polovični delovni čas
Spoštovani!
Opravičujem se, če ste že na podobno vprašanje odgovarjali.
Trenutno sem dobila le zaposlitev za malo manj kot polovico delovnega časa. Ker je to edino, kar dobim, sem službe vesela. Zavedam se pa, da mi tudi delovna doba, zavarovalna, pokojninska, kaj jaz vem še kaj, teče le polovično. V službi so mi svetovali naj si plačujem polovico na zavodu za zdravstveno zavarovanje. Imam pa v spominu da mi kot mami otroka s pp pripada možnost da mi to zadevo uredi socialna. Ali imam prav? Otrok ima odločbo in dobivamo nižji dodatek za nego. Torej, ali lahko uveljavljam pravico do dela za polovični delovni čas?
Zanima me, kako poteka ta postopek.
Muči me tudi to, ali potem ko si uredim polovični delovni čas, ob prvi priložnosti (ki jo bom sigurno zagrabila), lahko spet delam celi delovni čas in ali to vpliva na možne kasnejše želje po polovičnem delovnem času. Po domače povedano, ali se mi splača, pa makar na kratko in ali so kakšni haklci?
Najlepša hvala za odgovor,
Sonja
Sonja,
da bi vam bil priznano nadomestilo za izgubljen dohodek (kar bi potem urejali preko CSD) bi morali imeli priznan višji dodatek za nego.
Obstaja možnost, da delate skrajšan delovni čas, za preostalo pa stroške krije država – vendar je ta možnost odvisna od otrokove starosti. Kaj več o tem ne vem in zato upam, da se bo oglasil kdo z več izkušnjami.
Da Sonja, tako je, kot je napisala Petra. Za nadomestilo morate imeti višji dodatek za nego.
Če imate enega otroka, mislim, da lahko delate krajši delovni čas do otrokovega tretjega leta, in vam država krije prispevke za preostali delovnik, če imate dva, pa mislim, da do šestega (če se ne motim) leta otroka, ne glede na to, ali so otroci zdravi ali s posebnimi potrebami.
Če gre za otroka, ki ima zmerno ali težjo motnjo v duševnem ali težjo gibalno motnjo imate pravico do njegovega 18. leta delati polovični delavni čas, s tem da dobite plačilo za 4 ure, prispevke za preostali čas(4 ure) pa vam krije država. Poglejte si 48. člen
ZAKON O STARŠEVSKEM VARSTVU IN DRUŽINSKIH PREJEMKIH (ZSDP) (U.l. RS št. 97/01, 76/03, 47/06)
Je pa vprašaje ali delate polovični delovni čas, ker delodajalec nima potrebe za polni delavnik ali je vzrok drugje. Če namreč delodajalec ponuja samo eno delovno mesto in to za polovični delavni čas vam država ne mora kriti preostale pravice (vsaj tako je v naši občini-CSD). Najbolje, da se pozanimate na vašem CSD.
Vsekakor pa, če dobite delo za polni delavnik lahko to pravico “vrnete” in jo, če jo boste zopet potrebovali ponovno uveljavljate z novo vlogo, vendar le do otrokove polnoletnosti.