Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija pogostost odvajanja blata pri otrocih

pogostost odvajanja blata pri otrocih

Pozdravljeni!

Moja 2 leti in 4 mesece stara hci je prejsni teden 5 dni imela drisko. Stanje se je v nedeljo izboljsalo, blato je postalo gostejse ampak se zmeraj kasasto. Od srede zvecer je blato normalno. Sedaj pa odvaja blato po 5 krat na dan, sreda-5 krat, cetrtek-4 krat, petek-5 krat, sobota-danes pa do sedaj 2 krat. Zanima me ali je tako pogosto kakanje pri toliko starem otroku normalno? Kolikokrat na dan je se normalno?

Hci je zdrav, zivahen otrok. Tudi v casu driske je bila normalno razigrana, edino jedla je manj. Od srede dalje pa ponovno je normalno.

Hvala za odgovor!

Lep pozdrav
Tina

Normalnost je individualna in je ne moremo količinsko določiti. Normalno je vse, kar se dogaja v telesu, pa je brez bolečin, drugih znakov. Lahko odvajamo 5x dnevno ali enkrat v petih dneh, če je blato pri tem normalno (barva, konsistenca), brez bolečin v trebuhu, brez bolečin pri odvajanju, brez neješčnosti, primesi krvi, dolgoročneje brez hujšanja, potem je to normalno.
Po preboleli driski pa je še posebej normalno, da se odvaja večkrat, mehkejše blato, potem pa lahklo sledi tudi obdobje nekaj dni, ko sploh ne odvajamo.

lp (še vedno) Tanč Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih. Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!! http://med.over.net/forum5/search.php?46

Tanč, pozdravljeni,

s sinom, ki bo naslednji teden dopolnil 3 mesece, sva bila konec leta hospitalizirana zaradi RSV virusa (kot sem vam že pisala). Pri odpustu so mu vzeli tudi urin, v katerem je imel bakterijo e.coli 10 na 5to. Iz infekcijske klinike sva dobila navodila, da mu dajem 2ml/12 ur, 7 dni AB (primotren). ker ima starejši sin VUR in ker je sedaj pojavila ista bakterija tudi pri mlajšem, sva bila v ponedeljek na UZ ledvic in ponovitev Sanforda. UZ ledvic ne kaže nobenih posebnosti, Sanford sem včeraj dobila izvide, so ok. je negativen.
Od ponedeljka naprej imamo težave z odvajanjem blata. Prej je kakal 1-2x na dan, sedaj kaka skoraj pri vsakem obroku (najmanj 5-6x). Blato je rumene barve, kot pire, vmes so kosmiči, je pa zelo lepljivo, sluzi sicer ni videti (kot pri driski), je pa res lepljivo. Ima tudi rahel vonj po kislem. Zdravnica iz infekcijske mi je včeraj po telefonu dejala, da lahko preboleva kak infekt v blagi obliki, ker sicer bolečin nima (vsaj do danes ponoči ne). Danes ponoči nismo skoraj nič spali, zaspal je za 5-10min, nato se zbudil z groznim jokom. ker ga potem nisem mogla več nosit (se mi je vrtelo od nenaspanosti in me zanašalo), sem mu dala svečko paracetamola (kot so mu dali na infekcijski, ko tudi ni spal, le da je takrat imel res močne in boleče krče). Zadnje tri dni tudi precej več poje, sedaj na dve uri, prej na tri, večinoma spije 180ml na obrok, prej 120ml. Danes ponoči sem mu aptamil zamenjala z milumilom in je res bolje, danes je jedel na 3ure. ga pa vmes očitno črviči, ker ne more spat in ima nenaden jok. danes je kakal že 4x.
Je to normalno, kaj lahko še storim, da bi mu pomagala? koliko časa lahko to traja, če je res kak infekt?

LP

Mateja

Zaenkrat ni mogoče nič več storiti, razen še kakšen probiotik (BioGaia). Če v 2 ali 3 dneh ne bo izboljšanja oz. če bi se stanje na splošno poslabšalo, morate na pregled.

lp (še vedno) Tanč Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih. Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!! http://med.over.net/forum5/search.php?46

Torej lahko potem prideva v torek, ko boste imeli ambulanto? v ponedeljek bi tako ali tako imela posvetovalnico in cepljenje, pa ste odsotni.
Kaj pa bi lahko pomenilo tako blato? sicer je otrok zelo dobrovoljček, non stop se smeje, razen danes, ko vsake toliko nenadno zajoka.

