeljemo na morje, kupimo računalnik ali za drug luksuz. Živimo povprečno.
Tebe pa otrok ne stane 400 na mesec (zopet govorim v povprečju – en mesec več, drugi manj)? Tvoj otrok stane (z luksuzom vred, npr. nakup rabljenega avta, ki ga solidnega dobiš za malo denarja) na mesec 525 eur + tisto, kar zanjo porabiš doma (pranje perila, hrana doma za vikende,…), torej cca. 600 eur. Od tega oče da 100, država 50, ti pa 450. Bi ti zneslo tudi, če bi imela dva taka otroka, ali tri? Nekatere imajo 600 eur plače, pa še same morajo kaj jest.

ja takšni so moji mesečni stroški..skoraj toliko kot moja plača..meni ostane po vseh položnicah skoraj nič, zato sem si poiskala dodatno delo, ki mi mesečno prinese toliko kot dajem mali za študij.. če pa bi imela še enega bi pa stroške ravno tako prilagodila.. vse se da…

Bi te rada videla ja.

In kako lahko mečeš naprej ljudem, da jih otrok stane 400 evrov na mesec, tvoj pa v bistvu porabi še več? Svašta.
Jaz ti na hitro lahko zreferiram, kako prideš do teh 400: hrana, osnovna kozmetika, skret papir cca 100 evrov na mesec (jaz pojem manj kot otroci) na glavo, šport 50 evrov, glasbena šola cca 50 evrov (pouk in inštrument, pač povprečim na mesečno raven), šola (potrebščine, ekskurzije, šola v naravi, tabor za nadarjene, torba vsake dve ali tri leta in še kake malenkosti) 50 evrov na mesec, oblačila in obutev 20 evrov na mesec, položnice (elektrika, ogrevanje, bencin – ja, ko jih vozakam sem ter tja) 50 evrov na mesec, rojstni dnevi (lastna praznovanja plus darila za druge) cca 20 evrov na mesec (ne morem verjet, da pride tak znesek ven), žepnina 20 evrov na mesec, športna oprema (bicikli, smučke, rolerji, čelade in podobno – kupujem rabljeno) spet kakih 20 evrov na mesec. Pa bi lahko prištela ne vem kaj še vse, brisače, posteljnino, posodo, hitrejo amortizacijo pralnega stroja, pohištvo, beljenje in tako dalje in tako dalje.

Moji so čisto normalni otroci s čisto povprečnimi potrebami, prej izstopamo navzdol kot navzgor. In da bi se otroci odpovedali športu, da bi si gospod bivši mož kupil zimsko jakno za 500 evrov? Če nima za oboje, naj da za otroke. Če ima za oboje, me pa res čisto nič ne boli, da nosi jakno za 500 evrov, bog mu jo požegnaj.

moti me samo to, ker se ves čas obešate na bivše… bivših več ni, ostajete same z otroci in preživnino.. to je to.. pa kaj te briga kakšno jakno nosi, naj jo nosi. napasala sem ti kakšne stroške imam jaz zdaj ko mala študira vsekakor pa takšnih stroškov ni bilo, ko je bila v vrtcu ali v oš.. so bili težki meseci in olajšani meseci..nikakor ne zapraviš vsaki mesec 400 e za enega otroka.. ne me basat.
jaz sem ji šolske stvari kupovala nekaj že julija. Nisem čakala na en mesec pa si takrat ustvarjala neke težke stroške.. sem pa prvo leto res imela ravno takšne težave, kot marsikatera od vas in sem se ves čas žrla kakšna rit je on, ker sem vedla kakšne prihodke ima on in kakšne jaz..ko pa enkrat potegneš črto in začneš znova je dosti lažje..sploh me ne zanima, kaj ima on več kot jaz.. ker vem, da sem vzgojila prekrasno deklico in da ta deklica živi pri meni in ko jo pogledam vem da imam dosti več kot bo on kdajkoli imel..

New Report

Close