Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Omicron

Omicron

Ja, razumem. Ampak veste morda, ce pri cepljenih in prebolevnikih poteka okuzba se boli blago kot necepljenih? Morda veste to iz dosedaj razpolozljibih podatkov?

In se to … ravnokar sem prebrala, da je kao pri omicronu tako, da se okuzijo cepljeni in prebolevniki, torej je na voljo celotna populacija. Samo ce smo realni je tudi prej bilo tak. Vedno se je r3klo, da cepljeni lahko zboli in da prebolevnik prpti drugemu sevu ni imun, le da je naceloma blazja oblika. Je tako?

Na splošno je pri prebolevnikih z omikronskim sevom zaznano mnogo več okužb, kot jih bilo zaznano pri sevih alfa in delta; je pa potrebno vzeti v obzir tudi dejstvo, da sta se alfa in delta sev pojavila prej in je tudi od prvih okužb do novih sevih minil krajši čas. Na splošno – po podatkih iz vsega sveta so okužbe z omikronom blažje, pri cepljenih in prebolevnikih pa kljub vsemu redkejše (hospitalizacij je že v osnovi pri omikronu bistveno manj). Kot pa sem pisala že zgoraj, je za boljšo oceno potrebno počakati vsaj še 14 dni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

eno vprašanje … ali covid pusti kakšne “poškodbe” na pljučih, tudi če ne gre za pljučnico? In se potem naredijo na tem mestu bakterije, kar vodi v bakterijsko pljučnico, je to možno?

Ali je možno, da imaš kakšno težavo s srcem, če si imel tak potek?

nova
Uredništvo priporoča

Trajne poškodbe so možne v primeru, v kolikor je/bi prišlo do vnetja, ki bi mu sledilo brazgotinjenje. V kolikor v poteku kovida pride bo miokarditisa (vnetja srčne mišice), ki se ne popravi popolnoma, lahko ostanejo “mini-brazgotine”, ki npr. kasneje pozročijo motnje srčnega ritma, motnje krčljivosti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor. Je mozno z ultrazvokom videti ali je vse ok s srcem?

Mislila sem pa bolj na poskodobo pljuc ob prebolevanju, da se potem okrog tega naredijo bakterijo in prebolevas bakterijsko pljucnico, nisi pa imel virusne covid pljucnice?

Se nekaj glede omikrona in prebolevnikov … ali so  v nevarnosti tisti tudi, ki smo preboli 3 4mesece nazaj? Ali lahko pocakamo na cepljenje po 6 mes od okuzbe?

Z UZ srca se ugotavlja krčljivost, iztisne deleže in ocenjuje funkcijo srca. Seveda pa z UZ ne vidimo, ali so morda prisotne motnje ritma. Bakterijska okužba komplicira že prej prisotno poškodbo na tkivu, ki je nastala zaradi delovanja virusa. Kolikšen je najkrajši čas med predhodno okužbo s SARS-CoV 2 in omikronsko okužbo, ne vem. Do sedaj so bili nakjkrajši razmiki okužb- med posamezimi sevi par mesecev, a je bilo to, zelo zelo redko.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor. Torej to se bo sedaj videlo v roku kakega meseca ali prebolevnik lahko zboli ze pred 6 meseci ali kasneje … ker koliko slisim ali preberem so prebolevniki, ce so ponovno zboleli, zboleli po kakem letu, ne?

Ja, to sem mislila, da virus poskoduje pljuca, ceprav ne gre za virusno pljucnico … nato pa se to vseeno lahko kot bakterijska zakomplicira, ker se okrog poskodbe naredijo bakterije. Prav razumem?

Mi pa ni jasno, da je ta sev prisoten od marca, torej so ze okuzeni bili s tem sevom?

Mene samo skrbi, da je potek vseeno hujsi, ker pri delti se mi je to.zdelo. poznam veliko mlajsih z ne prevec lahkim potekom.

 

Spoštovani, če se sev razvije v predelih, iz katerih ljudje ne potujejo, nimajo stikov, ali imajobistveno manj stokov, se pač ne razširi. Kar se teže bolezni tiče, pretirano razglabljanje, kaj bi bilo, če bilo, kako bi bilo, …. je popolnoma nesmiselno. Morda bi se fokusirali še na kaj drugega, kot je covid?

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Imate seveda prav, vendar se res vse vrti okrog tega. Zelo me skrbi, da se ponovno okuzim in da bi kje potrebovala hospitalizacijo. Obenem me je cepljenja strah. Razmisljam, da opravim test za protitelesa, da vidim kako so kaj padla … mi bo to kaj sploh povedalo glede ponovne okuzbe oziroma teze ponovne okuzbe?

Spoštovani, sicer ste začeli pisati pod drugim vzdevkom, a, če se prav spominjam, ste mlada oseba, ki je po porodu razvila covid pljučnico. Že takrat niste bili hospitalizirani. Pri prebolevniku se prav gotovo razvije vsaj določena stopnja imunosti, ki pa z oddaljenostjo o okužbe in seveda, glede na spreminjanje seva, upada. Nerjenje protiteles nima smisla, saj pri prebolevniku poleg protteles pomembno vlogo igra tudi celična imunost, ki je z merjenjem protiteles ne zaznamo. Cepljenje po prebolelosti pa po vseh o sedaj izvedenih študijah pomembno prispeva k imunosti, oz. vsaj taščiti pred hospitalizacijami ali res težkih potekom. In vse tole sem vam v xy verzijah že 10x napisala. Dajva za konec te debate eno spodbudno: pri večini mladih oseb poteka omikronska okužba kot blažja okužba zgornjih dihal – po dosedaj znanih podatkih. Želin vam lepe praznike

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.
Objava čaka odobritev

Spoštovani, bili ste po porodu, slabokrvni – z veliko verjetnostjo še v povezavi s porodom, imunski sistem nosečnic pa tako in tako deluje nekoliko drugače (kar sem vam razložila v enem izmed postov vmes). Lep veče, Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni. Gospa Beovic je rekla, da se enaci en odmerek cepiva in prebolevnost. Pa kako je mogoce taka laz??  Ce vemo, kot ste dejali, da imajo prebolevniki vecplastno imunost za dlje casa. S cepljenjem se pridobijo protitelesa. Torej je prebolevnik vseeno bolj zasciten kot cepljeni. Rekla je tudi, da je prebolevnik proti novemu sevu zasciten 19% … halo?? Torej cepljeni se manj? Madona me jezijo take pa VEM, da nisem edina.

Spoštovani, izjemno težko je trenutno tolmačiti podatke, ki so vsak dan drugačni. Prebolevnosti pa z enim cepljenjem ne moremo enačiti (razen v določenem trenutku glede na titer specifičnih protiteles proti S proteinu).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.

Je ze kaj vec znano o nevarnosti okuzbe omicron? Imate kake podatke o okuzenih prebolevnikih (kako so.bolezen prestali in po koliksnem casu po okuzbi so se ponovno okuzili?)

Ce prvic nisi potreboval hospitalizacije, slo pa je za pljucnico bakterijsko, morda veste ali potem v drugo bi naj bilo.bolj blago? Ali je mozno se huje?

Spoštovani, še vedno ni nič (posebno) novega. Predvsem vidimo velikansko prenosljivost in do sedaj prevej več bkažljig potekov v primerjavi z delto.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.
Objava čaka odobritev

Spoštovani, posebne študije, ki bi razdelala poteke okužb pri prebolenikih, še ni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.
Objava čaka odobritev

Aja, omenili ste, da je okuzen prebolevnik (ki je oktobra prebolel). O tem se tud nic ne ve?

New Report

Close