Poimenovanje stvari

Spodnje Zofino sporočilo me je spodbudilo k razmišljanju, kako zanimivo je, da ljudje dajemo imena tudi stvarem. Razmišljala sem in razmišljala, a nisem ugotovila, ali sem poleg avta sploh kdaj poimenovala še kakšno drugo stvar, reč, materialno dobrino… Si predstavljate, da bi možu rekla: “na Gustlnu te čaka pisker golaža”, “Pecivo je v pečici Mici”, “pojdiva danes na Toneta (kolo)”, “kje je moj Šumaher (lep, rdeč zvezek za risanje)”,…?

Zdaj me ra resno zanima, ali imate poimenovane še kakšne druge reči in kako?

Ali res dajemo imena le našim jeklenim lepotcem? Stereotipno, toda to mi nekako kaže na posredno slovensko navezo Slovenc+avto=ljubezen. Nevemno.

Dajte me potolažit in povejte, kako poimenujete svoje zobne ščetke, pralne stroje, omare, krožnike, itd? Da se bomo še malo zabavali 🙂

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

🙂)))))))))))))

MI smo brez imen – totalno 🙂) Še avto je samo avto (ali pa v najboljšem primeru: “Kje sem že parkirala to našo kureto?”…)

Bo pa prav zanimivo brat na tale mrzli petek vaše poste… in se zraven malo režat 🙂))))))))))

mojemu pralnemu stroju enostavno rečem Majstr.
Avtič pa kličem Škodilak (ker je iz družinice škod)

Avto pri nas nima imena.Ime ima sesalec – FREDI.

A ljudje res to delajo?
Zgleda, da smo pri nas totalno brez domišljije, ker stvarem ne dajemo imen. Tudi avto je samo avto.

Tudi pri nas je avto brez imena. Kličemo pa Micka star parni čistilec.
LP Jasna

Nas sesalec je pa Henry, ampak tako so mu dali ime ze proizvajalci. 😉

Mojemu novemu racunalniku je pa ime Gaia.

Drugace pa za nezive stvari nimamo imen.

LP
Meli

Pri nas doma je avto res kar avto, je pa zato hladilnik Boško, z možem velikokrat stvari, ki smo jih dobili poimenujeva po osebi, ki nam je stvar podarila. Recimo leseni možicelj na Matejevem vozičku je Nataša. Ponavadi jih tako naslavljava le, kadar sva sama, da naju ne bi kdo čudno gledal, češ, saj se jima je zmešalo 🙂)
Je pa poimenovanje avtomobilov baje angleška navada.

Pozdravček, neja

Ne boste verjeli naša babi pa ima termofor z imenom Franci.

mi pa damo imena igračkam..plišastim, plastičnim takim…

---------------------------------------------------- Življenje je lepo, zato ga je vredno živeti!

možev obesek za ključe in ključi = Ferdi – tisti obesek, ki ga kupiš v DM in tako luštkan!
moji = žaba (ker je žabica)

---------------------------------------------------- Življenje je lepo, zato ga je vredno živeti!

Pravzaprav imajo naše stvari pripopana imena, ampak še zdaleč ne z ljubkovalnega vidika.
Avtomobila sta “škodilak” in “mala sračka”, ampak me nanju še vedno veže le njuna uporabna vrednost, ne pa kaj strašno čustvenega (čustva pridejo na plano, ko ju je treba servisirati in registrirati, ampak so obrnjena v nenavdušeno smer, pogojeno s sušo v denarnicah)
Računalnik je “p’rjatu” (prijatelj; po dolgi štoriji, ki razlaga kdo je človekov najboljši prijatelj)
WC školjko občasno proglasimo za pujska (pa ne zaradi umazanije, ampak zaradi kakšne skisane juhe, ki pristane v njem, ker pravih živih pujsov nimamo, da bi pojedli ostanke)
Fifi – nepogrešljiva napravica za kampiranje (napihovalec blazin)

Po pravici povedano, se jih težko spomnim, obstajajo pa še, ker vem, da moram včasih komu, ki me ne pozna prav dobro, “vključiti podnapise” o čem govorim, če razlagam kakšno štorijo, kjer nastopa kakšna od “preimenovanih” stvari.

