Najdi forum

Odprt botallov vod

Pozdravljeni,

na sistematskem pregledu hčerke pri 18 mesecih nas je pediatrinja zaradi suma na šum na srčku napotila na kardiologijo. Pri pregledu je bila hčerka stara 23 mesecev, kardiologinja je ugotovila:
– periferni pulz tipni, nad pljuči slišno čisto dihanje, ocena srčnih tonov ni možna, prav tako srčnega šuma ni možna zaradi joka in nemira (hčerka je bila pri pregledu zelo prestrašena, in je močno jokala)
– EKG, sinusni ritem, normalna srčna os, frekvenca 140/min, QR interval:0,06s, QT interval:0,30s, ST spojnica v izoliniji, ni znakov obremenitve prekatov, ni znakov itisa,
-UZ, strukturna analiza srca, SDS
-velike vene in atrija: primeren vtok veikih ven, primerno velika atrija, interatrijski septum je videti intakten
– AV kanal – morfologija in funkcija trikuspidalne in mitralne zaklopke sta brez posebnosti
– Ventrikla- primerne velikosti
-Velike arterije: v suprasternalni projekciji prikažem lok arterije, ki je ustreznih mer, viden pa odprt Botallov vod, ki meri 3mm, šant je levo-desni.

Mnenje: Odprt Botallov vod, ki je hemodinamsko nepomemben, priporočen kontrolni pregled čez eno leto.

Zanima me kaj pomeni, da je vod hemodinamsko nepomemben? Kardiologinja, ki je vodila pregled je bila do nas izredno nesramna, mojo partnerko je napotila celo na “psihiatrijo”, ker je bila zelo vznemirjena glede na to, da je punčka jokala do te mere, da je ob pregledu bruhala. Menite, da je pregled čez leto dni predolga doba in bi bilo bolje pregled opraviti prej (bomo ga pa zagotovo opravili drugje)?Kako je možno, da se je to ugotovilo šele sedaj, ali lahko to nastane po rojstvu otroka? Ali se lahko vod sam zapre v roku 1 leta?

Hčerka je drugače zdrava in vedno polna energije in nikoli ni kazala kakšnih znakov, da bi bilo kaj narobe. Bi morali biti slučajno na kaj pozorni?

Že vnaprej se vam najlepše zahvaljujem in vas lepo pozdravljam,

S.

Pozdravljeni,

Žal mi je za vašo slabo izkušnjo.

Na podlagi podatka o normalni velikosti levih srčnih bi sklepal, da je Botallov vod res majhen in da hemodinamsko ni pomemben, po drugi strani pa se 3 mm pri dveh letih, v kolikor je meritev korektna, ne zdi povsem zanemarljivo. Nekaj podatkov, s katerimi bi lahko bolje sklepal na velikost in pomembnost šanta, ni navedenih. Skratka, težko se opredelim samo na podlagi opisa. Če je BV res majhen in nepomemben, je priporočilo o kontroli čez 1 leto primerno.

Glede na vse ostale podatke in okoliščine menim da bo za vas najbolje in da boste najbolj mirni, če pridobite drugo mnenje.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Najlepša hvala za tako hiter odgovor, bomo upoštevali vaš nasvet. Ali se je možno pri vas naročiti tudi samoplačniško?

nova
Uredništvo priporoča

Mislim, da se lahko naročite tudi samoplačniško. Vsaj v SG se lahko.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Lepo pozdravljeni. Tudi jaz imam nekaj vprašanj glede odprtega botallovega voda. Hči je vodena pri kardiologu od rojstva, saj je imela ob rojstvu 3 luknjice na srčku. Dve sta se zaprli, ostal pa ji je še odprt botallov vod in leva stran srčka je večja. Sedaj je stara 7 let in na pregledu, ki je bil 4 dni nazaj se je vse naenkrat spremenilo. Zdravnica je rekla, da bo potrebna operacija, in da se bo sestal konzilij in bodo vse to oni uredili z Ljubljano glede operacije (smo iz Maribora) Omenila mi je operacijo, in da naj bi ta vod zaprli katetralno- mislim da je nekako tako rekla. In nato dodala, da dobimo vse po pošti domov. Ker pa sem bila čisto v šoku, ker do sedaj (7let) ni bilo niti enkrat omenjenem nobene operacije sem jo čisto pozabila vprašati, ali moremo sedaj kaj bolj paziti pri aktivnostih, lahko sploh telovadi, kako dolgo lahko čakamo na kakršne koli informacije, napotke, tudi omenjeno operacijo? Res bi bila hvaležna za odgovore. Lep pozdrav

Pozdravljeni,

Pozorno sem prebral vaše pismo.

Razumem vaše dileme in da ste v stiski, vendar ste očitno dobivali in dobili toliko nasprotujočih si informacij, da se do celotne zgodbe, ne da bi sam pregledal otroka in videl posnetek uz preiskave srca, enostavno težko opredelim.

Če želite, zaprosite pediatra, da vam izda napotnico za pregled v moji ambulanti (drugo mnenje!) in se naročite ali v Celju, ali v SG (tam bo verjetno še lažje.)

LP

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Zdravo,

Zanima me izraz “interatrijski septum je bombiram iz leve na desno stran” ? Prejsnji ultrazvok srca, se pravi 6 mesecev pred tem pa pisalo nekje, da je interatrijski septum intakten.
Pod diagnozo pa nepise, da gre za ASD ali kaj podobnega.

Bi mi lahko povedali kaj to pomeni ?
Lp

Predstavljam si, da je preiskovalec/ka s tem izrazom hotel/a poudariti, da je levi preddvor povečan.

LP,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

New Report

Close