Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Povecan srcni utrip

Povecan srcni utrip

Pozdravljeni,

ze veliko let se spopadam s temi srcnimi preskoki in povecanimi utripi srca.

Ko sem bil pri zdravniku in omenil te tezave me je ze pred 3+ leti napotil k internistu, ki je opravil test obremenitve, ki sem ga prestal brez preskokov ali aritmicnih vzorcev. Srce je se poslusal ter ugotovil, da ne slisi nobenega suma. Ko sem kasneje to omenil novi zdravnici, me je poslala se na pregled scitnice ter kompletni test krvi vkljucno z urinom. Vse v najlepsem redu. V preteklosti sem zaradi tega veckrat obiskal tudi urgenco, kjer so mi posneli EKG, ki je bil vedno v redu.

Zdaj pa – ne vem ali sem prej cutil te stvari drugace ali je sedaj dejansko neko drugo stanje ampak pocasi sem zacel dobivati napade tahikardije. Najprej sem obcutil le “preskoke” srca, vcasih tako mocne udarce, da jih posteno posteno zacutim, skorajda bolece prakticno. Med tem preskokom mi avtomatsko zajame dih. Posledicno imam potem cel cas napeto telo oz. prsni kos, ker me seveda skrbi za stanje. Ta evolucija napadov, ki jo opisujem, traja ze dolgo let, recimo da sem prve preskose zacel pocasi cutiti tam nekje leta 2011-2012. Sicer po taksnem napadu nikoli nimam obcutka utrujenosti ali upesanosti, naceloma bi tudi po taksnem napadu najbrz lahko normalno opravljal fizicni napor.

Sedaj, zadnje leto dni recimo, pa opazam tudi nekaksne mikro napade tahikardije oz. povecanega utripa. Obcutek najlazje opisem kot da srce najprej “zaskoci”, potem pa kar naenkrat pospesi v zelo hitrem tempu (po obcutku krepko cez 150), drzi nekaj sekund (definitivno nikoli ni trajalo vec kot 10 sekund), nato se zadeva umiri.

Zadevo lahko nekako obvladam z uporabo teh postopkov za umirjanje zivca, ali se napnem, ali piham skozi zamasen nos ali kaj podobnega.

Se mi je pa ze zgodilo v hitri sekvenci, da sem dozivel en tak napad, ga umiril in nato dozivel se enega takoj zatem. Skupaj, bi rekel tako na oko, je to trajalo kaksnih 15 sekund.

Te stvari se mi naceloma dogajajo zelo poredko, spet tako na oko bi rekel, da me skozi tekoce leto srce preseneti v popvprecju manj kot 1x mesecno, vcasih nimam napadov zelo dolgo, tudi vec mesecev.

Ampak sedaj, nekako s sovpadanjem korona pandemije (se pred karanteno) se mi je pa stanje tako teh napadov, kot anksioznosti zelo poslabsala. Napade utripa dozivljam lahko tudi vsak dan, prav tako me daje tesnoba vecino dneva, razen mogoce nekaj ur po tem, ko se zbudim ter vstanem iz postelje, drugace se definitivno ne pocutim dobro. Tesnoba se mi nekako manifestira v obcutku “notranje slabinje”, v smislu slabosti v trebusnem predelu, kot da bi me blago sililo na bruhanje, ter nasploh tezko dihanje, v smislu obcutka tezkega dihanja, kot da se moram za vsak vdih toliko bolj potruditi, da globoko vdihnem. Hkrati me spremlja nekaksna splosna utrujenost, ter nekaksen “pritisk v oceh”, sploh ce gledam v neko tocko dalj casa ali ce sprozim nek tok misli. Nasplosno zelo pogosto cutim srcni utrip v prsnem kosu, sploh ce nimam napetega telesa, ampak sem sproscen. Ti srcni napadi se tudi zelo veliko vecinoma zgodijo in me presenetijo sploh, ko sem telesno sproscen in nekje sedim. Takoj po tem dogodku se mi seveda anksioznost se poslabsa za nekaj casa.

Zdravnica mi je sicer dala dobrega pol leta nazaj napotnico se h kardiologu kot preventivni pregled vendar zaradi delavnih obveznosti nisem uspel priti na dogovorjeni datum.

Sicer pa sem v preteklosti ze jemal ADje, sem ocitno precej anksiozen clovek, stres mi je vsakdanja stvar in prakticno vedno se zalotim v stanju, da stiskam zobe oz. imam nasploh napeto telo (misice). Sicer naceloma teh srcnih napadov med obremenitvijo nimam. Prav tako se ti napadi naceloma ne pokazejo oz. jih ne zaznam ko se ukvarjam s hobiji ali dejavnostmi ki me zares pomirjajo. Med jemanjem ADjev sem sicer se vedno dozivljal te motnje utripa vendar v precej zmanjsanem obsegu (taksen obcutek imam) oz. nisem delal neke prevelike panike, ce so se zgodili. Ce se dobro spomnem, sem med AD terapijo mogoce zabelezil z obcutenjem mogoce 2 napada preskoka srca.

Ali je smiselno sklepati, da so te srcne tezave glede na dobre izvide ter uspesna testiranja obremenitve (sicer ze pred nekaj leti) psihicnega izvora ali bi bilo resnicno priporocljivo opraviti se ultrazvok ter mogoce kaksen holter?

Najbolj me moti, da se vedno ne vem kaj tocno so ti preskoki oz. povecani utripi, h kateri skupini dejansko spadajo in koliko so nevarni. Vendar, ce sem cisto iskren, ne vem kako naj ujamem te napade na ekg, pojavljajo se namrec cisto nakljucno, in cisto mozno je, da sem tudi mesece brez napada.

Najlepsa hvala za odgovore.

Pozdravljeni,

težave, ki jih opisujete so jasno povezane z anksioznostjo. Srce, ki je bolno in popušča, povzroča aritmije bistveno pogosteje, predvsem pa napori niso mogoči. O ekstrasistolah sem že veliko zapisal, predvsem pa ste zaradi teh težav že obiskali kardiologa, ki je izključil pomembnejšo patologijo.
Seveda lahko pogoste ekstrasistole vodijo v opisane kratkotrajne napade t.i. nadprekatnih tahikardij, ki so neprijetne, a nenevarne.
Škoda, da ste izpustili pregled pri kardiologu – takrat vas očitno težave še niso dovolj skrbele, sicer jih ni delovnih obveznosti, ki bi preprečili potrebni zdravniški pregled 😉

Saj se bo koronavirusna situacija kmalu nekoliko umirila (vsaj tako v naših krogih upamo) pa boste lažje zadihali. In opravili nadaljnjo diagnostiko, ki bo gotovo ponovno potrdila, da gre pri Vas za normalno srce, a predejavno nehoteno živčevje, lahko v sklopu anksioznosti.

New Report

Close