V ponedeljek imam sestanek do približno 15h, zato smo prenaročili, žal. Boste pa na dan stavke:=)
Če bo stanje enako, pridite v torek popoldne.

na dan stavke naju sestra ni želela naročit, se bomo videli šele 04.02. pa tudi težko bi prišla, ker bo tudi sorojenec doma, mož v službi, varstva tako ne bom imela. Pa tudi stavko osebno podpiram zato ne bom motila 😉
kakanje je danes že boljše, je gostejše in nima več kislega vonja. očitno je res pobral kak virus.

Lep dan še naprej!

Pozdravljena! Imam 5,5 mesecno hcerko. Gh ji uvajam dobre 3 tedne, poje tudi 200 ml kosila. Pri tem jo se vedno polno dojim, zdaj ze 3 dni ni odvajala. Kak teden od tega se je mucila pri odvajanju,je pritiskala in postala vsa rdeca. Potem se je pokakala 5x v kratkih presledkih po malo blata normalne konsistence,nato obilno. Drugace je v redu. Kaj ze lahko urgiram s sladkano vodo ali se pocakam? Hvala in lep pozdrav.

Sem se prehitro pohvalila glede kakanja, danes je kakal že trikrat, bolj tekoče kot včeraj in zopet ima vonj po kislem.
razmišljam, če bi šlo slučajno za kako alergijo? čeprav mi je čudno, ker je včeraj normalno kakal, gosto in ni smrdelo, kakal je samo enkrat. Na teži tudi napreduje, rojen je bil z 2820 g, pri enem mesecu je tehtal 3960 g, pri dveh mesecih nisva imela kontrole teže, ker sva bila ravno takrat hospitalizirana, no tam so ga stehtali 4860 g (sicer s plenico), en teden nazaj (10dni pred dopolnjenimi 3 meseci) ko sva bila na RA, pa je tehtal 5200 g. Bi lahko šlo za alergijo na KM? sicer je njegovo počutje ok, zadnje dve noči tudi prespi celo noč (odkar smo menjali Aptamil z Milumilom). pri odvajanju ga ne boli, je dobrovoljček, večino dneva se smeje. Še vedno pa naju spremlja zamašen nosek, od okužbe z RSV virusom.
Do 6. tedna je bil izključno dojen, nato smo mu dajali še dodatek, pri dopolnjenih dveh mesecih pa se je nehal dojit (takrat je tudi zbolel). Ko sem ga dojila, je obilno polival, vendar se je to končalo takoj ko smo prešli izključno na AM.

Glede posvetovalnice pa vseeno razmišljam o vaših besedah, da bi ga bilo treba čimprej cepiti, ker imamo sorojenca v vrtcu. Lahko torej prosim sestro, da naju vseeno kaj prej prenaroči, kot pa šele 4.2.?

Lp

Mateja

Sladkana voda bo pri 5.5 mesečnem otroku najverjetneje premalo za vzpodbuditev odvajanja. Uporabite raje Lactecon sirup, 2x dnevno po 5 ml.

Ker nismo še vedeli, kako bo stavka potekala. Potem pa je postalo znano, da zdravniki ne stavkamo, sestre pa po svoji izbiri in moja N. se je odločila, da bova delali:=) Nam bo stavka samo otežila delo, saj bomo morali naročene preventivne šolske preglede prenaročiti in že sedaj primanjkuje terminov. SKratka, cela štala.

Alergija sicer ni izkljućena, vendar je mnogo bolj verjetno, da je vse posledica virusne okužbe, ki je sicer prvenstveno respiratorna, pogosto pa pač prizadene vse sluznice, vključno s črevesno. Zaenkrat počakajte, kontrolirajte količiino mleka, morda bi se jutri popoldne prišli stehtat, da ne spregledamo slabšega napredovanja, pa bi se še dogovorili za morebitni pregled pred 4.2.

New Report

Close