Preživnina

Vidim, da seštevat in odštevat že znaš, zdaj pa se bomo učili še deliti.

500 – 100 = 400 : 1 = 400
500 + 100 = 600 : 2 = 300

500 + 500 – 100 = 900 : 2 = 450, če dobita še svojega otroka, pa 900 : 3 = 300

500 + 500 + 100 = 1100 : 3 = 366,70, če dobita še svojega otroka, pa 1100 : 4 = 275.

Zakaj deliš, če je 200 eur tistih, ki jih porabita za otroka. Torej ostane vsakemu 400 eur za njune potrebe in stroške. Nekdo je na slabšem po razvezi, ker pridobi nove stroške za stanovanje in elektriko ter vodo in mora tako razpolagati s 400 eur. Nekdo pa je vseeno na boljšem, ker se nekdo odselil je s tem manj elektrike, vode.
Ne moreš deliti 600/2, če gre teh dvesto eur za otroka. Mati pa razpolaga s 400 eur.

Poleg tega, ker oče daje preživninino, novi partnerji niso dolžni preživljat njunega otroka, torej spet ne smeš delit z enako številko.

Denar, ki ga prispevajo starši za otroka je izključno 100 eur za vsakega starša. Ostalo kar je, ostane za pokrivanje potreb staršev in njegov delež k ostalim stroškom.

Pred razvezo:
500 + 500 = 1000 – 200 ( za otroka ) = 800 / 2 = 400. Starša lahko vsak po svoje razpolaga s 400 euri ali pa skupno z 800 eur.

Po razvezi:
500 – 500 = 1000 – 200 ( za otroka) = 800 / 2 = 400. Starša lahko razpolagata vsak s 400 euri.

Pred razvezo je bilo obema lažje, ker nista imela dodatnih stroškov.

Po razvezi + oče in nova partnerka:
500 + 500 = 1000 – 100 ( za otroka) = 900 / 2 = 450. V tem primeru prispeva nova partnerka za očetovega otroka. V primeru pa da ne, ostane očetu 400 eur, njej 500 eur. Če si stroške razdelita, ostane očetu manj denarja za njegove potrebe.

Po razvezi + mati in nov partner:
500 + 500 – 100 +100 ( za otroka) = 1000 / 2 = 500. Vsakemu ostane 500 eur.

Po razvezi + oče + nova partnerka + nov otrok:
500 + 500 -100 -100 (za novega otroka) – 100 (preživnina) = 700 / 2 = 350 eur. V tem primeru tudi nova partnerka prispeva k preživnini. V primeru, da ne, ostane očetu 300 eur, novi partnerki 400 eur.

Po razvezi + mati + novi partner + nov otrok:
500 +500 – 100 + 100 ( za otroka) – 100 -100 ( za novega otroka) = 800 / 2 = 400 eur. Vsakemu ostane 400 eur.

Mislim, da je oče na slabšem. In posledično s tem, ker se mu stroški zmanjšujejo in nima za kritje vseh stroškov, mu pomaga nova partnerka. Kaj postane ta mati? Mogoče neke vrste mati samohranilka?

ste pa zakompliciral,cisto enostavno je
imas toliko zen in otrok,kolikor lahko folgas

Se mi sploh ne da brat takšne filozofije. Pa od kod jemlješ take? Itak pa otrok stane več kot odrasla oseba.

Moj pogled
Oče: 500 eur – 100eur(za otroka) = 400eur
Mama: 500 eur – 100 eur (za otroka) = 400 eur
Otrok: 100 eur (od očeta) + 100 eur (od mame)
Pozabljaš, da mora mama tudi dati svojih 100 eur za otroka ter da preživnino nameni tudi otroku, tako da se preživnina in njen strošek ne izničita, ampak seštejeta in vse gre za otroka. Otrok stane več kot 100 eur na mesec.

Koliko stanejo otroci dobro vem, ker sem bil prisiljen v to spoznanjezaradi ex. To je zgolj primer, lahko rečemo tudi vsak po 200 eur, torej skupno 400 eur za otroka, če vam bo tako lažje.

In strošek za otroka ni nikjer izničen, pač pa oba prispevata po 100. Torej mati 100 za otroka in 100 dobi od očeta. To se ne izniči. Če bi se izničilo bi materi ostalo 500 eur. In nikjer ni navedeno, da oče da 100, mati pa od tega ostalih 100, ki naj bi prispevala za otroka porabi zase. Enako ostane v vezi in po razvezi. Teh sto oz . skupno 200 eur, od vsakega (mati + oče) se izključno porabi za stroške otroka.

