Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Partnerska in družinska posvetovalnica Prevelika osebna stiska in odločitev

Prevelika osebna stiska in odločitev

Pozdravljeni dolgo sem se odločala ali naj sploh pišem, gre za mojo življensko zgodbo, ki je še sama ne razumem prav dobro več, soočam se z krivdo, pa čeprav vem da je bila moja reakcija pravilnain sem se zavestno odločala takrat.

Naj vam na kratko opišem mojo zgodbo, začela se e 2 leti nazaj, ko sem spoznala mojega bivšega moža, trudila sem se zanj nazaj pa dobivala psihično maltretiranje ponižanje, grožnje da nobenemu niti črhnem ne o tem, ker sem si to zaslužila ker ga nerviram in se moram bolj truditi da mu izkažem svoja čustva, temu sem se trudila, ko pa sem ga vprašala, čemu sva skupaj če ga nerviram če nisva srečna če ga ne izpolnjujem, mi je dal točno to kar sem rabila, odtujil me je od mojih strašev na lep način da tudi sama nisem dojela da se kregam in nerazumem z mamo ker on posega s čustvenim izsiljevanjem, ko sem imela problem z mamo me je on čustveno zadovoljil, tako da sem mu verjela da me ima res rad. S tem odnosom sem prekinila po 2 letih in se vrnila domov ker so na koncu bili tudi fizični tu sem odreagirala in odšla, tega nobenemu nisem povedala, sledil mi je vedel je za vsak moj korak……ko sem po parih mesecih spoznala fanta, kateremu nisem morala povedati za moje maltretiranje v preteklosti in sama nisem več čutila nikakršne bolečine ali da bi bilo še v meni, sem pa težko zaupala da se ne bi zgodba ponovila, fant je želel vse prehitro vse naenkrat ni se ustavil, niti ločitve nisem izpeljala do konca me je že dobesedno preselil k njemu, čeprav sem uhajala domov, takrat so se pojavili kregi, pri prvi eksplozivni reakciji sem zamrznila vse v sebi in obstala na mestu, ponovno sem se vrnila s sliko k bivšemu možu, s katerim sem bila v povezavi z ločitvijo, naj povem da me je ves čas čustveno izsiljeval, ker sem imela človeka res rada sem želela da ne bi bila bolečina prevelika, da uredimo počasi na miren način, kar se je kasneje izkazalo za napako in ponovno pridobitev mene v njegovo past in še večje maltretiranje in iskanje krivice pri meni, po eni strani je leporečil po drugi strani se je opijal in takrat se znesel z vsem nad menoj……ko naj bi prišlo do podpisa ločitve on sploh ni imel namena le da me dobi nazaj…..fant s katerim sem začela na novo svoje življenje se ni niti zavedal kako prehitro sva vstopila v vse to, vedno me je miril, da bo vse ok da bomo vse zrihtali, ampak nisem mu upala povedati za moževo nasilje in izsiljevanje, med tem sem tudi zanosila s fantom in naredila splav, kernisem bila niti malo pripravljena kar sem mu povedala in me ni razumel, začel je noreti za vsako ceno me je hotel nazaj vse je naredil na vse se je obrnil od staršev do bivšega moža, jast sem želela samo mir in odganjala vse stran……fant se je trudil na koncu ga je pogodila tudi kap, sama se nisem več znašla v tem labirintu, samo delala sem na tem da se otresem za vedno svojega bivšega moža in grem naprej v življenju, kar je bilo zelo težko oosamil me je od vseh ni mi pustil z nobenim komunikacije, z mamo sem se slišala redko, ampak kratko in jedrnato, po mesecu dni sem se iztrgala iz vsega, prišla domov javila se vsem, v solzah in nemočnosti končno spregovorila o vsem, fanta sem kontaktirala ki se ni več javljal, čeprav me je imel najraje in bi vse naredil za mene, se ni več oglašal, napisala sem mu oprostilno pismo ga prosila naj mi oprosti, da bo šel sam lahko naprej, še vedno mu nisem zaupala svoje bolečine in stiske, sama sem začela predelovati in se srečevala s travmami ki so mi hodile v nočeh pred oči in sanje ki mi niso dale miru v meni…..po nekaj mesecih tako v sebi čutim globoko krivdo, ki se je ne morem nikakor otresti, ta bolečina je v meni ostala kot največja s katero se vsakodnevno srečujem, kako sem nekoga zlomila, mu v stiski nisem mogla pomagati ker se nisem smela javljati nikomur, na koncu pa sem le zmagala in ušla bivšemu možu ki me nikoli ni bil vredn, čeprav sem ga ljubila iz srca in z njim vse svoje izgubila. Ne vem in ne znam si pojasniti, kako da v teh dveh letih nisem upala nikomur povedati zakaj se gre, res je bil skozi ob meni in z budnim očesom pazil na mene in moje geste, ampak še vseeno ne morem verjeti še danes da me je nekdo tako zastrašil in ujel v svoj bolani um…..Zakaj sem bila tako psihično nemočna vem, ker me je psihično zlorabljal in mi jemal voljo do vsega…..da pa nisem nikomur povedala pa si še danes očitam in krivim….preden dojameš da človek manipulira s teboj, je včasih že prepozno, ker se ne zavedaš na začetku in potem se je težko izviti iz tega klopčiča, ko takole pogledam na vso situacijo, bi rekla, kaj lažjega odideš in greš, a ni tako čustveno je to težje, ker je vedel kaj mi manjka in mi to dajal da me je izpolnil v istem hipu pa zmaltretiral…..vzel mi je vse kar sem ljubila pa čeprav s pol srca in ubila sem še nekoga poleg sebe, da bi lahko vsaj govorila z njim in mu oči v oči lahko pojasnila zakaj je šlo, zakaj sem tako reagirala in zakaj sem se ga ustrašila, pa čeprav ni bil niti malo podoben bivšemu možu, kako lahko fant ki ti izpove svojo ljubezen, da je našel kar je iskal in čakal na to dolgo let, na koncu niti slišati noče resnice, verjame nekomu ki je mene psihično uničil, mi lagal in lažno ljubil, poniževal a še vseeno zmagal in me za kartek čas dobil nazaj in odtujil od fanta ki me je iskreno ljubil, kot mi je prisegal in se trudil……je možno da vse pozabiš čez noč da jokaš dneve in noči, ker je nekdo za tebe nedosegljiv, ko pa je za tebe dosegljiv pa nočeš niti slišati niti odgovoriti nazaj, je to moška čustvena votlina v kateri se skrije in rabi čas ali je tudi on mene zmanipuliral in mi lagal, le da bi me imel ker si je zamislil v naprej splaniran načrt in ga ni uspel uresničiti? Toliko vprašanj se mi poraja, pa mi jih ne da, me načrtno kaznuje, ker se mu nisem jaz odzvala ko je on hotel, čeprav sem mu dala odgovor, da rabim mir, čas da se najdem nazaj ker mi je bil cirkus v glavi in nemir v meni…..težko je iti naprej če veš da nisi dobil vseh odgovorov in da ti nekdo ni oprostil in te izpustil v življenju naprej, hvala za vsakršnjo vašo pomoč, borim se in ponovno vstajam na noge, lp

