Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Nova gripa – 2 konkretni vprašanji

Nova gripa – 2 konkretni vprašanji

Pozdravljeni,

Hvala za vse vaše odgovore, čas in potrpežljivost.

Imam hčerko, stara je 4 leta, z diagnozo kongenitalna miotonična distrofija. Vključena je v redni vrtec s spremljevalcem in defektološko pomočjo.

Cepili smo jo proti običajni gripi, prejšnji teden pa tudi proti novi gripi. Včeraj so v vrtcu potrdili prvi primer okužbe z novo gripo, zato smo se odločili, da bo nekaj dni doma.

Moja vprašanja so:
1. V kolikšnem času lahko pričakujemo, da bo zaščita delovala? 2 tedna po cepljenju ali mogoče že prej (saj veste, da dopusta ravno ni na razpolago…).

2. Ali je nujno potrebna tudi druga doza? Glede na stranske učinke in antireklamo smo postali malo skeptični… Kaj tvegamo, če je ne damo cepiti še enkrat?

Hvala vnaprej in upam, da nisem ponavljala vprašanj.

LP

Otroka v starosti 4 let je potrebno cepiti dvakrat, kajti tvorba teles po enem odmerku ni zadostna. Po kakšnem tednu po prvem cepljenju je nekaj protiteles že v krvi, po drugem odmerku (po treh tednih) pa je v 10-14 dneh serokonvezrija 100%. (vir: http://image.24ur.com/media/document//60364704.pdf)
”Podatke je posredoval proizvajalec GSK. Iz diapozitiva je razvidno, da je prišlo po cepljenju do tvorbe protiteles pri otrocih, mlajših od 36 mesecev v starostni skupini od 12 do 35 mesecev, v 100 odstotkih in pri otrocih, starih od šest do 11 mesecev, v 94 odstotkih. Doseženi titri zagotavljajo 100-odstotno zaščito pri vseh otrocih po enakem odmerku.”

Po prvem odmerku je zaščita pod 50%, zato je nesmiselno dati smo en odmerek.

http://www.delo.si/clanek/92088

lp (še vedno) Tanč Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih. Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!! http://med.over.net/forum5/search.php?46

Mene pa zanima, ker mi običajno sploh nimamo vročine oziroma malo nad 37 vsi štirje, ali je možen potek bolezni tudi brez vročine. Ker trenutno smrkajo in kašljajo dobesedno vsi v vrtcu po malem. Jaz osebno sem ga mema pri virusni angini brez vročine cel teden doma, ko je kašljal.

16.11. imamo sedaj planirano III. dozo za KM (dva otroka) in mlajši 16 mesečnik I. dozo za KM. Prej ni bilo možno ker smo bili na antibiotikih in prebolevanju koz. Imela sem letos namen cepiti za običajno gripo, 16 mesečnik bo mel januarja še redno cepljenje. Za klopa smo se cepili ker smo doma na robu gozda in smo zelo dovzetni za klope zato ne bi rada spustila. Če se odločim za vsaa cepljenja kaj mi svetujete datumsko kako naj poteka. Hvala in lp.

Pri gripi je zagotovo vročina, saj je eden od ključnih kriterijev za diagnozo.
Cepljenje proti gripi in KME lahko opravite simultano, torej hkrati, saj gre za mrtva cepiva.

lp (še vedno) Tanč Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih. Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!! http://med.over.net/forum5/search.php?46

Hvala za odgovor, če sem prav razumela naj bi bili potem hkratno za obe gripi in klopa. Kdaj potem druga doza je pri najmlajšem dovolj časa do januarja za revakcinacijo (prvi teden januarja), oziroma če bi pri malem prestavili KM, da ne bi mel tako veliko naenkrat do kdaj se potem spomladi lahko cepi klop. Ta teden smo sicer prehlajeni ampak prozoren izcedek kar pa verjetno ni ovira, sicer pa sej jih bo pregledala prej pediatrinja. Hvala in lp.

Drugi odmerek proti gripi je potreben čez najmanj 3 tedne, proti KME pa čez najmanj 4 tedne, vendar razmaki med cepljenjima niso pomembni in niso potrebni. Seveda pa lahko KME prestavite,trenutno je bolj pomembna zaščita proti gripi.

Pozdravljeni,

Torej je smiselno, da hčerka ostane doma še 2 tedna po drugem cepljenju? Skupaj torej 5 tednov?

Saj nočem biti panična, vendar glede na njeno diagnozo dejansko obstaja povečano tveganje za hujši potek.

Lep dan še naprej.

Ne, to ni potrebno.

Še jaz skledico pristavim – tudi pri 6- letnikih je potrebna druga doza? Nam je zdravnica, ki je hčerko cepila, rekla, da naj sami presodimo. In seveda bi blo fajn, da je čim bolj zdrava? kaj pa, če bi bila prehlajena in bi jo cepila kasneje kot po treh tednih – bo cepivo vseeno enako “prijelo” oz. nudilo 100% zaščito??