Sem mislila, da si bil prisiljen v to spozanje, ko se je rodil otrok.

Ne, nisem bil.

Prej teh stroškov nisva računala. Imela sva položnice za katere sva vedela, da jih morava plačati. Če nama je kaj ostalo, sva lahko kupila otroku ali sebi kaj več, smo lahko šli recimo 2 x na dopust in ne le enkrat ipd.

Sedaj pa vem za vsako stvar, koliko jo dam za otroka, ker sem bil prisiljen v to. In enostavno vem koliko mi ostane zase in koliko za priboljške. Včasih nič. Pa kljub preživnini otroka še vedno “razvajam” po svojih zmogljivostih. Pa živim skromno.

Tole ti ne bo všeč, ampak očitno je tvoje priboljške prej financirala žena.

Priboljški in matematika gor ali dol…vzdrževanje gospodinjstva, kjer je samo en dohodek (in preživnina) je mnogo dražje po osebi kot prej ko sta stroške delila. Če imaš otroka rabiš (če hočeš živet kolikor toliko normalno) vsaj dvo in pol do trosobno stanovanje, kjer pa lahko živi tudi par z otrokom 🙂) in tam se stroški delijo na pol, ker sta plači pač dve… Po ločitvi pa ima npr. mama še vedno enako družinsko stanovanje (ali pa gre iz hiše na manjše…) v idealnem primeru seveda! saj otrok za vsakodnevno delo potrebuje pač svojo sobo. Oče pa se lahko odseli sicer v garsonjero, ki je za enega čist dost velika ampak je vseeno fino, da ima večje stanovanje, da se otrok počuti bolje, ko pride na stike…torej??? stroški pri materi ostanjo isti vendar jih mora vse plačat sama oz. plačuje 3/4 stroškov (če upoštevamo, da oče skozi preživnino plačuje pol stroškov za otroka), prej pa jih je le 1/2. Oče ima sedaj čisto nove stpod predpostavko, da gre v garsonjero gotovo le še pol ali manj kot pol stroškov kot jih je z velikim stanovanjem, vendar plačuje še četrtino stroškov za otroka….Poleg tega pa če si najame (ali kupi) večje stanovanje od svojih potreb ima nove stroške, ki so sicer lahko manjši od materinih ali pa ravno tako visoki, odvisno koliko luksuza si lahko privošči, če je tolk fer do otroka, da mu pusti prejšnji standard seveda… No skupaj so vsi mnogo na slabšem…razen ko vselijo nove partnerje, ki začnejo spet prispevat v skupno gospodinjstvo – vsaj svoj delež. Ko pa pridejo dodatni otroci pa se zadeve spet podražijo za tiste ki jih imajo, saj najbrž novi in stari otrok ne moreta spati v isti sobi, ….

[/quote]

Po tvojem izračunu ostane mami 500 eur.

Zakaj se ljudje vedno pritozujejo koliko kosta otrok,ja vse kosta danes,avto ti tud kup denarja mesecno in letno pozre,stroski,hrana tudi..pa kje zivite no,sprijaznit se je treba da ima danes vse svojo ceno.
to obracunavanje koliko ima kdo in koliko komu ostane je nesmiselno

Moji otroci pa stanejo veliko več kot 200 Eur na mesec, če gledamo povprečno mesečno porabo.
Ta mesec sem za hčer dala že 120 Eur za šolo v naravi. konec meseca me za istega otroka čaka še končni izlet. torej cca. 150 Eur brez prehrane, oblačil, kozmetike, vode, elektrike, glasbene šole…
Avgusta bodo stroški za nakup šolskih potrebščin za istega otroka cca. 250 Eur.
Seveda je potrebno upoštevat, da otroku kupim vsako leto kako večjo stvar (ko je šla v šolo je rabila pisalno mizo in stol, deklica igra prečno flavto, ki jo je bilo treba kupit, pa rolerji, kolo, …, pa poleti gre v kolonijo, kake skupne krajše počitnice pri sorodnikih,…
Oblačila in obutev rabi vsako sezono novo, ker pač preraste.
Seveda so zraven še osnovni stroški hrane, kozmetike, vode, elektrike, kurjave,…
Kmalu gre v sredno šolo. Do srednje gostinske imamo cca. 10 km, naslednja je 25 km daleč, večje mesto z večjo izbiro srednjih šol je 45 km daleč. Ni se še odločila, vendar računam, da avtobus ne bo poceni.