Spoštovana,

vaš konec zgodbe (zaključek odnosa) vam sporoča, da je zdaj čas za vas, da si vzamete čas samo zase, sami, da se umirite in v miru premislite, kako želite naprej v življenju, čemu želite slediti, kakšne so vaše prioritete, kaj je tisto, kar vas osrečuje in da se temu tudi predate. Brez večjih obveznosti, brez hitenja. To ste tudi sami vašemu partnerju sporočili. V kolikor nenehno premlevate pretekle zgodbe, odnose in dogodke, ostajate tam, v preteklosti, saj polagate pozornost tja in tako se ne morete v življenju pomakniti naprej. Vaš partner vas z ničemer ne drži, vaši strahovi in krivda vas držijo, vendar so povsem neutemeljeni. Vi se oklepate tega odnosa, da bi vsaj malo utišali krivdo, ki se vam prebuja. Karkoli se je odločil vaš nekdanji partner, je bila njegova odločitev, zanjo niste vi odgovorni, zato je tudi vaša krivda povsem odveč, čeprav vam je težko. Krivda ostaja zaradi zlorab, tukaj se samo ponavlja. Takšna komunikacija ni obetavna, niti za trajnejši partnerski odnos.

Glede na težke izkušnje skozi življenje, vem, da te, ki ste jih opisali, niso bile edine, temveč so bile samo ponavljajoči se vzorci travmatičnih izkušenj iz otroštva, se ustavite v času in začnite delati na sebi. Začnite vlagati vase, v to, da znova poiščete veselje in mir v življenju. Svetujem vam, da si poiščete tehnike, pristope, terapije, meditacije, strokovnjake, karkoli, takšne, ki vas bodo nagovorili in ki vam bodo pomagali spremeniti ter predelati težke izkušnje in zlorabe, ki ste jih doživeli v preteklosti, ter vas osvoboditi težkih čustvenih bremen, ki jih nosite v sebi. Da ne boste več bežali, temveč trdno stali na svojih nogah. Šele ko se boste začeli sami spreminjati (navznoter), se postavljati na svoje noge, se bo spremenilo vaše življenje, boste začeli srečevati druge ljudi, ustvarjati drugačne odnose. To boste takoj opazili. Težke izkušnje iz otroštva vsakega zelo zaznamujejo, tako zelo, da se tega človek niti ne zaveda. Travme se zapišejo v vse celice našega telesa in k sebi boste vedno privlačili podobne moške in podobne zgodbe, odnose, travme, stresorje. Vse dokler ne boste razrešili težkih čustvenih vzorcev odnosov, ki ste jih bili deležni skozi življenje, predvsem v otroštvu, in težkih občutkov krivde, strahu, sramu, manipulacij, poniževanj, nasilja idr., se vam bodo najverjetneje dogajali podobni čustveni zapleti, ki bodo morda samo navidezno drugačni. Zgodbe kažejo, da ste borka, da imate ogromno moči in upanja, da se zmorete vedno znova pobrati in postaviti na noge. Usmerite to moč v delo na sebi, podarite si novo upanje, novo življenje, takšno, ki vam bo prinašalo notranji mir in zadovoljstvo. Če je to z zadnjim partnerjem, boste vedeli sami. Potreben bo čas in volja, a z vsakim doseženim korakom bo lažje. Srečno na vaši poti.

Barbara K. Novak, zakonska in družinska terapevtka www.bodisprememba.si tel. 031 30 90 60 FB: https://www.facebook.com/bodisprememba.si

New Report

Close