Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Astma in druge pljučne bolezni Občutek težkega dihanja

Občutek težkega dihanja

Pozdravljeni,

Že od lanskega poletja imam čez dan večkrat občutek težjega vdiha, kot da ne morem vdihniti do konca.
Občasno se mi ob koncu globokega vdiha pojavi še rahel pisk.
Me pa tudi dostikrat sili na rahel kašelj, v pljučih mi rahlo zahropi ali požgacka.
Večkrat tudi izkasljam sluz.

Stara sem 35, nekadilka, droben prsni koš. V zadnjem letu malo vec stresa zaradi upn-jev.

Bila na rtg-vse bp
Bila tudi pri pulmologu, kjer so mi naredili spirometrijo, test alergij (vse ok) in test za astmo.

Rezultati:
Pljučna funkcija-75%
Fev1-78%
It-86%

Metaholinski test-pri zadnjem testu mi je rezultat fev1 padel na 82. Me je tudi drazilo na kaselj, zato sem dobila se ventolin.

Za 1 mesec sem dobila predpisano terapiji Alvesco 160, 2 vpiha/dan

Zanima me, ce se vam zdi to primerna terapija glede na to da ni cisto dokazana astma (82%)? Se s tem zdravi tudi druga vnetja v bronhijih? To zdravilo naj bi se jemalo skozi in me zanima ce se ga tudi predpisuje za krajse zdravljenje in nato preneha z njim?
Ne bi zelela zaceti s taksnim zdravilom ce ne bi bilo nujno in astma potrjena.
Ce zacnem jemati in po 1 mesecu preneham, si lahko naredim kaksno skodo na pljucih in trenutno stanje poslabsam?
Je mozno da imam zaradi drobnega prsnega kosa pac ze v osnovi manjso kapaciteto pljuc in nisem tako zelo podpovprecjem?

Lahko kaj sama naredim doma, da stanje mojih pljuc izboljsam? Kardio vadba, jogijsko dihanje?

Po 1 mesecu jemanja imam kontrolo. Se v primeru da se mi test za astmo ne poslabsa, taksno terapijo ukine?

Hvala!

Če prav razumem, z Alvescom še niste pričela?
Glede na to, da imate težave z dihanjem in da preiskave sugerirajo astmo, je najbolj razumno začeti s terapijo. Odziv na Alvesco je tudi eden od diagnostičnih kriterije za postavitev diagnoze astma. Če se izkaže, da Alvesca ne boste potrebovala, ni noben problem ukiniti ga, nobena škoda ne bo nastala. Tako da je najbolje 1 mesec prejemati Alvesco, potem bo lažje odgovoriti na vprašanja, kaj narediti.
LP
MK

Hvala!

Ne, z zdravilom še nisem pričela, ker me je kar malo strah. Doma mi vsi omenjajo da so težave psihicne in zaradi stresa.

Se pravi ce bo zdravilo delovalo in bodo simptomi izginili imam najverjetneje astmo? Kaj pa ce simptomi ne bodo izginili?

Je astma tudi lahko krivec za tako slabo pljucno kapaciteto?
Lahko sama kaj naredim da stanje izboljsam?

Ali lahko ob jemanju pricakujem kaksne stranske ucinke?
Se vam 2 vpiha alvesco 160 ne zdi veliko? Kolikor sem razbrala naj bi bila to kar velika doza.

Se s tem zdravilom in 1 mesecem jemanja, lahko zdravi tudi kaksno drugo vnetje ali je to zgolj za potrditev diagnoze da gre sa astmo?

nova
Uredništvo priporoča

Dober dan,
se mi zdi, da se s pulmologom nista dovolj pogovorila. Temelj za uspešno zdravljenje je, da si zdravnik in pacient zaupata. Kaj, ko bi prosil pulmologa, da se še enkrat vidita, pogovorita glede načrta zdravljenja in razčistita dileme.
LP
MK

Sem včeraj še 1x govorila z njim vendar jaz teh zadev res ne razumem.

Se pravi, sedaj 1 mesec jemljem zdravilo. Po tem času se opravi ponovno testiranje in preveri če so težave izginile.

– če bodo težave izginile, metaholinski test bo pa še vedno samo 82% – gre za astmo
– če bodo težave izginile, metaholinski test se bo pa izboljšal – šlo je za vnetje, ki smo ga pozdravili z zdravilom, zdravilo ni več potrebno
– če težave ne bodo izginile je težava verjetno kje drugje

Je tako prav?

Ali pri astmi kljub zdravljenju metaholinski test vedno pokaže 82% oz. manj?
Če ne gre za astmo, ali je kaj škodljivo da to zdravilo kar tako jemljem?

lp.

Metaholinskega testa se ne bo ponavljalo, pač pa spirometrijo.

Če bodo težave izginile, potem bo diagnoza astme čvrsta, z zdravilom se bo nadaljevalo.

Če težave ne bodo izginile, se bo šlo naprej v diagnostiko.

Alvesco ni škodljiv, torej ne bo problema, tudi če se izkaže, da nimate astme.

LP
MK

Pozdravljeni,

Aha, naslednjič potem ne potrebujem več metaholinskega testa.

Jaz sem zdr. razumela kot da jemljem 1 mesec in če gre za kakšno drugo vnetje se bo to pozdravilo, simptomi se bodo umirili in posledično bodo boljši rezulalti na testu. Samo ne vem pa na katerem, spirometrija ali metaholinski.
Če pa gre za astmo, bodo simptomi izzveneli, vendar bo na testu še vedno slab rezultat.

Kako se pa potem s spirometrijo oceni ali gre za astmo ali ne?

– ce simptomi izginejo je avtomatsko astma? Spirometrija v tem primeru ostane na istem ali slabsa?
– ce simptomi izginejo je sploh mozno da je slo le za vnetje, ki se je pozdravilo? Se v tem primeru spirometrija izboljsa?

Ni mi jasno kako se izloci diagnoza astma, ce simptomi izginejo?

Skrbi me namrec, da bo to zdravilo kar ostalo, ker ponavadi je tako. Sama namrec ne obcutim nobenega od znakov, ki so znacilni za astmo.

Pozdravljeni,

Sedaj že 6 dni jemljem zdravilo in se mi zadnjih nekaj dni zdi, da veliko več pokašljujem (čez cel dan).
V pljučih me žgečka na kašelj, občasno imam tut tak čuden občutek kot da me malo “zaduši”.

Je to lahko povezano z jemanjem zdravila?

New Report

Close