Imam še tudi dva sina. ravno včeraj sta razbila luster, ker sta se obmetavala s povštri. Da ne govorim, koliko kozarcev mi letno razbijeta (sta malo bolj živahna dečka 😉 ). Onadva ne moreta biti v istih oblekah dva dni skupa, ker sta vsak večer neznansko umazana. Torej gre veliko praška, vode, pralni stroj je vedno poln, torej se prej uniči in ga je potrebno prej zamenjat. Aja, pa nogomet,…

Ker imam tri otroke bi težko živeli v garsonjeri, torej rabim večje stanovanje,…

Pa recimo da oče zasluži 1000 Eur in jaz 1000 Eur.
Oće plača za vsakega otroka 100 Eur = 1000 – 300 = 700
Mati prispeva za vsakega otroka 100 Eur, torej ji ostane 700 Eur
Otroški dodatek po otroku cca. 90 Eur, torej je na razpolago za povprečno mesečno porabo otroka 290 Eur.
Ker pa mati porabi za otroka prej 390 Eur, kot 290 (pa ne živimo zelo luksuzno), je račun tak:

Oče: 1000 Eur plače – 300 Eur preživnine = 700 Eur za svoje stroške
Mati: 1000 Eur plače + 300 Eur preživnine + 270 Eur otroških dodatkov = 1570 Eur prihodkov
1570 Eur prihodkov – 1170 Eur stroškov za otroke = 400 Eur za lastne stroške.

Da ne govorimo o tem, kdo v otroke vloži več lastnega dela in časa.

Seveda. Sploh pa nas sme brigat samo lastna plača, ne pa to, koliko drugim ostane. Pri normalni plači ostane dovolj kljub preživnini. Očitno ti prej res ni bilo treba mislit na stroške, tako kot mojemu bivšemu ne, ker je to z veseljem prepustil meni. Tako da zame ločitev v finančnem oziru ni bila šok, zanj pa velik! Je končno dojel, koliko življenje stane, prej se mu je zdelo, da je vse napol zastonj (no, saj zanj je res bilo, ker sem ga podpirala).

Nesmiselno je v smislu, da se s tem obračunavanjem ne bo spremenilo nič. Vendar pa je moje osebno mnenje, da če se le da, bi morali otroci po ločitvi ohranit približno enak standard, kot so ga imeli prej (če se druge razmere ne spremenijo, npr. eden od staršev zgubi službo). In z eno plačo in minimalno preživnino je to težko (za tistega od staršev, ki ima skrbništvo). Gre za to, da se pri ločitvi (če upoštevamo, da se skrbnik trudi otrokom ohraniti približno enak standard) lahko enemu od staršev njegov osebni budget oz. standard lahko zaradi tega močno zviša, drugemu pa močno zniža.

Ampak jaz z mojim bivšim ne bi nikoli zamenjala. Grem pač h frizerju samo enkrat na leto. V zameno pa imam svoje otroke vsak dan. Imam risbice, rožice, ki mi jih naberejo na vrtu, smeh, skupne dejavnosti, poljubčke za lahko noč, …. in tega ne bi zamenjala za višji standard.

