Najdi forum

Pozdravljeni,
oseba v moji okolici, s katero zaenkrat iz eksistenčnih razlogov tezko prekinem stike, naj bi imela motnje osebnosti (to ni moja diagnoza, marveč psihoterapevtova). Česa podrobnejšega o tej diagnozi žal ne vem. S to osebo je zelo težko komunicirati, ker nikoli ne vem, na kaj bom naletela. Nekaj časa se do mene obnaša precej zaščitniško in materinsko (čeprav nisva v sorodu), potem pa me kar naenkrat napade s sumničenji, da ji kaj prikrivam in podobno. Hkrati pa se sploh ne spomni (ali pa selekcionira realnost, vsaj tak vtis imam) najinih dogovorov, jih stalno krši, stalno potrebuje potrditev moči in avtoritete. To spet traja neko obdobje. Potem pa spet sledi obdobje prijaznosti… Dolgoročno moj odhod ni vprašljiv. Zanima pa me kratkoročno – kakšen način komunikacije s to osebo je v tem vmesnem obdobju najmanj škodljiv zame?

Hvala za odgovor!

Spoštovana Darma,
oesbnostne motnje imajo nekaj čez dvajset podtipov, skupno zanje pa je, da je drugačno vedenje posledica sprememb, ki so že vdelane v osebnost, (dejavniki so genetske ali vzgojne, lahko pa tudi posledica možganskih poškodb ali bolezni .Teh moten v celoti ne moremo odpraviti, le posamezne elemente izstopajočega vedenja lahko nekoliko umirimo.Izkušnje so pokazale, da se ostirina ekscesov umiri nakako po petdesetem letu starosti, če ne gre hkrati za alkoholno odvisnnost z vsemi njenimi posledicami.Individualna terapija ima slabe učinke,manipulativno vedebje lahko do neke mere nevtralizira le skupina.Kar zadeva vas, n skušajte mu neposredno nasprotovati, uporabite časovno zanko, da bo afekt nekoliko popustil.

New Report

Close