Jutri cepimo tudi dvoletnika – tudi njega potem čez 3 tedne še drugič, kajne?

in še zadnje vprašanje: doze so samo polovične (za otroke) in cele (odrasli) – niso pa sorazmerne po teži? torej bosta oba moja otroka, čeprav z razliko v letih in kilogramih, dobila po dve enako veliki dozi??

lp

Se dve vprasanji glede gripe: ali se je ze pojavil primer, da je zbolel za novo gripo dojencek mlajsi od 6 mesecev in ce, ali je bilo vse OK z njim?
Ali je zivljenje 3 mesecnega dojencka, ki zboli za navadno gripo, ogrozeno?

Hvala.
LP

Ne vem, kam gleda vaša zdravnica, saj imamo vsi popolnoma enaka navodila.
http://ustavimo-gripo.si/index.php/pogosta_vprasanja/prikaz/cat/o_cepljenju/
Torej šestletnik mora biti cepljen dvakrat.
Če pa bi s študijami ugotovili, da je zaščita tudi po enem samem odmerku zadostna, bo to javno objavljeno in si boste lahko tudi sami prebrali. Zaenkrat pa ni mogoče kar nekaj govoriti po lastni presoji, velja cepljenje dva odmerka.
Za cepljenja velja, da ga otrok dobi vsajj tri tedne po prvem in ne izključno tri tedne po prvem.
Jasno, da dveletnik potrebuje dva odmerka.
Odmerki cepiv so vedno eni in isti, samo otroški in samo odrasli. Saj vsa ostala cepiva tudi ne doziromo po telesni teži.

Lep pozdrav. No, pa se tej debati pridružujem tudi jaz. Upam, da vas potrpežljivost še ni minila in da lahko odgovorite tudi na moje vprašanje.

Še do nedavnega sem bila prepričana, da se pa letos pri nas bomo cepili proti sezonski gripi in proti “ta novi” gripi, ker imamo doma majčkenega dojenčka. Starejša 3. letnica je v vrtcu in samo vprašanje časa je, kdaj nam bo domov prinesla to bolezen. Meni se cepljenje zdi smiselno, glede na to, da imamo dojenčka doma, ki sodi v ogroženo skupino. Po drugi strani pa me je tega strah. Saj veste, koliko polemike je zaradi cepiva.

Enostavno ne vem, kako naj se odločim. Ne vem, kaj predstavlja večje tveganje – gripa ali cepljenje? Toliko informacij kroži po vseh medijih, med ljudmi,…..da sem res zmedena in priznam, da tudi prestrašena. Veliko ste že pisali o tem, pa nikjer ne zasledim, kaj bi se dejansko zgodilo, če zboli majhen otrok? Bi kar umrl ali kaj? Tudi pisali ste, da ste svoje otroke cepili, pa tudi sebe. Ne obremenjujete se s posledicami, ki lahko pridejo šele čez nekaj časa, kot pravijo. Ampak mene pa kljub temu skrbi, da bom zaradi tega cepljenja odgovorna za resne posledice pri svojem otroku. Odgovornosti seveda ne bo prevzel nihče drug, pa tudi smiselno to ne bo več, ko bodo posledice enkrat tu.

Vi ste zelo naklonjeni cepljenju. Ali vas nič ne skrbi za posledice ali pa smo mi navadni ljudje premalo o tem poučeni in kljub vsemu to cepivo le ni tak bav-bav?

In na koncu – Komu verjeti, ko pa se tudi mnenja strokovnjakov tako razlikujejo? Kako naj vemo, da se bomo odločili prav, če pa je toliko različnih informacij?

Iskrena hvala za vaš odgovor.

Vašo zaskrbljenost seveda razumem. Vendar je nemogoče primerjati posledice prave bolezni in cepljenja. Vsi nekaj govorijo o nekih trajnih posledicah cepljenja in cepljenju pripisujejo celo kakšno drisko čez 20 let, kar je smešno. Konec koncev bomo lahko vsako motnjo v našem telesu pripisali cepljenju. Lahko celo rečemo, da če se ne bi cepili, bi zdravi umrli? To nima smisla.
Mali otrok je v ogroženi skupini, ker je potek gripe pogosto pri dojenčkih težak, predvsem pa je mnogo komplikacij, ki so lahko tudi smrtne.
Meni se ta dilema zdi umetna. Če torej poenostavim, je na eni strani dojenček z gripo (ki lahko poteka hudo, s komplikacijo, da ne govorim o še hujših posledicah), po drugi strani pa popoknoma neosnovane trditve tistih, ki se ne ukvarjajo s cepljenji in ustvarjajo nemir in bi jih bilo za tožiti zaradi širjenja lažnih informacij. Svoboda govora pač.

Moji otroci so cepljeni in jaz tudi.Jaz sem v tistih letih, ko smo bili v otroštvu cepljeni z veliko manj varnimi cepivi, z raznimi dodatki, narejenimi na ćivalskih serumih in podobno. Razen tega, da sem zoprna, ko moram ponavljati vedno eno in isto, ne čutim nobenih posledic. Živega srebra pa je v meni verjetno več zaradi Rio Mare in mojih zalivk kot zaradi cepljenj.

New Report

Close