Jaz sem dal v premislek in tako navedel številke zgolj za razumevanje meni in svetovanje iz vaše strani. In vsekakor ne za obsojanje in napadanje in preračunavanje vaših stroškov. Jaz imam problem in razmišljam po svoje nisem pa nedojemljiv, da začnem razmišljati drugače. Zato sem se tudi pojavil tukaj.
Vem koliko stane otrok, vem kaj je to žrtvovati se za otroka. Tako kot je napisala jalur, mi je dosti ljubše da se razumemo in sem jaz za kaj prikrajšan kot pa moji otroci in ne delam izjeme ne med enim in ne med drugim. Ravno tako moja partnerka ne. Veste koliko lažje bi bilo, če bi živel otrok iz prejšnje zveze pri meni. Pa ne govorim to v materialnem smislu, pač v čustvenem. Mislite, da mene otrok iz sedanje zveze nikoli ne vpraša zakaj lahko gre otrok iz ex veze 2x na morje on pa ne, ker pač nima ločenih staršev. Zakaj ima on samo dve babici in ne štirih? Mislite, da je težko samo otrokom, katerih starši se ločujejo? Mislite, da je težko samo mamicam, ki ostanejo same z otroci? Koliko lažje je naprej planirat dopust, rojstno dnevne zabave in podobno. Pa jih ne moremo, ker je vse v materinih rokah. Če bo dovolila v času izven stikov bo, če ne ne. Tako, da vedno delamo plane za enega člana več in upamo, da ne bo potrebno odpovedat. Ali pa načrtujemo dejavnosti za tisti čas, ko je otrok pri nas.
Midva sva se ločila. Otrok je ostal pri njej. Stike izvajam redno. Preživnino plačujem redno. Ona si je prva našla partnerja. Jaz malo kasneje in pa novega otroka. Nikoli nisem vložil zahtevo po znižanju preživnine. Guramo, guramo in se imamo lepo. Kaj pa je ona storila, ko je ponovno postala mamica? Vložila je tožbo za zvišanje preživnine, ker ona ne zmore preživljat otroka. Torej katerega otroka naj bi sedaj jaz preživljal?
Potem pravite, da me je očitno preživljala že prej. Ni potem takem navajena tako živeti? Torej se je znebila enega stroška in lažje zaživela.
Jaz sem postavil vprašanje. Navedel sem iz vseh strani enake plače, ker je tako lažje razumeti. Pustimo zadaj realne stroške. Zanime me samo, kdo je na slabšem, če vsak od staršev prispeva za otroka enak znesek v vezi in kasneje po razvezi. V stroške otroka (teh 100 eur) pa je všteto vse. Od šole do izletov, prehrana, delež stanovanja, hobiji, prosti čas … Ta številka je zgolj naključna.

Abstraktni preračuni sploh tako, kot si jih zastavil ti, so popolnoma nepomembni. Vedno je pomembna konkretna situacija s konkretnimi plačami in konkretnimi potrebami otrok.
Ne morem pa razumeti, da se ljudje spuščajo v nove otroke, ko še za tiste, ki že živijo, nimajo dovolj.

BRAVO! Kako zelo se najdem v vašem razmišljanju.

Dobila sem sodbo s katero je določena tudi preživnina. Preživnina sicer ni taka, kot sem jaz zahtevala (ni bilo za pričakovat), vendar pa je sodišče ugotovilo, da oče zasluži bistveno več, kot je povedal. Uspelo mi je namreč prepričat sodišče, da je njegova poraba dosti višja kot prikazani dohodki (ki naj bi bili 600 Eur mesečno). Na koncu, ko ga je sodnica vprašala, s čim si lahko to privošči, je še zraven priznal, da zraven še kak avto pošraufa.
Preživnina je nekje vmes med tistim, kar je ponujal on in kar sem vprašala jaz.
Glede na to, da v praksi ne morem dokazati, koliko dejansko zasluži in da je preživnina določena 190 Eur za šolskega otroka in 120 Eur za predšolskega, sem z izidom zadovoljna. Oče je seveda takoj napovedal pritožbo.
Tako da tistim, ki vedo, da ima njihov partner neprikazane dohodke svetujem, da če že ne morejo dokazat dohodkov naj poskušajo z dokazovanjem njegove porabe. Potrebno bo malo detektivskega dela, vsega itak ne morete ugotoviti, ampak meni je to pomagalo preživnino za 2 otroka z 200 eur (kar je ponudil oče, pri čemer bi si on moral za to skoraj od ust trgati) dvigniti na 310 eur.

Jaz sem ženska z dvema otrokoma, ampak se glede preživnine strinjam z moškim, ki je preračunaval stroške. Partner ima še izven zakonsko hčero, ki od te preživnine gotovo ne vidi toliko, kot naj bi. Glede na to, da naj bi vsak starš prispeval, bi to bilo 200 eur mesečno+otroški dodatek+štipendija 120 eur. Pa nima hči osnovnih stvari (dovolj perila, čisto in oprano obleko, copate za šolo-cele!, ….)Na morju še ni bila drugače kot z kolonijo, z očetom pa ja mati ne pusti-kaprice, da bo po njenem. Prav tako ne sme na obisk….lahko pa plačuje….in ni pomembno, zakaj gre denar! Ne hodi k nobenim izvenšolskim dejavnostim….mi, kot 4-članska družina pa shajamo z manj in se trudimo, da otrokom nudimo čim več.
Pa da ne omenjam tega, kar je bilo zapisano 4-babice,4 dedki…..
pa lp

New Report

Close