Izrazito ljubkovalne “priponke” imajo samo moji čukci, sončki, žabci, pikci, … na kratko otroci.

LPM

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Poraženec vidi problem v vsakem odgovoru. Zmagovalec vidi odgovor na vsak problem.

Avtov nimamo poimenovanih, ker jaz ne gojim navezanosti na njih. Če pride boljši in cenejši, ga zamenjam. 🙂

Drugače pa ja, imenujemo:
– moja ljuba “kasica-prasica” (hranilnik, ki mi ga je podaril mož – kdo ve zakaj) je Papi
– en ljubek plišast medvedek, ki sem ga dobila za rojstni dan je Pupi
– računalnika sta Indiana in Pocahontas, tako ju tudi kličemo, npr. “a preneseš to iz Indiane”
– hčerkin zimski pajac je bil medved, sicer ni ime, samo smo zmeraj rekli “oblečimo jo v medveda”
– pa tudi kakšna druga hčerkina oblačila imajo “ime”, ponavadi po kakšni stvari, ki je narisana ali napisana na njih, npr. pajacek, ki ima na hrbtu “Take care of a bear”se tako imenuje, zmislili smo si celo pesmico in igrico take care of a bear
– kolesa zmeraj poimenujemo po znamkah, npr. SIGA (šmrc, šmrc, so mi ga ukradli), pa sedaj je Merida, ki pa SIGE ne doseže, kajti ONA je bila moje prvo kolo, ki sem si ga sama kupila, pa še hidravlične zavore je imela 🙂
– pa ziher še kaj, pa se sedaj ne spomnim

Torej, zgleda da mi kar dajemo imena stvarem.

Pozdravčič!

Jaz sem našemu sesalcu hotela dati ime Maxi (ker na njem poleg ves druge krame piše MAX), pa je mož rekel, da naj ga neham srat, ker se ga niti slučajno ne bo več pritaknil. Sem raje nehala, ker nisem ravno ljubitelj sesanja.

Ja, ep me je spomnila, tudi mismo imeli škodilaka, pa prav dobro je “fural”. Ko smo ga zamenjali staro za novo, ker je postal preveč požrešen kar se obnove tiče, so nam ga najprej ocenili na 40.000sit, po poskusni vožnji je pa mehanik rekel 20.000 sit. Z možem sva sicer debelo gledala, ampak kaj dosti izbire nisva imela, sem pa rekla možu, potem, ko smo šli nazaj v trgovino, naj ornk vrata zaklene, ker je moj mobitel očitno več vreden kot avto s katerim se pelje…

No, pa sem se le spomnila in našla enega v naši hiši. Ko sušilnik opravi svoje delo in začne piskati, reče mož: “PRJATU te kliče!”.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Naš stari, sklumpani sesalec je Nono…ga je hči tako poimenovala po Telebajskih in se je ime kar obdržalo.

Tudi naš sesalec je postal kar NUNU (iz Telebajskov), tako sta ga prekrstila naša dva otročka. Drugih stvari pa ne poimenujemo, razen seveda plišastih igračk in punčk.

Ko sem bila jaz se “mala” smo doma imeli pralni stroj Franceljna… Tako mu je moja mama rekla, ko je prala z njim cele gore nasih cunj…ker je bil strasno potrpezljiv in je delal 17 let, predno smo ga upokojili…

-moja tašča pravi možu ( mojemu tastu) žena, ker več al manj on kuha in pomiva posodo…(ona dela po cele dneve), in prav fajn jo je slišat, ko malo dalj časa posedi pri meni pa reči, uuuu moram iti, bo žena odpoved dala:)))
-pomivalni stroj je prijateljica al pa “sluga”
– avto polo je polči, moj twingo pa twingič:)

New Report

Close